Egy növényes akváriumot érdemes megfúrni?
Arra gondoltam, hogy csinálok egy nagyobb (200 vagy 300 literes) növényes akváriumot. Az akváriumnak csak a frontüvege és a két oldalüvege lenne optiwhite üvegből. Az alja és a hátulja normál üvegből lenne. Fekete hátteret szeretnék, öntapadós fóliával.
Alsó polcos szűrőakváriummal szűrnék. Halak nem lennének benne, nem tervezek bele.
Növényes akváriumot jó technikai tartállyal szűrni? Vagy egy külső szűrőre érdemes beruházni? Ahogy a neten utánaolvasgattam a dolognak nem tapasztaltam sehol, hogy a szűrőakváriumos szűrési megoldás elterjedt lenne a növényes akvarisztikában.
Egyáltalán nem szokás ilyet használni, de szerintem nem is éri meg. Egyrészt az a rengeteg növény olyan hatékony nitrogénfelvevő, hogy van, aki mindenféle biológiai szűrés nélkül is sikeresen tartja mérési szint alatt az ammóniát és a nitritet. Egy jól megválasztott szűrőanyag egy relatív kicsi térfogatú külső szűrőben is bőven ellátja a feladatot. A sokkal fontosabb itt a mechanikai szűrés, a rengeteg gaz meg a laza talaj közül az áramlásnak kell kihajtania a mulmot. Ehhez pedig lent kell lennie a szívókosárnak. Lent megfúrni egy akváriumot eléggé kockázatos megoldás. Plusz esztétikai szempontból is a külső szűrő+üveg ki- és befolyók vezetik a népszerűségi listát.
Amennyiben egyáltalán nem szeretnél állatot a növények mellé, akkor meg totálisan fölösleges is a szűrőakvárium. Nem lenne semmiféle érdemleges ammóniaforrás az akváriumban. Valami azt súgja, hogy túl régóta tengerizel és nem tudsz elvonatkoztatni az ottani fogalmaktól :)
"Valami azt súgja, hogy túl régóta tengerizel és nem tudsz elvonatkoztatni az ottani fogalmaktól :)"
Szerintem is. Akik sok évnyi tengerizés után állnak át az édesvízire, azok "bepánikolnak", ha nincsen technikai tartály. :D Tudom, mert így jártam én is. :)
Viszont akkor most a kérdésre válaszolva. Nem tudom, hogy milyen szinten szeretnél növényezni, akvakertészkedni. De ha nem akarsz bele halakat és sok növényt szeretnél, és még a tetejében high-techet is, akkor bizony makro tápoznod kell bikából (a mikro tápozás mellett). Ott bizony már nitrogénes tápok is mehetnek. Hiába tartod be, a tápozás mértékét, a növények nem tudják az összes nitrátot és foszfátot felvenni. Megmondom miért, mert a növényes akvarisztikában rengeteg olyan növényt tartanak, amik valójában nem is annyira vízi növények, hanem mocsári növények, de "erőszakosan" mesterséges körülmények között a víz alá kényszerítik őket.
Lehet akármilyen fotonbomba fényed vagy olyan hardcore CO2 rendszered,amivel már szódavízben tartod a növényeket. Kell a mechanikai szűrés mellé biológiai szűrés. Hollandiában az akvakertészetekben, sok akvárium meg van fúrva, és alsó polcos technikai tartállyal dolgoznak.
De nem akárhogy! Magam is meglepődtem, de egy igen rafinált módszer, és hasonló a tengeri akvarisztikás módszerhez.
Ugye a tengeri akváriumokba tesznek élőkövet, mint biológiai szűrés, de szoktak tenni a technikai tartályba is élőkövet, sőt algát is (pl: drótalgát), amit meg is világítanak.
Hasonló dolgot csinálnak a holland növényes akvarisztikában, bár csak a nagy (500 liter feletti) akváriumoknál, amikben rengeteg növény van és hal pedig nincsen.
A technikai tartály középső rekeszébe élő növényt teszel. Olyat, aminek a levelei a levegőben vannak, de a gyökérzetük pedig vízben, pl: mocsári növények. Ezeket kertészeti agyaggranulátumba ülteted, ez az ültető közeg. Ezek a növények a levegőből sokkal könnyebben veszik fel a CO2-t, hiszen a levegőben könnyebben hozzáférhető. Így ők erőteljesebben és gyorsabban tudnak növekedni, ezáltal a gyökérzetükkel több nitrátot és más bomlásterméket tudnak felszívni. Így a fölös nitrátok nem mennek kárba és az akvárium vízparaméterei is optimálisak lesznek. Ez az élő növényszűrő. Annyi, hogy a tengeris technikai tartályhoz hasonlóan ezt a szűrőakváriumot is meg kell világítani. Ha pedig halat is teszel bele (mármint nem a technikaiba, hanem a rendes akváriumba :D), akkor pedig pláne jó dolog ez. Nem elterjedt szűrési módszer nálunk. De a holland akvakertészeknél igen.
Ilyen méretet, még halas akváriumból se igazán fúrnék meg.
Akkora akváriumokat szoktak fúrni, aminek kevés egy átlag megfizethető külső szűrő, tehát ilyen 4-500 l +-os sügéres akváriumokat.
A szűrőakvárium ott is azért kell, mert iszonyatosan nagy a víz terhelése, növény szinte nulla.
Fele akkora méretben, csak növénnyel, szinte semmi hallal tök fölösleges.
Annyi macerával jár a leeresztés beállítása, ne csobogjon, ne tömődjön el, ne csak alulról szívjon, de ne csak felülről...
A felénél azt mondanád, miért nem vettem egy külső szűrőt!
Ráadásul ezeknek a szűrőakváriumoknak általában mindegy az átfolyási sebessége, az se nagyon számít, ha kicsit lassú, úgyis nagy a felület, megszűri a vizet, és tesznek mellé valami mechanikai rásegítést, áramoltatót, vagy belső szűrőt.
Neked meg pont mechanikai szűrésből kéne több, mert a rengeteg növény nagyon meg tudja állítani a vizet, plusz ha nyirkálod őket, a hulladékot le kell tudnia szívni, egy ilyen szűrőakváriummal meg az áramlási sebesség nehezebben állítható, mint egy zárt rendszerű (gyári külső) szűrőnél, aminél biztos, hogy ami kifolyik, az befolyik, meg fordítva is.
"mert a rengeteg növény nagyon meg tudja állítani a vizet, plusz ha nyirkálod őket, a hulladékot le kell tudnia szívni"
Amikor metszegetik a növényt, a levágott növényi részek felúsznak a vízfelszínre, amit hálóval szoktak összegyűjteni. Nem kell tudnia ott semmilyen rendszernek leszívnia. Sőt, és itt most mindegy, hogy milyen a szűrőrendszer. Pont nem szabad ezeket a lemetszett növényi részeket felszívnia semminek sem, mert eltömődhetnek a csövek. Teljesen kényelmesen halas hálóval össze lehet gyűjtögetni a felszínen úszó levágott növényi részeket.
Nagy tévedés, hogy a mechanikai szűrés itt a fontosabb. Nekem van növényes akváriumom, igen kevés hallal, nem a mechanikai szűrés a lényeg egy növényesben. Olyan szinten nem, hogy az ADA Super Jet külső szűrőkben, például nincsen semmilyen szivacs, csak biológiai szűrőanyagok.
Ha a kérdező nem akar bele halat, akkor viszont az erős makrotápozás végett, pont hogy biológiai szűrőanyagra lenne inkább szükség. Sőt... kémiai szűrőanyagra is, mert még a legjobb fajta tápoldatok is nem mások, mint vegyszer. Voltam a GreenAqua bemutató boltjában, ott az összes akváriumban használnak Purigent és biológiai szűrőanyagokat, és a perlonvattán kívül nem használnak más mechanikai szűrőanyagot.
A heti vízcserével, talajporszívózáskor a mulmot fel lehet szívni, csak növényesben ahol halak nincsenek, nincs is mit felszívni, ergo nem kell olyan hú de milyen mechanikai szűrés.
"GreenAqua bemutató boltjában, ott az összes akváriumban használnak Purigent és biológiai szűrőanyagokat, és a perlonvattán kívül nem használnak más mechanikai szűrőanyagot."
Én ezt annyival egészíteném ki, hogy ők a legtöbb akváriumukon Eheim Prof3-as szűrőket használnak, amiben amiben legfelül van egy előszűrő rekesz, rajta egy durva szivacs, vagyis nem csak a perlon végzi a mechanikai szűrést. Majd innen megy le a víz a szűrő aljába ahol viszont a mechanikai szűrőanyag helyett is biológiai van.
Én durván 8 éve foglalkozom komolyabban növényes akvarisztikával, előtte is próbálkoztam csak kevés sikerrel. Jelenleg egy bruttó 243 literes opti withe akváriumom van, két külsőszűrővel az egyik egy Eheim 2080-as és mellette egy Evolution 2212 , ez most Atman 3338 néven kapható, ez utóbbin van a CO2 reaktor. Nmeigazán vagyok híve a szűrőakváriumoknak, igaz technikai tartályokkal nincs tapasztalatom, viszont oldalpolcost már használtam, és gyakran volt bajom azzal, hogy ahogy eltömődött a szűrőanyag, úgy egy idő után a szűrő leszívta magáról a vizet. Növényesben viszont fontos a megfelelően erős vízáramlás, hogy mindenhol rendesen mozogjon a víz és eljusson a CO2. Kis írás ezzel kapcsolatban a profiktól
"Nmeigazán vagyok híve a szűrőakváriumoknak, igaz technikai tartályokkal nincs tapasztalatom, viszont oldalpolcost már használtam, és gyakran volt bajom azzal, hogy ahogy eltömődött a szűrőanyag, úgy egy idő után a szűrő leszívta magáról a vizet."
Én viszont tengerizek már lassan 20 éve, és alsó polcos technikai tartályokat használok. Növényes akváriumom is van már lassan 7 éve. Hollandiában én rövid ideig dolgoztam vízinövénykertészetben. Láttam nagy méretű holland növényeseket, simán megszűrték alsó polcos rendszerű szűrőakváriumokkal. Az áramlást pedig a felnyomópumpa teljesítménye is tudja befolyásolni.
A legmárkásabb, legdrágább és legjobb minőségű külső szűrőbe sem tudsz annyi szűrőanyagot és vizet tenni, mint egy technikai tartályba. Egy jó felnyomó pumpa pedig annyira nem vészes árban. Ráadásul egy technikai tartály + felnyomópumpa + szűrőanyagok jóval olcsóbban kijön mint egy normális külső szűrő.
Persze most akinek kisebb akváriuma van (100-300 liter), annak nem érdemes szűrőakváriummal szűrnie és megfúrni az akváriumot. Bár egy 300 literesnél már azért lehet alkalmazni a technikait. Tengeri akváriumoknál már 200 literesnél is alsó polcos rendszer kell.
Növényesnél egy technikai tartályba beteheted a co2-reaktort is.
Tessék, alsópolcos technikai tartály low-tech növényes akváriumnál.Ráadásul élő növénnyel való szűrés is van benne:
https://www.youtube.com/watch?v=q-w0yeDQrCY
Ez meg iwagumis növényes, szintén alsó technikaival:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!