Tudom valahogy fertőtleníteni az akváriumot? Érdemes? A növényekkel mi a helyzet?
Több betegség ütötte fel a fejét az akváriumban,elöször darakórosok lettek,aztan uszonyrothadás,és sajnos ezt nem is bírták,egy halam sem maradt.
Most azon dolgozom,hogy minél tisztább legyen minden,és hogy újra kezdhessem az aksit,veszek új szűrőt is,hátha egy erősebb segít.
Egy ismerősöm azt mondta,hogy lekéne szívnom minden vizet,és fertőtleníteni az egész aksit,a növényekkel együtt,kimosni mindent,kiszedni a kavicsot...
Ez nem tudom mennyire jó tanács,illetve nem tudom mi lehetne természetes fertőtlenítő szer ami nem bántja a halakat.. Ecet?
Másrészt meg nem tudom hogy megült-e a tárgyakon,meg a növényeken valamelyik kórokozó,szóval kérlek segítsetek:( mit csináljak a növénnyel,kell azt tisztítani egyáltalán? Miket javasoltok?
60 literes az aksi,és eheim pick up 2008am van...
Fekete 4-5cmes bazalt van az aljám,azt cseréljem?
Alapvető, hogy nem szabad az akváriumba előzetes karantén nélkül semmiféle új élőlényt betenni, sem pedig lehetőség szerint élő vízből származó élőlényt, táplálékot, dekorációnak szánt anyagot közvetlenül betenni előzetes karantén vagy fertőtlenítés nélkül. A legtöbb esetben ezekkel hurcolják be a kórokozókat. A kórokozók egy része hajlamos a betokozódásra, spóraképzésre, amikor magukat vastag fallal körülvéve, számukra nem megfelelő körülmények között hosszú ideig képesek "alvó" állapotban túlélni. Az akvárium, mit medence belső felületét, a talajt, aljzatot, egyéb élettelen és berendezési tárgyakat megfelelően lehet fertőtleníteni híg hipó vagy neomagnol, esetleg formalin oldatban történő áztatással, majd utána többszöri mosóvíz cserével történő kimosással. Ecet ebben az esetben halottnak a csók. A növényeket híg neomagnolos vízben kell 1-2 napot áztatni, majd alaposan kimosni áztatással a neomagnoltól. Természetesen némileg megsínylik, de megfelelő körülmények között tartva hamar regenerálódnak. A szűrőnek nincsen szerepe a kórokozók elleni védelemben, mert nem a szűrő szűri ki a kórokozókat. Az akvárium fertőtlenítésénél természetesen a szűrőt is fertőtleníteni kell.
A kórokozók elleni harcban szerepe van a halak megfelelő tartásának, mert a legyengült állatok könnyebben megfertőződnek Ezért nem szabad túlnépesíteni az akváriumot, visszafogottan kell etetni, mert a rothadó-bomló maradványok esetleg bizonyos kórokozók és férgek tápláléka is lehet. Be kell tartani az optimális vízhőfokot és vízkeménységet, pH-t. Lehetőség szerint óvatosan kell bánni egyes halakkal, amelyek ellenállóak lehetnek bizonyos kórokozókkal szemben, de hordozhatják őket tünetmentesen, állítólag ilyenek a páncélosharcsák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!