Ti hogyan hűtitek az akvárium vízét? És meddig van a trópusi halaknál az elviselhető melegvíz határ?
ameddig nem volt klíma, volt egy pici hajdu hűtő annak az oldala volt kifúrva, a külső szűrőt beleraktuk, a visszafolyó víz jó sok tekert csövön keresztül folyt vissza az akváriumba. Ez az egy megoldás vált be nálunk hosszútávon.
Azt nem tudom, mennyi a max hőfok, amit elviselnek ezek a halak, de 33 C-ig simán melegedett a víz, kókadtak voltak de szerencsére mind túlélték a hűtős megoldás előtt is.
Nem lehet az összes trópusi halat egy kalap alá venni, nagyon eltérő igényeik lehetnek.
És több módszerrel is hűtöttem már.
Pl vizes papírt tapasztottam a 3 oldalához, és napközben többször lepermeteztem vízzel.
Vagy pc ventilátorokkal fújtam a felszínt erősen.
Egy másik helyen csináltam olyat mint az 1-es válaszban volt, hogy hűtőbe vezettünk spirált.
Ez úgy volt hatékony, hogy a spirál vörösrézből volt, mert a műanyag nagyon jó hőszigetelő, nem alkalmas erre, és a spirált be kellet tenni egy nagy műanyag dobozba amiben víz volt, hogy a hideg vízzel érintkezzen, mert pusztán a hideg levegővel érintkezve szintén nem volt elég hatékony.
De a legjobb módszer, ami nekem is legjobban tetszik, az, hogy a szobát hűtöm klímával. :)
Én mikor még volt akváriumom úgy hűtöttem a vizet, hogy vettem ki 1-2 litert, betettem a hűtőbe 10-15 percre majd lassan visszaöntöttem. Ez azért volt jó mert ugyanazt a vizet töltöttem vissza így nem kell kezelni, mint a csapból vettet.
A trópusi halaknak alapesetben 20-30 Celsius közötti hőmérséklet kell, de ez fajonként eltérő. Van olyan amelyiknek a 25 alatti már hideg, van amelyiknek a 25 feletti már meleg.
A labirint kopoltyúsaknál takarni kell az akváriumot, de mindegyik akváriumot célszerű fedni.
Fedett akvárium mellett, klíma használatával, nem melegszik túl a víz, és meg sem fáznak a halak, feltéve, ha a fűtőt nyáron sem húzzuk ki, mert klíma mellett néha bekapcsol.
A halakra nézve, a klímának nincs negatív hatása.
Sokat nem tudok hozzátenni a #6-os válaszhoz, de ha már meg lettem szólítva, mégis csak illik válaszolni.
Ezzel az erővel soha nem tarthatnánk labirintosokat, mert tavasszal meg ősszel, mikor még/már nincs fűtés, szintén sokkal hűvösebb egy átlag szoba 27-28 foknál. :)
A klíma esetében semmi különlegeset nem kell csinálni, csak ugyanúgy kezelni az akváriumot, mint az év többi részében.
Ha félig zárt térben (pl. folyosó) van, érdemes a parasztkorsós hűtőt használni: Azaz porózus agyagcserépbe vizet tenni és egy infúziós csővel, keringető szivattyúval az akvárium vizét keringetni benne. Természetesen termosztátkapcsoló szükséges, illetve az elpárolgó vizet is pótolni kell. (Ez is jól automatizálható) Utánsózni a pótvizet nem kell, mivel a só az elpárolgó vízből visszamarad. Nyilván klórtalanított és fertőtlenített víz kell és nem az ivóvíz csapra kötni direktben a masinát...
A parasztkorsó azért jó, mert 10..11 fokosra képes lehűteni és ott tartani a vizet sokkal olcsóbban, mint egyéb módszerekkel. Nyilván használható helyette vízzel átitatott szövet, vagy egyéb megoldás is, ha valaki szeretne kísérletezni vele.
Annyi, hogy a korsót mindig szabad térbe kell elhelyezni, mert a meleg párás levegő a szobában elviselhetetlen az embernek, ráadásul ha a levegő telítődött a párával, utána lecsökken a korsó párologtatása, azaz hűtőteljesítménye is.
10-11 fokosra... :D ja, ha előtte 10,5-11,5 fokos volt. :)
A vízpumpa üzemi hőmérsékletének nagyobb a fűtő teljesítménye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!