Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Pontosan mire jó az aktív szén?

Pontosan mire jó az aktív szén?

Figyelt kérdés

2017. júl. 24. 16:36
 1/7 anonim ***** válasza:
Adszorbens, megköti a kémiailag (biokémiailag) aktív anyagokat (mérgek, nehézfémek, toxikus anyagok, gázok). Akvarisztikában elsősorban a bomló állati szervezetekből, ürülékből felszabaduló toxikus, növekedésgátló anyagokat (nukleotidok, ammónia, húgysav stb.) köti meg.
2017. júl. 24. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Az első választ annyival módosítanám, hogy akvarisztikában az ürülékből, vizeletből felszabaduló anyagokat (nitrogén vegyületek) nem köti meg hatékonyan, erre szinte egyáltalán nem lehet használni, ezért a lebontó baktériumok a felelősek.

Hasznos pl gyógyszeres kezelés után, a maradvány anyagok kiszűrésében, vagy időszakos kúraszerű szűrésre , általános méregtelenítésre.

Egyébként alap normál esetben ritkán használatos.

2017. júl. 24. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
akváriumi szűrőbe felesleges beletenni ha nem volt gyógyszerezve soha az akvárium?
2017. júl. 24. 19:15
 4/7 anonim ***** válasza:

Igen, ha semmi egyéb probléma nincs.

Pl nem borult bele semmi, nincs rejtélyes halpusztulás, egyéb okok.


Hasznos helyet vesz el értékesebb anyagoktól (pl biológiai szűrőanyag)

(bár egy bazinagy külső szűrőben ahol bőven van hely, ez a legkisebb gond)

csak egy ideig lehet használni, mert telítődik, regenerálni nem lehet folyamatosan újat kéne venni,

de a legkártékonyabb dolog, hogy a növénytápokat is megköti, márpedig ha egészséges mértékben vannak egészségesen növő növények , és erre az állapotra állt be az akvárium egyensúlya, akkor a növénytáp megvonásával nem csak a növények lesznek betegek, (vagy pusztulnak el) de a teljes egyensúly képes felborulni.

2017. júl. 24. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Olyat is ismerek, aki kúra szerűen használja, különösebb indok nélkül.

Tehát 1-2 havonta berak a külső szűrőbe egy adagot pár napra.

Állítólag neki kristály tisztává teszi a vizet.

Valaki a szat gyantával csinálja ugyanezt.

Ő döntésük, ahány akvárium, annyi szokás.


De állandóan senki nem használja, aki hangyányit is ért hozzá.

2017. júl. 24. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Salx Narval ***** válasza:
Mindettől függetlenül azért azt se felejtsük el, hogy az aktív szén és egyéb faszenek nagy felületű anyagok ahol azért a bacik is megtelepednek, szóval biológiai szűrést is végez. Az aktív szenet én is csak gyógyszeres kezelés után szoktam használni ill a cserevíz kezelésére. Az egyik szűrőmben viszont bambuszból készült faszénkarikák vannak és nagyon jónak ítéltem, meg nem tudom, hogy milyen arányban végez biológiai és kémiai szűrést de látványosan tisztább a víz én ilyent csak a purigentől láttam előtte. Lehet, hogy csak bemagyarázom magamnak de mintha az algák sem szeretnék.
2017. júl. 25. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Tengeri akvarisztikában azért gyakrabban is használják. Pl: ozonizátor mellett MUSZÁJ használni. De ha magas a foszfátod akkor is érdemes használni. A vized valóban tisztább lesz tőle, megszünteti az opálosodást, kivonja a nehézfémeket.


Nincs gond az aktív szén használatával - édesvízi akváriumok esetén sem - HA időközönként cseréljük. Jó kémiai szűrőanyag. Növényes akváriumoknál nem célszerű használni, mert kivonja a vízből a vasat. Aki pl: vörös színű növényeket is tart és adagol is külön vasat a vízbe, az tényleg ne használjon aktív szenet. Sőt, mivel a foszfát is tápanyag a növényeknek, így még egy okkal több, amiért ne használjuk.


Nálam a 150 literes midtech-es aksimnál bevált módszer volt, hogy aktív szenet használok kb. 5-6 hétig, utána azt kifőzöm (kb. 2-3 percig), majd a kifőzött aktív szenet 3-4 hétig használom még. Utána viszont már kuka, ki kell dobni, másodjára már nem ér semmit a kifőzés.


Tengerinél pedig az 5. hét után rögtön kuka. Ugye az sós víz.... ott nem szabad kifőzni a szenet.


Mondjuk azóta váltottam, Purigent használok.


Összegezve jó cucc az aktív szén, HA megfelelő ideig és megfelelő módon van használva.

2017. júl. 25. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!