Mit jelent egy "sűrűn" növényesített akvárium?
Nem tudom eldönteni mi számít "jól és sűrűn" növényesített akváriumnak. Persze ha az interneten laikusként keresek képet normálisan növényesített akváriumról, egyből a high-tech növényeseket dobja ki amik tök egyértelműen nem egy reális mezei jól növényesített akváriumnak felelnek meg.
Tudna nekem valaki nem high-teches jól növényesített akváriumról képeket mutatni? Csak hogy legyen egy elképzelésem mennyire kell növényekkel beültetni.
A beültetés egy dolog, be kell érnie a cuccnak.
Úgy értem, a növény "termesztése" közben nem olyan körülmények voltak, mint nálad. Ezt meg kell szokniuk. Meg kell erősödniük, megerősödik a gyökerük, majd jó esetben a kezdeti hanyatlás után növekedésnek indulnak.
Úgyhogy a beültetés meg a későbbi állapot nem ugyanaz.
(aztán a későbbi - kívánt- állapotot valószínűleg ritkítással kell majd fenntartani)
Amúgy a high-tech akváriumok nagy része normálisan növényesített, csak épp fotonbombát igénylő növényekkel.
De mennyiségét tekintve sok arányos van.
A linkelt kép kb "jól" növényesített, csak elég szépen van kertészkedve, de mennyiségét tekintve átlag növényes halas akváriumi viszonylatban nem túlzó.
Általában azt szokták mondani, hogy ránézésre (bruttóban) a növényzet térfogata kb az akvárium térfogatának 1/3-át tegye ki. (nyilván összetömörítve "nettóban" ez kevesebb lenne)
Itt jól látszik miről beszéltem.
Ez kimondottan low-tech, a ritkás kezdetnek szép vége lett. Szintén arányos , nem túlzó, elölről nézve soknak tűnhet a növény, de mélységében inkább csak hátul van, ezért szemből nézve csalóka a kép:
Ez a kis holland már inkább sűrűnek mondható:
Lehet a szövegkörnyezet miatt volt félreérthető, de én se mondtam, hogy nem az.
Csak a kérdező azt mondta, a high-tech túlzottan növényes, ami szerintem legtöbb esetben nem igaz, csak a növények igénye más.
Ettől függetlenül linkeltem a kérdésben kért képet, ami
" nem high-teches jól növényesített akváriumról kép".
A növényes akváriumoknak 4 besorolása ismert jelenleg, ezek növényt ártási, növénytermesztési technológiák.
1 Halas növényes, vagy vegyes halas néven is fut, co2 nincs, alacsony fényerő, alaptápozás van nagyon egyszerű növényfajok jellemzik [link]
2 low tech, co2 nincs, közepes fényerő, szisztematikus növénytápozás, lényegesen több növényfaj tartható : [link]
3 High tech , van co2, intenzív, vagy erős fény, szisztematikus tápozás.
4 Mid tech, ez a low tech és a high tech között van, pl 0,5 liter fény és mellé co2, illetve a barkács co2 rendszereket is inkább mid tech-be sorolják, pl citromsavas.
Tehát amikor megvan az akva terv akkor már lehet tudni milyen növényezési lehetőségek vannak. Például halas növényes csak alaptáp ami mondjuk tf planter, vagy easy life profito, esetleg carbo mellé, ez még elég korlátozott növényezést tesz csak lehetővé.
2 Alaptáp+ macro + carbo, esetleg vas, vagy lehet plusz mono műtrágya is. Tehát egy összetettebb tápozás ami már mindent figyelembe vesz. Közepes fényerőnél ilyenkor viszonylag nagy a növénypaletta ami a rendelkezésre áll.
Még nincs a toppon az akvám, pl ez egy low tech növényes, hollandra hajaz, 1-2 hónap és az erősen növényesített kategóriába fog tartozni, nincs co2, csak olyan 10 naponta 20 % vízcsere, 0,6 watt/liter fényerő, a lámpákban nem minden fénycső világit, Tropicalfish aqualine növénytápcsalád. Ezzel a tápozási szisztémával igen sok növényfajt választhatok, nem függ a halak anyagcseréjétől a növényi növekedés: [link]
Szóval a lényeg, a választott növénytartási szisztémán múlik minden, nem úgy van, hogy tele ültetem az akvát növényekkel, és majd jó sűrű növényzetem lesz, már a tervezésnél eldől mik a lehetőségek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!