Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Matten filter, vagy diy külső...

Mátyás Antal kérdése:

Matten filter, vagy diy külső 200-as pvc-ből?

Figyelt kérdés
Az aku 300 literes,melyik lenne jobb és miért?

#szűrő #Diy külső
2016. szept. 6. 22:48
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
cseh emelő. mert tudja egyszerre amit a matten+ a pvc cső. és akván belül van, a pvc csövet nem jól rakod össze, elázik a lakás.
2016. szept. 6. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
2016. szept. 6. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Azt nem egyszerű elrejteni és sokat olvastam róla,de engem nem győzött meg :/ és a pvc-t pedig simán megtudnám oldani,mert szakmában vagyok,a mattenről nem is beszélve,szoval én kilőném az emelőt :)
2016. szept. 6. 23:10
 4/5 anonim ***** válasza:

Ezt neked kell eldöntened.

Egy mattent könnyebb összedobni.

Nehezebb az áramlást kezelni, "beszívó ág" se olyan hatékony, mert hatalmas felületre oszlik el a szívó hatás (bár ezt jó tervezéssel ki lehet küszöbölni, csak akkor meg bonyolódik a helyzet.


Nincs kockázat, a víz végig az akváriumban marad.

Viszont pont ez a hátránya is, nagy helyet elvesz az akváriumból, és ha el is akarod rejteni, még komplikáltabb.

A takarítása szintén lehet pocsolós, ez opcionális, de alapvetően egy bazinagy vizes koszos szivacsot kell hurcolászni.


Homogén a szűrőanyag, ami szintén nem túl előnyös, tekintve, hogy változatos a kosz, változatos a lebontandó méreg anyag, és változatos a lebontóbaktériumok fajtája is. Félreértés ne essék, nyilván meg lehet szűrni egy akváriumot csak szivaccsal is, de vannak olyan vélemények, hogy nem a leghatékonyabb.

Persze lehet nagyon profi mattent építeni, egész falat betöltő, háttér mögé rejtett matten, fakkokból összeállítva, amikben különböző gyári szűrőtöltetek vannak...

...de az már annyi meló, hogy azzal az erővel már mindegy, ha külső szűrővel próbálkozik az ember, mert az legalább nem vesz el a helyből.



Egy külsőt megépíteni nem egyszerű, alapvetően szükséges hozzá a gondos tervezés, precíz kivitelezés, barkácsolós véna. Könnyebb elrontani, és idegesítő kijavítani.


Viszont nem véletlen, hogy gyári szűrőkben is a külső terjedt el, és nem a gyári matten.

Ha elkészült, bármelyik ágat (toló szívó) van lehetőség áthelyezni, módosítani, változtatni, a tereptárgyak, növényzet növekedésének függvényében, hogy megfelelő legyen az áramlás.

Az áramlást itt is a tolóerő adja, nem a szívó, de legalább ha valami koszt odavisz az áramlás a szívó csonkhoz, beszívja.

Ha beszívta a vizet, különböző sebességgel, különböző szűrőanyagokon megy keresztül, ami közé bármit be lehet tenni opcionálisan.

Pl lépcsőzetes áteresztő képességű anyagokat, aktív szenet egy gyógyszerezés, vagy méreganyag miatt, vagy akár nitrát megkötő gyantát, egy 2 hetes nyaralás miatt.


Csapokkal (akár duplával) könnyen, tisztán lecsatolható az akváriumról, és amíg zárt, szárazon kezelhető, extra mocsok nélkül.

Az egyik legnagyobb előnye pedig az, hogy amíg egy matten jelentős részt levesz az akváriumból, addig egy külső hozzáad, hiszen a benne lévő víz is az akvárium része, tehát növeli a térfogatot.


Ami még eszembe jutott, egy matten pumpáját csak bedugod a hálózatba, és működik, minden további nélkül.

Egy zárt rendszerű külsőnél pedig a "zárt" jelző éppoly fontos mint a "külső", ami azt jelenti, hogy teljesen légmentesnek kell lennie a rendszernek (pont, mint ahogy a fűtés rendszernek is, ott is van légtelenítés) különben nem hatékony az áramlás, gyengül, és hangosodik a keringés.


Pl a vízvezetékben lévő víz nagy nyomás alatt van, ezért több gáz tud benne feloldódni. Kiengedés után esik a nyomás, felszabadulnak a gázok (keszon betegség).

Ezért lesz buborékos pár perc után a frissen kiengedett víz.

Egy frissen feltöltött külsőnél pl még az ilyen buborékokat is ki kell szellőztetni, hiszen ha a rotorhoz érnek a buborékok, azt nehezen tudja kitermelni, és a vizet csak a pumpa emelőereje tudja feltolni.

Ellentétben azzal, ha légmentes , mert ott a víz utánpótlás "tolja" a vizet, emelőerőnek nincs szerepe.


Én ha mattent építenék, csak azt a faját építeném meg, amiről beszéltem, egész háttér mögé, külön fakkosat...

... de pont ezért nem is csinálok ilyet.

Mert teljesen véglegessé teszi az akváriumot, ha egyszer azt odaragasztom, az ott marad, még ha ki is akarnám bányászni, a nyoma megmaradna.

Ha egy tök más dolgot akarok az akváriummal, vagy más berendezést, vagy később kiderül valami buktató, dobhatom ki az egészet.

2016. szept. 7. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
akkor nem értetted amit olvastál ha nem győzött meg... :D te tudod. A matten magában nem lesz elég mert nem generál flow-t. Ha ügyesen barkácsolsz akkor jó lehet a diy külső,de amilyen kétbalkezes vagyok én tuti eláztatnám a lakást, szóval nekem az életbe nem lesz.. :)
2016. szept. 7. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!