Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Szerintetek jó megoldás lehet...

Szerintetek jó megoldás lehet egy akváriumi BELSŐ szivattyú?

Figyelt kérdés

Olyan tengeri akváriumot szeretnék ami alsó polcos technikai akváriummal rendelkezik. Nem akarom magát az akváriumot sem alul sem oldalt megfúrni! Ugyanakkor ilyen akváriumra akasztós túlfolyót (overflow box) sem szeretnék.

Arra gondoltam, hogy beteszek egy kis(ebb) kapacitású szivattyút magába az akváriumba, így az akvárium vizét az leszállítaná az alsó szűrőakváriumba, a szűrőakváriumban lévő felnyomó pumpa pedig visszanyomná a tiszta vizet az akváriumba.


Ez mennyire működőképes megoldás?



2016. márc. 9. 23:45
 1/8 anonim ***** válasza:

AZ a jó a megfúrásba, hogy csak az tud lefolyni, ami felmegy.


Egy belső szivattyút is lehet fentre tenni, hogy ha nincs elég utánpótlás, akkor belevegősödjön, és ne nyomja ki az akváriumból az összes vizet, de akkor tönkre megy.

Egy lyuk meg nem tud tönkremenni.


Egy szűrőakváriumba rengeteg anyag fér, ami tág határok között befolyásolja a víz áramlását, akár pár hét alatt is jelentősen csökkenhet az átfolyó víz mennyisége.

Ha nem elég gyors, akkor a fenti szivattyú túl sok vizet nyom ki.

Ha utána állítasz, de később pl kiöblítesz pár szűrőanyagot, akkor a lenti pumpa nyom túl sok vizet az akváriumba, ahonnan viszont nem korlátlanul tud lefolyni a víz, egy nagy átmérőjű lyukon, hanem meghatározott mennyiségűt szív ki a szivattyú, aminek az áramlási sebessége ha az előző (lefojtott) mennyiséghez van beállítva, akkor nem fogja tudni elég gyorsan kiszívni a vizet, és akkor meg az akváriumból fog kibugyogni a víz.


Ezek a problémás részek, de mindenre van megoldás.

Csak éppen néha rámehet 1-2 vízpumpa.


Ja, meg ugye bekavar az emelési magasság, (ami a kifolyó ágon nincs) tehát már a szivattyút alap teljesítményét se egyszerű belőni.


Végeredményben nyilván annyi víznek kell kifolyni, mint amennyi visszajön.

Csak a visszaúthoz 5-ször annyi erő kell.


Egyébként működőképes, csak ezekkel az áramlási sebességekkel kell játszani.

2016. márc. 10. 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Pusisz ***** válasza:
Én úgy oldottam meg, hogy ne keljen fúrni, hogy a szűrőaksiba egy 1"-os slag-on keresztül folyik át a víz. A cső vége az akváriumban csak pár centire van leengedve, a visszanyomó szivattyú, pedig a szűrőaksi felső negyedében van... így akármelyik oldalon áll meg a cucc (levegősödik a cső, vagy besz@rik a szivattyú) egyik sem tud annyi vizet tolni, hogy a másik akváriumban sok legyen.
2016. márc. 10. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy iszonyat veszélyes. Csiga, korallzuzi, kődarab, akármi belemehet a motorba, aztán az egyik megáll, és úszik is a ház.

Na meg ahogy fentebb is említették, magát a teljesítményt kisakkozni se 2 perc. Nálam a szivattyúk teljesítménye már sokszor annyitól is változott, hogy kihúztam, visszadugtam, és máris kicsit erősebben tolta a vizet, mint előtte 2 nap folyamatos járásnál. Na most elég ha van otthon egy pillanatnyi áramszünet is, máris borul az egyensúly.

A második válaszoló megoldásában pedig ha fellevegősödik a lefolyócső, akkor simán le is éghet a motor szárazon futva.


Biztosan megvan az oka, hogy nem akarod megfúratni, de hidd el, nélküle iszonyat balesetveszélyes. Semmiképpen sem ajánlom. Nekem volt hasonló problémám, a kifúrt lyukak átmérője nem volt elég nagy ahhoz, hogy a felnyomópumpa teljesítményét elbírja, akkor raktam egy pumpát a felső akváriumba, hogy segítsen letolni a vizet alulra, de hát ott is agyvérzés volt beállítani a teljesítményeket egyenlőre. Legalább csak kis időre, de a fent írt áramszünet miatti teljesítményváltozás annak is betett. Plusz még beraktam 2-2 úszókapcsolót is, hogyha bárhol rendellenes a vízszint, akkor álljon le, de így sem voltam nyugodt egy percre se, a vége az lett, hogy fúrattam még 2 lyukat az akváriumra. Most pedig már tökéletesen megy.

2016. márc. 10. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A második válaszolótól kérdezném, hogy azt hogyan oldotta meg, hogyha van egy áramszünet, leáll a felnyomó, a lefolyócső ugye pedig addig szívja a vizet, ameddig beleér a vízbe, aztán fellevegősödik. Ha visszajön az áram, hogyan indul újra a keringés?


Még 2 motoros beállításhoz annyit, hogy ugye nekem 2 lyuk volt eleve, és az egyikre volt a motor kötve fent. Tehát a másik lyuknak volt tartaléka akár több/kevesebb víz leengedésére, szóval nem is kellett a 2 motort tökéletesen egyformára hangolni, de még így is borzasztó nehéz volt legalább csak közelítőleg megfelelőre állítani.

2016. márc. 10. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Pusisz ***** válasza:
A 4-esnek: szünetmenetesre van kötve a rendszerem, ha napokig áramszünet van és végképp megpusztul a rendszer, akkor égjen le a powerhead, mint hogy ússzon a lakás (320 liter). De ennyi áramszünetnél ez a legkisebb gondom, a szűrőbaciknak is annyi, majd amikor beindul visszatolja őket döglötten az akiba és az nagyobb baj
2016. márc. 11. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 elwera ***** válasza:

Két vízpumpát fizikai képtelenség összehangolni úgy, hogy pont annyi vizet küldjön le az egyik, amennyit felnyom a másik.


A legegyszerűbb és legjobb megoldás a fúrás. Minden egyéb megoldás nagyon bizonytalan. Fúratni az akváriumra egy 50-es lyukat, kb 4 ezer Ft.


A túlfolyó sem jó:

[link]

Ennek az a baja, hogy állandóan belevegősödik, ezért 4-5 naponként szívkodni kell a tetején a kis csövet, amin keresztül a sós víz mindig a szádba megy, ez kellemetlen hosszú távon, és mindig aggódhatsz, ellenőrizgetheted állandóan, nehogy leálljon a lefolyás. Nekem volt hasonló ilyenem, tapasztalatból mondom.


Csinálhatsz felső polcos szűrést is, és akkor a felső műanyag vödröt, vagy dézsát, vagy hordót, vagy ikeás doboz, amit szűrőakváriumnak akarsz használni, azt fúrod ki, és ha az műanyagból van, vagy szilikonból, akkor elég könnyű kifúrni. Itt egy kép, példának: [link]

Persze itt felül tisztább vized lesz, mint lent, de nekem egy ehhez hasonló tákolmány megoldással azért egy évig elműködött az egyik 112 literes tengeri akváriumom. Később meg amikor vettem új akváriumot, azt már kifúrattam és az egy fokkal jobb lett.


A korallshop, Tisza u 10-ben vannak néha képszen is akváriumok szétdobálva. Meg lehet nézni az árakat.

Pl én anno 13 ezerért vettem ott egy 130 literes íves, fúrt akváriumot.


Egy felnyomópumpát szintén 13-ért vettem, de ez lazán felnyomja a vizet másfél, 2 méterre is, erős pumpa.

2016. márc. 11. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Ha a felnyomópumpa egy "kétéltű" pumpa akkor is leég?

Lehet, hogy még is csak fúrás lesz a dologból. Az akvárium oldalán lévő fúrásról mi(k) a véleményetek? Alul nem szeretném megfúrni, mert akkor a polcot is meg kell fúrni. Valamint ha tartós áramszünet van és éppen senki sincsen otthon aki a csapot el tudja zárni, akkor úszik a ház. Gondolkodtam a mágneses szelepkapcsolón is. Amikor nincsen áram, akkor automatikusan elzárja a csapot. Viszont amikor újra visszajön az áram, akkor az tudtommal nem nyitja ki újra a csapot. (Ebben nem vagyok biztos, lehet, hogy tévedek.) A csap zárva marad, de a felnyomópumpa újra működésbe lép, így a szűrőakváriumban lévő összes vizet felnyomja az aksiba, ismét úszik a lakás.


Nem tudom, hogy mi lenne a jó megoldás. :/

2016. márc. 12. 13:38
 8/8 anonim ***** válasza:

Hátul is, alul is lehet fúrni, mindegy.

Ha alul fúrod, akkor építs a lyuk köré üvegből egy barikádot, illetve a lyukba vezess egy csövet is, aminek a magassága fogja megadni a vízszintedet, és így a lefolyó víz max mennyiségét is áramszünet esetén. Az üveg barikád meg arra jó, hogy pl karbantartás közben vagy akármikor nehogy kitörd, megrepeszd az üveg és a cső csatlakozását.

A mágneskapcsolós dolog felesleges túlbonyolítás.

2016. márc. 12. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!