Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mennyi gond van egy akváriummal?

Mennyi gond van egy akváriummal?

Figyelt kérdés
Elég elfoglalt ember vagyok de szeretnék kettő akváriumot lehetőleg olyant amiben van azért jelentős nővény. Ház egy sötét részébe ahol nincs ablak szeretnék akváriumokat. De kérdésem mennyit kell vele törödni?
2015. aug. 23. 12:05
 1/9 anonim ***** válasza:

Az teljességgel rajtad múlik. Függ pl. attól, hogy

- mekkora lesz

- milyen telepítéssel (alul-, esetleg éppen nem túltelepített)

- milyen növényekkel (lassú növekedésű vagy olyan, amit gyakran metszeni kell)

- milyen felszerelést választasz (összhangban lesznek-e)


Egy jól beállt akváriummal a heti vízcserén, az etetésen meg a metszésen kívül ELVILEG nincs sok tennivaló - legalábbis rendszeresen nincs. De pl. a metszés nagyon tág határok között mozog. Nekem a lassú növekedésű fajok tetszenek, így szinte semmi dolgom nincs vele, viszont ha neked mondjuk az intenzív növekedésű fajok tetszenek, akkor lehet, hogy hetente egy órát is rá kell majd szánnod, hogy olyan legyen, amilyennek szeretnéd.


A másik része meg az, ami nem lenne muszáj, de az ember itt is, ott is belenyúl, rendezkedik stb. Van, aki megállja, van, aki nem. Van, aki a növényekhez nyúl hozzá, van, aki a halakhoz, van, aki a dekorációhoz.

Én pl. egy éven át folyton ivadékokat neveltem, ami sok időbe, odafigyelésbe telt, és bele is fáradtam, most beállt állományom van. De pl. a növényekkel közepes szinten foglalkozom: nekem az a lényeg, hogy egészséges legyen és legyen benne zöld, de nem a "szívügyem".

2015. aug. 23. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
egy 50-100 literes akvárium megfelelően benövényesítve, kellően alacsony egyedszámú és lehetőleg hasonló környezeti igényeket támasztó halak, levegőztetés, szűrés, automata világítás kapcsolás mellett a napi haltáp adagolást beleszámítva (bár adagoló automata is létezik) csak napi 2-5 perc odafigyelést kíván, tehát a heti 1 ó már bőven van számolva (növényzet karbantartás, iszap leszívás, víz feltöltés). Csak az a kérdés, hogy akkor minek kell ?
2015. aug. 23. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Én csak olyan akváriumokat tartok ami heti 10-20 percbe belefér, este fáradt vagyok bármit csinálni, így inkább csak nézni szeretem őket, hetente, kéthetente foglalkozok velük, a reggeli etetésen, növénytápozáson kívül.


Ha kevés időd van, akkor a halak méretéhez, szennyezéséhez képes nagyobb víztömeg ajánlott, kevesebb a nitrogén vegyület, kevesebb a metszés is, nem burjánzanak olyan gyorsan a növények.


A szűrőknél van mindig dilemma, ha megteheted külső szűrőt vegyél, egy vödör van az akva alatt, sok szennyeződést tud tárolni, ritkán kell takarítani, a takarításkor le kell csatlakoztatni, a tömlő adapternél, majd el lehet vinni akár a fürdőbe, vagy valahova kitisztítani.

2015. aug. 23. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Ja, én is marhára szeretek "pepecselni" az akváriumokkal, még ha amúgy nem lenne rá szükség. Mindig találok valamit, amin változtatni kell :)


Észrevettem, hogy akváriumépítő-függő lettem. Amíg van "gond" vele, új, még nem állt be, addig szuper minden. De ha már megy magától, akkor hamar unalmassá válik, ezért alakítgatok, matatok, fejlesztek. Persze csak úgy, hogy a halak érdekei az elsők természetesen.

2015. aug. 23. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ha az elején több időt szánsz rá, hogy utánaolvas az alapoknak, megtervezel 1-2 dolgot, és inkább egy hosszú távon fenntartható akváriumot csinálsz, azzal sokat megspórolsz a későbbiekben ráfordítandó időből.


Ez konkrétan kb azt jelenti, hogy napi 1 perc

+ heti 10 perc

+ havi negyed óra

+ 2 évente egy délelőtt.

2015. aug. 23. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Pendulum92 ***** válasza:

Ha van rá pénzed fizethetsz egy hivatásosnak is, én is szoktam vállalni, szerintem biztosan találsz valakit lakhelyed közelében.


Nekem egy 72, 40 és 26(most már 43) literesem volt eddig, és kb heti fél-1 órát foglalkoztam velük: részleges vízcsere, frontüveg tisztítása belülről szivaccsal, növénymetszés, növénytápozás. Napi feladat a halak etetése(vagy esetlegesen a növénytápozás, ami működik hetente is)

2015. aug. 23. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Pendulum szex hirdetés ez? :) Amugy kettő kb 80 literes aksi lesz egymással szemben. Ahhoz milyen erős szűrés javasoltok szerintem 20 halnál több biztos nem lesz. És inkább erős belső szűrő érdekel. Köszi!
2015. aug. 23. 15:24
 8/9 anonim ***** válasza:

Sajnos nem olyan egyszerű, hogy csak 20 hal lesz.


Van az akváriumban egy keletkezett szennyeződés erre van egy gyűjtőnév "mulm" az akváriumban keletkező fizikailag jelenlévő szennyeződésekre mondjuk, növények, halak, gerinctelenek adják.

Vannak a láthatatlan anyagok, vegyületek, amik a vízben halmozódnak, a mulmból oldódnak ki, vagy példa a halak direktbe is kibocsájtják a kopoltyújukon, de a mivel folyamatosan vizelnek abból is származhat.


A nagy ellenfél egy akváriumban az ammónia, ez ajakul át több lépcsőben nitráttá, ami csak nagy dózisban mérgező, mig az ammónia akár 2000x kisebb dózisban is mérgezhet a nitráthoz képest, ennek az átalakulásnak a lelke a szűrés, ami keringést, mulm gyűjtést, és biológiai szűrést is végez.


Van az akváriumban egy végtermék, ami nitrát, ennek a menyisége szabja meg menyi gond lesz az akváriummal, a nitráttal arányos a többi keletkező vegyület, akár az előzmény ami ammónia, akár más anyagok, pl foszfát.


Van egy un nitrogén körforgás, ennek a végén van egy "felhasználói csoport" a növények, akár be is lehet velük zárni a kört, mivel a nitrát növényi tápanyag, ahogy a foszfát, vagy a többi macro, és micro elem ami a halak anyagcseréjéből van.


Egy átlagos embernek, aki akvarisztikára adja a fejét, kb 6 hónap mire jó lesz minden, kitapasztalja a dolgokat, igaz! utána sokáig, évekig probléma mentes lehet az akvárium.

2015. aug. 23. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Tehát lehetőség 1, sokat olvasni, lehetőség 2 egy, olyan akvaristát keresni mint Pendulum92 aki segít összerakni az akvát, mellékel egy 4 soros esszét, hogy mit kell betartani, azzal nem lehet mellé lőni.


Amit itt irtunk az előzőekben az mézes madzag, nem ilyen egyszerű, bár céloztak rá előttem, hogy minden a szisztematikus félépítésen múlik, aminek része minden ami az akvába kerül.

2015. aug. 23. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!