Lehet akváriumban halakat tartani keringető nélkül?
Szia!
Hát ez attól függ, hogy milyen halakat akarsz tartani, milyen állapotban, meddig és milyen célból.
Ezt nem szokták javasolni. Lehet ha te nagy halakat beteszel, azok megdöglenek másnapra.
Ivadék halat tartottam 20 literes vödrökben, pár hétig semmi nélkül, moha volt csak benne és víz, de mindennap cseréltem benne 1-2 pohár vizet. Egy vödörbe olyan 5-6 kishal volt. Volt így 3 vödröm egymás mellett a földön. Aztán amikor 1 centisek lettek, akkor betettem őket egy kis akváriumba. És a noname gyagyi szűrőm beszívott két halat, amik akkor még éltek, de beszorltak egy résbe, és nem tudtuk őket kipiszkálni. Aztán a szűrőt le kellett cserélnem normálisabbra és a többi halat így nem gyilkoltam meg végülis. Néhányan felnőttek, aztán már mikor ilyen 2-3 centisek lettek, mentek a közös akváriumba a nagyokhoz.
Természetesen igen, gazdag akvarisztikai élet folyt 1960 előtt is. Amíg a légporlasztót/levegőztetőt nem találták ki, addig a jól benövényesített akváriumokban csak kevés halat lehetett tartani, szinte hasonló volt a "halsűrűség", mint a természetes környezetben. Amikor az oxigénpalackos levegőztető rendszer után elterjedtek a motoros vagy membrános légszivattyúk, és ezek méretét kellően kicsire zsugorították, akkor az akvárium vizének mesterséges szellőztetésével csökkenteni lehetett a szükséges növényzet mennyiségét és növelni az adott térfogatban tartható halak számát. Kiderült azonban, hogy a halak "sűrűségének" növelésével erősen megemelkedett a vízben megjelenő toxikus anyagcsere-bomlástermékek koncentrációja, amit a növényzet nem tudott felvenni és semlegesíteni. Ekkor dolgozták ki a talajszűrőket, amelyek a légpumpák által bejuttatott levegő segítségével mesterséges vízáramlást hoztak létre a talajon (aljzaton) keresztül, így a talajban levő mikroorganizmusok lebontották a halak anyagcsere végtermékeit szervetlen anyagokra, amelyeket aztán a növények (részben a gyökereikkel) fel tudtak venni és optimális esetben hosszú éveken át nem volt szükség a víz és a teljes berendezés cseréjére, a növények dúsan tenyésztek és a halak is jól megvoltak, szaporodtak.
A kérdésedre tehát az a válasz, hogy szép és fenntartható működésű akváriumhoz azért legalább egy membrános szellőztetőre (levegőztetőre) szükség van. Nemcsak a megfelelő oxigenizálás miatt, hanem azért is, hogy keverje a vizet és ne alakuljon ki hőmérsékleti rétegeződés. Ezt aztán össze lehet kapcsolni egy talajszűrővel is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!