Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi kell egy akváriumba, ha...

Mi kell egy akváriumba, ha halat szeretnék tartani? ÉS milyen halat ajánlotok?

Figyelt kérdés
Nagyon szeretnék egy akváriumot, egy pár hallal, de teljesen tanácstalan vagyok, még soha nem volt halam. Az unokatesóméknál van két aranyhal egy gömbakváriumba, nincs semmi hozzá se levegőztető, szűrő meg még nem tudom mi kellene, szóval semmi, de a halak még is már másfél éve ott vannak és nagyon jól érzik magukat. Kell-e az akváriumba ilyen-olyan cucc, vagy csak elég kavics meg valami növény? És milyen fajta halat ajánlatok? És mennyit? Párosan,vagy páratlan számban érzik jól magukat? A válaszokat előre is köszönöm!
2015. jún. 23. 01:35
 1/6 anonim ***** válasza:
Ne gömbben tartsd, az állatkínzás. Kell bele víz, növényl levegőztető, meg valami etető, különben ezerfelé megy a táp. (Itató nem kell :)
2015. jún. 23. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

"nagyon jól érzik magukat."


Ha nem értesz hozzá, akkor nulla infó alapján ne helyettesítsd be a valóságot a fantázia világoddal.

Azok a halak folyamatosan szenvednek, az unokatesód pedig (így az informatika világában) egy primitív f-sz.


Hagyományos geometriájú akvárium kell.

Minimum 30-40 liter, de ebben a méretben még nincs túl sok választék a tartható halakból.

Kell élő növény, (világítás erősségéhez válogatva) meg szűrő.

Kell még pár dolog, de ezek a legfontosabbak.

Halból olyan fajta kell, aminek megfelelő életfeltételeket tudsz biztosítani. (Aranyhalnak pl egy tó kell, akváriumban 50 litert kell számolni 1 db-ra!!!)

A darabszámot illetően szintén a fajta dönt, adott halfaj párban él, vagy rajban, kisebb csapat is elég neki, vagy erősen rajhal, stb.

2015. jún. 23. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"nagyon jól érzik magukat." Ezt benézted, mert csak az erős immunrendszerükön múlik, hogy abban a szűretlen, ammóniás pocsolyában még nem döglöttek ki.

Alap: 2012 óta gömb akváriumban és 30 liternél kisebb akváriumban tilos gerinces állat felnőtt példányát tartani.


Ahhoz, hogy bármiféle halat életben tudj tartani, a hagyományos téglatest alakú akváriumon kívül kell még egy szűrő. A halak nem szobatiszták, abba a vízbe ürítenek, amiben úsznak, esznek lélegeznek. Az általuk ürített anyagok közül az ammónia a legveszélyesebb, mérgező a halak számára, emellett a bőrüket, kopoltyújukat is égeti. A szűrőben lakó lebontó bacik ezt az ammóniát alakítják át sokkal veszélytelenebb nitráttá, amit az akvarista rendszeres részleges vízcserével távolít el. Ezt a bacikolóniát úgy tudod betelepíteni, hogy a halak érkezése előtt járatod és "eteted" az "üres" akváriumot. Amint van nekik kaja, maguktól elszaporodnak.

Kell az akváriumhoz, tető, hőmérő, trópusi halakhoz állatható fűtő. Márpedig trópusi halakat akarsz, mert sokkal nagyobb belőlük a választék színesebbek, könnyebben társíthatók, mint a hideg vízi halak.

Erősen ajánlott legalább annyi világítást összekaparni, hogy a legigénytelenebb növények megéljenek nálad. Esztétikusabbak, mint a műnövények, segítenek egy picit a szűrésben, a halak is jobban ki tudják használni, mert nem totál merevek, ráadásul a műnövények meg tudják karcolni a halat, a hosszú uszonyokkal rendelkezőeket meg csúnyán megtéphetik.


"És milyen fajta halat ajánlatok?" Hogy milyen fajta halat tarthatsz azt elsősorban az akváriumod mérete határozza meg. (Másodsorban a víz pH-ja és keménysége, és a hal egyéb igényei: milyen kaját tudsz neki beszerezni, mennyire igényen víz alatti dzsungelt stb.)

"És mennyit? Párosan,vagy páratlan számban érzik jól magukat?" Az a fajtól függ. Vannak olyan halak, akik magányosan érzik jól magukat, vannak olyanok akik párban vagy háremben, de olyanok is, akik legalább 10-12 fős bandában, nemtől függetlenül. Hogy melyik faj mit igényel annak utána tudsz olvasni itt: [link] és itt: [link]

És nem, nem minden halacska jön ki jól a többivel :)


Annyit érdemes még tudni, hogy:

- A kereskedésben dolgozók szakképzett eladók, viszont gyakran nincsenek tisztába a halak alapvető igényeivel sem. Általában nem érdemes rájuk hallgatni.

- A kereskedésben kapható halak szinte kivétel nélkül fiatal egyedek, amelyek még nőni, fejlődni fognak (pl. a cuki, kis 5 centis márványsügér 30 centis, ragadozó döggé :D)

- A kereskedésben a fiatal halakat ideiglenesen tároljak. Így az, amit a kereskedésben látsz "de ott is ekkora helyen voltak!!" "de ott is együtt voltak!!" nem mérvadó, mert a halak a fiatalságukból és a stresszből kifolyólag nem a természetes viselkedésüket mutatják.


Ha még csak tervezési fázisban van az akvárium akkor érdemes lenne bepattognod néhány boltba, megnézni, hogy mi tetszik (és hol a legegészségesebb az állomány) és ahhoz választani az akváriumot.

2015. jún. 23. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az előző kb. mindent leírt.

De megcsinálhatod az akváriumod egy kicsit low-tech módon is, pl.

- van olyan hal, pl. guppi, aminek nem feltétlenül kell fűtő (persze attól függ, milyen a hőmérséklete télen annak a helyiségben, ahol lesz az akvárium)

- nem feltétlenül kell világítás, ha nem vagy kényes a növényállományra. Nekem 4 akváriumból 3nak nincs világítása, mégis szépek a növények, persze vállaltam azt a kompromisszumot, hogy csak bizonyos növények közül válogathatok és nekem amúgy is nagyon világos a lakás, szóval ez megint csak függ attól, hogy milyen fényviszonyok közé teszed az akváriumod (közvetlen napsütés ne érje)

- 2 akváriumomon csak egyszerű plexi lap van, tökéletesen megfelel (bár nekem az üveg tető a kedvencem, a legtöbben nem szeretik a vízkövesedés miatt)


Kétféleképp állhatsz neki:

- eldöntöd, kb. mekkora akváriumot szeretnél (pl. mekkora fér el a kinézett helyen), és ahhoz választasz halakat

- kinézed a halakat, és az igényeiknek megfelelően keresel hozzá akváriumot, és helyet neki


Szerintem úgy jársz a legjobban, ha méretre készíttetsz akváriumot, kivéve, ha nem szabványos 30 vagy szabványos 54 literesben gondolkozol. Pl. én akartam egy neoncsapatot, nekik a szabványos méretek közül a 96 literes lett volna a legkisebb megfelelő, mert az akváriumokat általában egy kissé "tömzsire" csinálják, sokszor szélesebb és magasabb is a szükségesnél, viszont nem elég hosszú, sok hal (pl. pontylazacok) pedig szeret hosszában sokat úszni. Szóval én csináltattam a neonoknak egy 75*25*30-as akváriumot, és 96 liter helyett máris csak 57 literes lett (én nem akartam 60 liternél nagyobbat a súlya miatt), és anyagilag is sokkal jobban kijöttem, mint egy kész akváriummal.

2015. jún. 23. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Először olvasd el ezt:

[link]

2015. jún. 23. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem lett a legjobb, de szerintem használható, az elején segít, hogy mi kell egy akváriumhoz: https://www.youtube.com/watch?v=S2zN_N4GXyc
2015. jún. 24. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!