Elméleti kérdés. Ha szaporodnak a halak állatkínzóvá válok?
Így, sehogy nem lehet fenntartani, és igen, ha túlterheled a vizet a szaporulattal, vagy a beltenyészet miatt gyenge génállományú halaid lesznek, akkor állatkínzónak lehet mondani.
Általában fórumokon szokták elpasszolni a fölösleges szaporulatot, többnyire teknős eledelnek.
A természet belekalkulálja a szaporulatba a természetes kiválasztódást, ami az akváriumban ritkán működik.
Szóval ez a természetben se úgy megy, hogy az összes megszületett utód tökéletesen egészséges, mindegyik talál elegendő táplálékot, és egyiket se vadásszák le a ragadozók.
Sőt!
Sok esetben meg lehet figyelni, hogy bizonyos állatok szinte indokolatlanul sok utódot hoznak, ezzel tartva el a tápláléklánc többi tagját.
Ha mindegyik megmaradna, összehasonlításképpen, emberekre vetítve az kb olyan lenne, mint ha egy férfinak minden közösülése alkalmával, minden egyes hím ivarsejtje megtermékenyülne, és szülésnél egy nő szülne mondjuk 1000000 gyereket.
Régebben, egy komoly eleven szülős akvárium is másképp nézett ki. Rég nem láttam már ilyet, kiment a divatból, meg már ilyen halakat se nagyon lehet találni.
Na szóval valamikor a múlt évezredben, gyerekkoromban, még találkoztam olyan elevenszülős akváriummal, ahol hosszú távon fenntartható volt az állomány.
Ilyen nagyobb testű eleven szülőket, mint xipho, molli, 250-300 literben társították néhány cichlasoma-val, vagy Akarával.
Pl Zászlós bölcsőszájú, Maroni akara, Kék akara...
Amelyik utód elég ügyes volt, az mint a természetben, ott is megérte a felnőtt kort. Volt, hogy egy sem. De olyanról is tudok, akinél a természetes szaporulat pont annyi volt, hogy a kiöregedett halai helyett sose kellett újat venni, mert 1-1 példánynak időnként mindig sikerült felnőni.
A következő lehetőségek vannak:
1) különválasztani a felnőtteket nemek szerint
2) sok búvóhelyet biztosítani az akváriumban, ezzel esélyt adva a legszerencsésebb kicsiknek a túlélésre
3) időről időre eladni / elajándékozni a túlszaporulatot
4) ha van kapcsolatod hozzá, beadni állatkereskedésbe
Előző!
1: Nem a felnőtteket kell különválasztani, az már bőven késő, ahogy megismerni a nemeket, pár hét múlva, azonnal különválasztani.
2: A sok búvóhely hosszútávon káros, nem föltétlenül eszik meg a szülők az utódokat, legalábbis nem mindig olyan nagy számban.
Ha a túlélést sok búvóhely is segíti, akkor 2-3 generáció felnövése, és szaporodóképessé válása után igen hamar túlterhelté tehetik a vizet.
6-os vagyok:
1. igazad van, talán valóban félreérthetően fogalmaztam, abból indultam ki, hogy először van 1 db vegyes akvárium, és amikor az illető szembesül a túlszaporulat problémájával, első lépésként szétválaszthatja a már meglévőket.
2. a "sok" nyilván relatív - az én akváriumomhoz képest szinte minden "soknak" számít, a másik véglet egy rokonomé, ott az egész akvárium egy nagy búvóhely:), de ott is beállt az egyensúly.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!