Hozzáértő szakértők véleménye szerint egy most induló low-tech pontylazacos-társas 250 l-as akihoz megfelelőek az alábbi konfigurációk?
Szűrő: atman cf 1000 (1350/l/h) nyomóág a 3d-s háttér mögött a sarokban (hogy ne pangjon be a víz), szívóág ugyanebben a sarokban csak a háttér előtt
világítás: led 38 W (4100 lumen)
fűtő: 300w légpumpa: 210l/h (csak éjszakára, porlasztókővel)
aljzat: alulra JBL aquabasis tetejére kis szemcsés gyöngykavics Véleményetek szerint az áramlás megfelelő lehet az alábbi képen modellezett layouthoz?
A mórickarajzok a növényeket szinbolizálják. Kérem, csak hozzáértők válaszoljanak!
Szakértő csak az lehet aki minden általad felsorolt kelléket használt már hasonló méretű akváriumban, eldöntöd tudod-e hasznosítani amit irok.
Atman cf 1000, a töltet méret jó, a kosarak alig kisebbek mint a vödör ami 9,5 liter, ami nem jó az áramfelvétel, 1350 liter/óra tömlők nélkül új állapotban ez oké, viszont a fogyasztás csak 15 watt, tehát a rotor lapát nagy csak nincs erő ami hajtja, 20-30 wattos szűrő jobb lenne 250 literes akvához, az sokáig tudja tartani a vízhozamot.
38 watt 4100 lunen nagyon kevés,kb 3 db 18 watt t8 fénycsőnek felel meg amik darabonként 1300 lumen fényt adnak. Durván 0.25 watt/liter lenne a világitásod az nagyon kevés, 0,4 watt/liter jobb lenne vagy picivel fölötte.
Az akvaristán volt egy cikk( már nincs) végig zongorázta az összes mezei ledet, egyedül a gu10-es foglalatú spot ledek bírták sokáig, a munkahelyemen szereltek fel egy 50 wattos led reflektort, brutális fénye volt, 1 év elteltével már bele lehet nézni, cserélik a villanyszerelők megy a kukába, birja sokáig de rohamosan gyengül a fénye.
Hagyományos fénycsőnél is van gyengülés 10% körül mozog, ez tapasztalható 1-2 hónap után de utána évekig nem gyengül.
Persze a 2-3 wattól kezdődő, hűtőbordát igénylő led más tészta, azok már levilágítanak az akva aljára szépen, akvakertészek is használják őket.
Fűtő jó, elég lehet kisebb is, a méret lényeges, vizuálisan ne legyen nagy, irtad nem töltöd tele, a centi döntsön lehet elég egy 200 vagy 300 wattos.
Légpumpa, belső szűrő inkább, még ha egy 21 wattos tetra ex 1200plusz van az sem csinál sokáig cunamit, ezetés után sok idő lenne amíg kitisztul az akva.
JBL aquabasis, oldódik, 1-2 mm és port is tartalmazó talaj kell rá fedésnek, jbl madado, pro soil, esetleg kvarc homok,rostált sóder. Táptalajt növényes akváriumokba szokás tenni ami 6-8 hónap után megszűnik, teljes átrendezés után újra indul, a talajba nem lehet belekotorni, kihúzni növényt. Én használom de csak ültető tálban, évente kiveszem a növényeket tálastól, metszem a gyökereket, majd tálastól be emelem, beásom az aljzatba, nincsenek kiszedve a halak.
Tehát hosszú távara tervezett akváriumnál hátrány a táptalaj, kiürül, berohad, cserélni kell, egy sima talajt csak meg kell mozgatni, keverni időszakonként, évente legalább.
Az elrendezés, nekem tetszik, a növények világítás függvénye.
Szűrőtöltet, lehet alulra kerámia+ szivacs, fölé a második rekeszbe siporax, a legfölső tálcába is lehet siporax ez így nem fogja meg a szűrőt, lehet összeálló bio szűrőanyag is fölülre én 15 wattos motorhoz nem tennék. 3 liter bio kell kb a többi lehet gyári szivacs és kerámia alulra.
Ha beérik a szűrő, kicsi lesz az áramlás. Kell még valami kiegészítés. Az atmannak vannak olcsó, gyors belső szűrői.
A ledet felejtsd el, max éjszakai hangulatvilágításnak jó 1-2 db, holdfényt imitálni.
T5-ös fénycsővel világítsd meg, ilyen kaliberben még mindig az a legjobb választás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!