Növénytápozás alapelvek? Adnátok tanácsot, hogyan tápozzak?
Mindig a növények igényéhez kell igazítani, és a többi paraméterhez.
Például, ha neked mondjuk 1w/l körüli a fényed, co2 adagolás van, akkor nagyon ajánlott nagy mennyiségben adni a tápokat, lényegében, tömören ez az EI alapú tápozás.
Van a közepes, ahol a fény 0,5 w/l körüli, közepes mennyiségű a hal, nincs co2, ott határeset jelleggel elég lehet a profito típusú táp(mikroelemek + kálium) is, a nitrát foszfát megy a halaktól.
Kevés fény mellé, anubias, hólyagos vízikehely szintá növények mellé szinte nem is kell semmilyen tápozás, ha van elég hal.
Röviden ennyi, erről lehetne oldalakon keresztül is írni, ird le melyik kategória vagy.
Nos, a terv: 112 liter, 0,48w/l fény, tetra ex 1200 plus szűrés, növények és halak még nincsenek eldöntve. Halak: esetleg egy csapat talajlakó és egy csapat vörös neon. Növényeket abszolút nem tudom még, de valami olyasmit tervezek, hogy lesz egy sűrű rész, meg elől hagyok úszóteret.
Kacérkodok egy betta vásárlásával is, ezért limnobium laevigatum-ot is tervezek.
Kedves második hozzászóló,
tiszteletet parancsoló, hogy ennyi ideje akvarizál.
Nem hiszem, hogy minden esetben csak üzleti érdek lenne a tápozásban. Mellesleg meg lehet oldani a tápozást is fillérekből.
Az ön által említett akváriumtípus a jó öreg "beállt akvárium". Nem kell tápozni, működhet. De csak is olyan fajokkal, amik erre nem igényesek!
Régebben nem tudom milyen fajok voltak elérhetőek, de biztos nem azok, amik ma. Az a tippem, hogy a valliznéria, hólyagos vízikehely típusúak, amik ma is nagyon elterjedtek, mivel nagyon ellenállóak, nagyon kevés tápanyagon kihúzzák.
A növénynek tápanyag kell, ez tény. Egyébként nincs miből építkeznie, nem tud életben maradni.
Ha nincs elég, jó esetben is visszafogottabban nő, hiánytünetet produkák, legrosszabb esetben elpusztul.
Nem azt mondom, hogy nem működhet akvárium mesterséges tápozás nélkül, de ezek általában a legellenállób növényekkel vannak felszerelve, és viszonylag kevés mesterséges, vagy csak természetes fénnyel megvilágítva.
A mai akvarista már nem elégszik meg a hagyományos "beállt akváriummal", több növényfajt szeretne tartani, nagyobb tömegben, mesterséges világítással, esetleg szén dioxid adagolással. Ide kell több tápanyag is.
Én volt, hogy nem tápoztam, sínylődtek is a növényeim. Amint elkezdtem adagolni profitot, életre keltek, visszatért a zöld szinük a sárgás helyett.
A szén-dioxidos felvetésed pedig nem igaz.
Épp egy olyan témát dolgozok ki, amiben erről is szó van.
Egy természetes tóban kb. háromszor annyi szén-dioxid van, mint a levegőben a szerves anyagok bomlása miatt. Nem ezért nőnek lassabban a vízi növények, hanem azért, mert a co2 10.000 szer lassabban mozog a vízben, mint a levegőben. Egyszerűen nem elég gyors a pótlódása, levegőböl sokkal gyorsabb.
Tehát egy akvárium co2 nélkül nem a természetet illusztrálja teljes mértékben.
le lett pontozva egy 65 éve akvarizáló ember? ez elég nevetséges...vagy inkább szánalmas? hmmm...minden tisztelem az Öné, az unokái biztosan büszkék a nagypapájukra/nagymamájukra :)
a kérdéshez:
kezdő akvaristaként úgyse fogsz komolyan, magas szinten növényezni. vegyél easy life carbo és profito cuccokat, előírás szerint adagold (vagy ha gyengébb a fényed/kevés a növény/mittomén, akkor felezd az adagot) és kész. ha majd jobban elmerültél a témában és szeretnél magasabb szintre lépni a növényekkel, na akkor kell egy alap micro meg macro táp és mesterséges CO2 adagolás meg még 1-2 kiegészítő tápanyag :)
112 literes akváriumom van, zéró mesterséges CO2 adagolással, csakis carbo-t használok (ami nem egyenlő a CO2-vel) és happy life happy plant nevű izét -nekem jobban bevált, mint profito...bár jó minőségű táptalajom is van alul-. gyönyörűek a növényeim, és nem csak vallisneria-kat tartok (növényes fénycső+nappali fénycső kombóval olyan 0,6W/liter a fényem) sőt vallisneria nincs is nálam (ami igénytelenebb az tán a hólyagos vízikehely meg a gömbalga...ezek is csak azért mert imádom őket, mellettük hínáraim vannak dögivel)
A táptalaj már eleve ad a növényeknek makro elemeket is.
0,48 wpl mellé, 112 literes akvárium esetén már hiány támadhat makroelemekből, ha semmi más adagolás nincs belőlük, sem táptalaj, sem folyékony.
Ki lehet próbálni a profitot, nekem is az az alaptáp 72 liter 0,46 wpl T8 mellé, de nekem már kellett makroelem is, ezt porból(kálium-nitrát) és GA macroból adagolom hígítva, automatába(saját találmánnyal).
A nagyanyám legalább 70 éve őstermelő, és én a hülye városi magyaráztam el neki, hogy nem a béka rágja meg a krumplit. Szóval szép dolog az évtizedes tapasztalat, de ha nem társul széles látókörrel és tanulással, akkor nem túl nagy a tanácsértéke. Tápozás nélkül egy adott típusú akvárium működik, a többi meg nem. A kérdező akváriuma pont a tápigényes kategóriába esik. Mivel a fény közepes és melegigényes halakat tervez(a növények meg nem melegpártiak), ezért egy visszafogott tápozással lenne érdemes próbálkozni. Valamilyen kommersz folyékony táp(mikroelemek+kálium), talajtápnak esetleg mehet valami makroelemes is.
Részletesebben: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!