Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Smaragd törpe razbóra vagy...

Smaragd törpe razbóra vagy Galaxy razbóra lenne jobb választás?

Figyelt kérdés
Azt olvastam, hogy smaragdz.nek állandó körülmények kellenek, enyhén savas és nagyon tiszta víz, a galaxy ezekben jobban illene az aksim adottságaihoz, viszont neki meg kicsit lágy víz kellene. Melyikük lenne jobb választás számomra (és melyik faj számára lennék én megfelelő választás :D )?
2014. aug. 21. 23:07
 1/6 anonim ***** válasza:
és milyen az aksid? :D
2014. aug. 21. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
40 l, az egyéb igényeiknek megfelelne (már csekkoltam), a fent leírtak miatt vagyok nagyon gondolkodóban (pl ekkora aksiban nehéz fenntartani az állandó vízminőséget ami a smaragdnak kéne).
2014. aug. 21. 23:40
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlatilag mindketten az Inle tóból származnak, szinte ugyanazok a vízparaméterek is ebből adódóan.

8-12 nk a megadott keménység mindkettőnél.


Halaknál nem is igazán a keménység számít hanem a víz kémhatása, savas, semleges, vagy lúgos, azaz 7ph alatt, 7ph , 7ph felett lúgos.


A keménység és a ph viszont összefügg, egy mesterséges lágyításnál felhasznált ioncserélt víz vagy ro víz ph értéke 5, keménysége 0, a csapvíz keménységtől függően 7,5-8ph.

Példa egy 15nk 7,5 ph csapvizet bekeversz egyenlő arányban 0 nk 5ph ioncserélt vízzel 6 ph körüli cserevizet kapsz, ami mivel 7 alatt van savas kémhatást mutat.


A másik fontos az ammónia, savas azaz lágyított 7 ph alatti vízben ammónium van ami korántsem olyan toxikus mint az ammónia, az ammónium növények tekintetében az első, azaz a legfontosabb akváriumban keletkező tápanyag, utána követi a nitrát, a nagyobb intenzív fejlődésű növények már tudnak mit kezdeni az ammóniával, de átlag az algák jobban, gyorsabban hasznosítják.


Az egész lágy vizes dolgot felrúgja a szűrés, fentiekből lejön, hogy sok hal kényes az ammóniára, ezért leírásukban savas kémhatást adnak meg, lágy vizet, mivel ammónium van lágy vízben.

A mai modern szűrők a minimálbérhez viszonyítva olcsón kaphatók, régen egy motoros belső szűrő luxuscikk volt.


A növények nappal lúgos irányba, éjszaka savas irányba változtatják a vizet, ezt egy megfelelően keringetett, jól szűrt akváriumban ki lehet küszöbölni, a nagyobb szűrőfelület elősegíti a baktériumok munkáját így nem jelent akkora veszélyt az ammónia, az ammóniát baktériumok alakítják át nitráttá ami csak nagy dózisban mérgező, illetve sokan adagolják a vízbe mert a halaktól keletkező nitrát menyisége nem elég a növényeknek.

Lényegében ki lehet jelenteni, hogy egy növényesebb, gondozott akváriumban a nitrát veszélytelen.


-----------------------------------


Fentit csak azért írtam le mert a lágy víz csak egy része a dolognak.


Példa, van egy 40 literes akvárium, baktériumoknak alkalmas agyag talajjal, jól metszhető, intenzív fejlődésű növényekkel, baktériumoknak alkalmas hőfokkal, vagyis 24c.fok körül, felett, jobb minőségű motoros belső szűrővel példa eheim pick-up 2010, megfelelően érett akvárium, a világítás ereje és spektruma megfelel a növényeknek, némi lágyítással tökéletesen kielégíthetetlen a kényes halak igényeit is.


Számos példa van rá, lágy vizesnek irt halak 15 nk vízben hosszú életet éltek.


A víznél van egy fontos, a csapvíz és az akváriumvíz paramétere merőben eltérő lehet mint keménységben, mint kémhatásban.

Tehát nem a csapvíz számít idővel hanem az akvárium vize, nálam egyik akváriumban sem egyezik a csapvízzel, mindenhol lágyabb.


A halak leírása sokszor régi könyvekből van, nagy szórást adnak meg és néha képtelen vízparaméter kombinációkat, nem igazodik a mai technikákhoz.


Első a technika mindig, az legyen jó, átgondolt, szisztematikus, az alap gondozás utána a lényeg, heti vízcsere amivel el vannak távolítva a felgyülemlett, és pótolva a hiányzó anyagok, nem kerül sokba a lágyítás, a mérték megállapításához viszont teszt kell.


(Éjszakás műszakban dolgozom, lassan vége a munka időmnek, unalomból begépeltem a fentieket, remélem nem kavartalak meg vele)

2014. aug. 22. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Várj, akkor lehet még egy buta kérdésem? A desztillált víz jó valamire, vagy csak a kémiaórára való?
2014. aug. 22. 09:19
 5/6 Platypus ***** válasza:
A desztillált víz is tökéletes lágyításra, de mivel drágább mint a többi alternatíva, akvarisztikában nem használják. Szerintem az erithromicron a stapabíróbb(nekem fáj a smaragd törperazbórát kimondani, mivel nem razbóra és nem zöld), már csak azért is, mert régebben beakvarizált, minden esetben tenyésztésből száramazó hal. Galaxyból rengetegszer látok a boltban sovány, görbe, beteges halakat. Együtt tartani nem szerencsés őket, mert összeívnak.
2014. aug. 22. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Igen, az együtt tartást pont ezért lőttem ki én is. Viszont azt olvastam, hogy az amanda lazaccal is egy rajba állnak. (Viszont neki meg sötét talaj kéne, nekem meg világos van. Mennyire fontos, hogy sötét legyen? ) Ők is összeívnak?Esetleg egy ilyen társítás?
2014. aug. 22. 13:21

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!