Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogy működik a biológiai szűrő?

Hogy működik a biológiai szűrő?

Figyelt kérdés

Tudnám-e a szürőanyagot házilag helyettesíteni valamivel?

Előre is köszönöm.l



2014. máj. 13. 22:11
 1/10 anonim ***** válasza:
A régebben elterjedten alkalmazott talajszűrés volt a legjobb, amikor a talajon átszívott vízből a növények is a talajon/talajban levő mikroorganizmusok is felvették a szükséges anyagokat ill. a talaj mikroorganizmusai lebontották a vízben oldott szerves bomlástermékeket. A belső szűrők szűrőanyagaként bármilyen, vízben nem oldódó, nagy felületű, tehát porózus anyag szolgálhat, amit a vízáramlás nem sodor ki a szűrőből. Durva szemcsés homok, agyagcserép törmeléke (még tégla törmelék is), égetett agyaggolyók, feltéve, hogy mészmentesek, de végül is habszivacs is megfelelő. A műanyaggal csak azért kell vigyázni, mert sok minden káros összetevő oldódhat ki belőlük.
2014. máj. 13. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Platypus ***** válasza:
A házi megoldásoknál sokkal több szűrőanyag kell ugyanahhoz a lebontóképességhez.Több szűrőanyaghoz nagyobb tartály és ehhez nagyobb teljesítményű szivattyú, pénzben még rosszabbul is jársz. A kisebb, 1-2 literes külső szűrőknél csak a biológiai szűrés rovására lehet spórolni a szűrőanyagon. A gyári szűrőanyagok azért olyan drágák, mert az adott térfogathoz képest a lehető legnagyobb felülettel rendelkeznek. Ha neked egy hordónyi szűrőanyagod van a kerti tavadnál, akkor jól működik a sóder vagy a krumpliszsák is, de akváriumszűrőknél érdemesebb a szűrőanyagra költeni.
2014. máj. 14. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Pendulum92 ***** válasza:

Nekem szűrőakváriumom van a 72 literesemhez, egy oszlopszerű 12 literes. Egyáltalán nem volt drágább, mint egy bolti, sőt, pont hogy azért csináltam, mert olcsóbb.

Igaz, pumpám volt már, de ezen kívül csak csövek kellenek, meg szűrőanyag.


Ha zárt a házi szűrőd, igaz, hogy erősebb szivattyú kell, de egy nyílt rendszerűnél nem feltétlen. Egy 5 literes befőttesüvegbe is tehetsz 2000 lph-s pumpát is, akkor is lesz biológiai szűrés. Márpedig úgy, hogy ugye gravitációsan megy ki a víz, és csak annyi csövet vezetsz az akvárium aljára, ami kell az optimális szűréshez, a többit a pumpa mellé teszed közvetlenül.


Az is igaz, hogy a szivacs pl. rosszabb, mint pl. a siporax, de nem én látom értelmét az ilyen extra drága és extra sok minőségi szűrőanyag jelenlétét átlagos akváriumoknál, nagy helynél.

A növényfejek szokták telipakolni méregdrága szűrőanyagokkal a szűrőiket, de hidd el, működik a szivacs is, és nem kell tonnaszám sem belőle. Mondjuk 100 litereshez 5 liter jól beállt szivacs szerintem elég. Persze a növényesek ilyenen nem spórolnak, ha a többi felszerelésük már a több százezres kategória.


Igaz, én is tetten bele 1 liter siporaxot, de erős a gyanúm, hogy ha kivenném, a mellette lévő szivacs is méréshatáron alul tartaná az ammóniát.

Már egy ideje filózok a teszten, szerintem megcsinálom.


Persze nekem 12 literes a tartályom, legalább 8 liter szűrőanyag férne bele, szóval ha neked mondjuk 100 literes akváriumhoz van 2 literes szűrőanyagtartályú, használj minőségibb szűrőanyagot.

2014. máj. 14. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Platypus ***** válasza:
Viszont így kénytelen vagy a mechanikai szűrést máshogyan megoldani, ami valószínűleg egy belső szűrőt jelent az akváriumban. Jó, olcsó és praktikus megoldás egyszerre nem létezik. Az átlagember nem szerel fel 12 literes szűrőakváriumot, hanem csak megveszi a macskaalmot siporax helyett. Szerintem fontos hangsúlyozni, hogy az ilyen megoldások csak akkor működnek, ha az ember hajlandó rá áldozni. Vagy pénzt, vagy kényelmet és esztétikumot.
2014. máj. 14. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Pendulum92 ***** válasza:

Én a mechanikát úgy oldottam, meg, egy belső szűrő van a szűrőakváriumban, rekeszes sera fil 120, és egy rekeszt rajta hagytam, abban pedig szivacs van. Így amikor szívja a vizet, nem lövi vissza a koszt is. De ez bármilyen pumpával megoldható, egyszerűen egy szivacsot kell erősíteni a szívórész elé.


Igaz, hogy kényelmesebb megvenni a bolti szűrőt, meg a siporaxot meg a bio riot, meg stb, de akinek nem tellik rá, muszáj feláldoznia a kényelmet, mert bizony a házi meg kell építeni, össze kell szedni a hozzávalókat, stb.


Az esztétikum nem gond, akvárium háta mögött nem látszik. Persze egy befőttesüvegből eszkábált zárt házi külső ha látszik, nem a legszebb.


Általánosságban egyetértek veled, de ötletességgel, kísérletezéssel sok pénzt megtakarítható a többi tényező rovására menés nélkül is.


Én is egyetértettem, hogy aki nem tudja megoldani a nagyobb térfogatú házi szűrőt, inkább tegyen a kicsi tartályba minőségi szűrőanyagot.

2014. máj. 14. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Pendulum92 ***** válasza:
Tehát a kérdésre a konkrét válasz, igen, helyettesíthető, ha elég nagy a szárőtérfogat, de azonos szűrőtérfogat esetén kell a minőségi szűrőanyag, nem véletlenül találták ki ezeket.
2014. máj. 14. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Összefoglalva az a lényeg hogy minél nagyobb felület legyen ahol megtapadhatnak a lebontó bacilusok?
2014. máj. 14. 19:44
 8/10 Pendulum92 ***** válasza:
Leegyszerűsítve igen.
2014. máj. 14. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Itt egy video: https://www.youtube.com/watch?v=EMjxRSeV_i0


Az első tálba siporaxot tesznek, anyaga könnyen átitatódik, akváriumba a szennyezett víz halad át rajta.


A szennyeződésre megjelennek a baktériumok, a porózus anyagba költöznek, a körülötte, rajta áthaladó vízben lebontják az ammóniát.


A második, harmadik, tálba kerámia megy, csak a felületén tudnak megtapadni a baktériumok, de ott is csak nagyon hosszú idő alatt.


Biológiai szűrésre, finomabb 30-as szivacs, vagy minél porózusabb habkő szerű szűrőanyag jó, ezeket nehéz helyettesíteni, 50 literre ajánlott 1 liter.


Mechanikai szűrőanyag, a sűrű, porózus anyag elé kell, azt védi a durva szennyeződésektől, megtöri a viz áramlását, lehet bármi, jó akár a gazdaboltokban kapható átlátszó szilikon tömlő is, feldarabolva karikára, vagy villanyszereléshez használt gégecső, bergmanncső.


A durva élőszürőre a következő réteg lehet raschel zsák, méterre kapható fűszerpaprikás zsák.


Fedni lehet a raschel zsákot szivaccsal, 20-as jó.


Tehát az előszűrő részt lehet variálni, a bio részt akkor célszerű ha hasonló hatásfokú (video) anyagot találsz, de ez nehéz ügy.


1 liter siporaxot a gyártó szerint 34 liter kerámia helyettesit, szerintem 50 literen sem tapad meg semmi, esetleg a karika közepe barnul egy kicsit 1 év után mintha láttam volna.


A krumplis zsák viszont jó, a 10-es sűrűségű szivacsnak felel meg, tavi szűrőbe van használatba oda jó, akváriumba előszűrőnek inkább.


"Tudnám-e a szürőanyagot házilag helyettesíteni valamivel? "


A válasz nem, ha tudnád is, a gyári szűrőanyagoknak sokkal jobb a hatásfoka, így kevesebb kell.


Olyan anyag kell ami a videó első táljába kerül, a második, harmadik tálba kerülő anyagból tízszer annyi kell legalább mint az első tálba kerülőből, ez viszont nehezen kivitelezhető.


Előszűressél lehet variálni.

2014. máj. 14. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, hasznosnak bizonyultak.
2014. máj. 16. 13:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!