Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Baj van a vitorláshalammal....

Baj van a vitorláshalammal. Hogyan segíthatnék rajta?

Figyelt kérdés
Van egy 6 vagy 7 év körüli vitorláshalam. 90 liter körüli az akváriumom lehet hogy nagyobb. (Igen tudom, hogy ez neki kicsi, de teljesen jól érzi magát benne.). A szűrést egy nagy Aquael szűrő látja el (nem tudom pontosan milyen, 4 fajta szűrőbetét van benne, beépített, lámpával felszerelve, kétcsöves). Az akváriumban sok növény van, imád közöttük úszkálni, dörgölőzni, bújkálni. Enni díszhaltápot kap, és hetente 2x, 3x kap fagyasztott sszúnyoglárvát, vizibolhát. Naponta egyszer esznek, este. Az akváriumban van még két gurámi, 4 üvegharcsa, 4 dánió, 2 algaevő harcsa,és sajnos, bazi sok csigaevő csiga, ugyanis elszaporodott. De egyenlőre semmi kárt nem tesznek az akváriumban. Körülbelül 2 éve volt a vitorlásnak egy betegsége. Az összes úszója lerohadt, de úgy hogy csak a teste maradt, sehol egy úszó, csepegtettem bele gyógyszert (tetramint). 3 hétig lebegett az akvárium tetején, szegény már hólyagosodott, de egyik reggel arra lettem figyelmes, hogy úszik!!!! Alig volt valami kis csökevénye, de úszott!!! 1 hét alatt visszanőtt minden úszója, azóta makk egészséges volt. Ma reggel még semmi baja nem volt, tegnap este se, evett rendesen. Most értem haza, és az alsó uszójának a vége mintha foszlana. az akvárium aljában áll a növények előtt. Semmit sem csinál, mintha "kapkodna" a kopoltyújával. Idegesnek tűnik, és a csigák próbálnak folyamatosan rámászni, és az előbb rázott le magáról hármat, mindegyik az alsó foszló úszóján volt. Mi lehet a baj? Megint ugyanaz? Teljesen el vagyok keseredve. Az akváriumban nem volt vízcsere. hetente, kéthetente csinálok 20%-os vízcserét, évente egyszer pedig teljeset, és akkor használok mindenféle vízelőkészítőt. Tehát a víztől nem lehet. Mit tegyek? Hogyan segítsek neki?
2014. márc. 25. 19:12
 1/7 anonim ***** válasza:

[link]


Több más is lehet, feltehetően amatőr akvarista nemigen tudja a pontos diagnózist felállítani. Valamilyen vízfertőtlenítő szer (ha van otthon) segíthetne esetleg: metilénkék, malachitzöld. Ha nem új hal vagy növény által került be a kórokozó, akkor még lehet a haltáp is. Mihamarább próbáld meg azt a gyógyszert, ami egyszer már segített, kár lenne érte, ha már ilyen szép kort megért.

2014. márc. 25. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Jajjj de bolond vagyok. Tetramin a haltáp amit kapnak, Baktopurt adtam az akváriumhoz a múltkor. Csöpögtessek most is? A szenes szűrőbetétet kivegyem a gyógyszerezés idejére? A csigák vajon hogy reagálnak rá? Régóta kapják ez a haltápot, ugyanazt. Nagyobb kiszerelésben vettük most nekik. Kb egy hónapja eszik. Eddig semmi baj nem volt. Se új hal, se új növény, se új berendezés nincs az akváriumban. A csigák tehetnek valami kárt benne?:/

Sajnos nincs itthon egyik fertőtlenítőszer sem:/

2014. márc. 25. 19:54
 3/7 anonim ***** válasza:

Van az akváriumban egy kialakult összhang, egyensúly, sok dolgon múlik a sérülékenysége.


A halaknál java részt betegség csak akkor jelentkezik ha valami felborult, megváltozott, vagy nem jól működik.


A kéthetente 20% vízcsere elég kevés, így nálad ez ki van hegyezve rendesen, bármi gond van akkor borul az egész.


Gyógyszeres beavatkozást az akváriumba semmiképpen nem javasolok, főleg nem réz alapú gyógyszert, vedd külön a vitorlást és kezeld egy vödörben, a réz kiirtja a baktériumokat, a károsakat és a hasznosakat egyaránt, használata után megemelkedik az ammónia szint.


Gyakorlatilag a halaknál is van immunrendszer, ha ez legyengül fogékony lesz a betegségekre, az legtöbb esetben a rossz közérzet oka a megemelkedett nitrogénvegyület mennyiség, vagyis átbillen egy olyan szintre ami a gyengébb, öregebb halnál mutatkozik meg elsőnek.


Tehát a kérdésedben "Mi lehet a baj ?" telítődött a vized, minden víztömegnek megvan amit elbír, amit nem azt kidobja, a csigák ahogy szaporodnak ürülékükkel egyre több ammóniát, nitrogént termelnek, ha ezt nem tudják követni, felvenni a növények, akkor többlet keletkezik a ritka vízcserékkel halmozódik, a kéthetente bennmaradt 80% vízben egyre nagyobb a koncentrációja.


Ilyenkor szokott lenni, hogy egyesével, hétről hétre potyognak a halak, kivétel ha valaki gyógyszert használ, utána megszokott dolog az ammónia mérgezés, mivel ki lettek irtva a hasznos baktériumok, utána jönni szokott minden egyszerre, darakór, hasvízkór, uszony rothadás stb


Gond szokott még lenni a fénycsövek elöregedése, eltolódott színspektrum miatt nem nőnek úgy a növények, így szintén nitrát többlet lesz ami irritálja a halakat esetleg mérgezést okoz náluk, a mérgezés után bármilyen betegség lehet.


Tehát nem a közvetlen ok, lehet a csigák elszaporodása, megnövekedett nitrogén vegyület koncentráció a kevés vízcsere miatt.


Ha réz alapu szert töltesz bele az akvárium vizébe akkor felkerül az "í" re a pont, jó pár halad csatlakozik majd a vitorláshoz ammóniamérgezés utáni másodbetegség miatt, akármi lehet sok esetben hasvízkór szokott lenni.

2014. márc. 25. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Az akvárium új, most februárban volt egy éves. A növények rettenetesen nőnek, kettő most virágzik. Ebből gondolom, hogy a világítás jó. Időzítővel van bekapcsolva, naponta 9 órát világít. Az algásodás legkisebb nyoma sincs az akváriumban. Vannak idősebb halaim a vitorlásnál, de nekik semmi bajuk sincsen:/ Kaját mindig annyit kapnak (apránként) amennyit meg is tudnak enni. Igyekszem, hogy ne legyen pangó kaja az akváriumban. Egyszer mondta nekem egy akvarisztikával foglalkozó, hogy a beteg halat nem szabad kivenni, mert akkor 100% hogy elpusztul, a környezet változás okozta sokk miatt. Régen mindig kivettem a beteg halat kezeltük, de mind elpusztultak. Egyedül a vitorlást sikerült kikezelni. Úgy értettem hogy kb a 20%-a marad bent a régi víznek, és a 80 %-a új víz benne. De rosszul írtam. A csigákat nincs szívem egyszerűen kidobni, probálom őket eladogatni de senkinek sem kellenek. Mikor megvettem a 4 csigát (elszaporodott a növényfaló csiga az akváriumban, nem tudom hogy keveredett bele de kiírthatatlan volt), direkt kérdeztem, hogy milyenek. Mit esznek, mennyire gyorsan szaporodnak? Mondták, és mindenhol azt is lehet olvasni hogy lassan szaporodik, és elég ritkán sikerül. Na hát nálam 4 hónap alatt a 4-ből 60 lett... Most kiszedtem szerintem sikerült a 90 %-át de most már látok bent megint vagy 5-t.

A vitorlás egyre roszabbul van:( Elfeküdt a növényeken, a többiek nem bántják. Sajnos gyógyszert csak holnap délután tudok neki adni:(

2014. márc. 25. 22:52
 5/7 anonim ***** válasza:

"Egyszer mondta nekem egy akvarisztikával foglalkozó, hogy a beteg halat nem szabad kivenni, mert akkor 100% hogy elpusztul, a környezet változás okozta sokk miatt"


Ebben van valami, viszont szinte mindenkinek aki régebb óta csinálja ajánlott beszerezni egy kisebb akvát, hozzá porlasztót, kis kompresszort, a beteg halat az akváriumból kivett vízben kell kezelni. Az akvárium egésze fontosabb mint 1 darab hal, tehát a többség érdekét kell szem előtt tartani.


"Régen mindig kivettem a beteg halat kezeltük, de mind elpusztultak."


Igazából az interneten fel lelhető források, fórumok, beszélgetések adtak választ sokaknak a hal hullásra, valamint arra, hogy miért nem működik náluk a dolog, miért betegednek meg a halak.


Te az átlag, mondhatni sikeres akvaristákhoz képest teljesen másképp csinálsz mindent, heti 20-30% helyett sokkoló 80%, évente 100%, aktív szén.


Vannak ellentmondások is abban amit írsz rendesen.


Azt nyugodtan kijelentheti bárki, bármelyik akvarista, ha a kereskedésből elhozol egy halat, eltelt 6 hónap és semmi baja akkor annak már nem is lesz.


Nem sértésből, csak jóindulatból mondom, anonim klub ez, ha megfelel a valóságnak a halaid kora, mivel írtad van öregebb halad is, akkor a te meggyőződésed szerint folytasd ezt a nem szokványos gondozást.


Viszont! Ha ez az akvárium 1 éves, ebben kezdted el elsőnek ezt a furcsa gondozást, bele értve a hosszú ideig leállított szűrőt is, mivel a 80% vízcsere időtartama alatt le kell állítani, észleltél több beteg halat, problémát, nem árt elgondolkodni egy beváltabb gondozáson.


Még egyszer, ha ez bevált nálad akkor hajrá.

Ha mégsem annyira tökéletes minden akkor nem árt változtatni.


Nagyon idilli képet vázoltál fel, mondjuk 5 percenként változik.

2014. márc. 26. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

[link]


Ilyen akváriumom van, de valamivel nagyobb. 85-90 liter körül fér bele.


Az elmúlt egy évben nem volt beteg halam. A régi akváriumomban, a szűrő kevés votl a 75 literhez, kis teljesítményű, a világítás rossz volt, a növények rendszeresen elpusztultak benne. Abban az akváriumban volt nagyon beteg egyszer a vitorlás. A víz folyamatosan elszineződött. A víz cseréjénél a halakat mindig kiveszem. Az akvárium vizével töltöm fel a kissebb akváriumot, átteszem a halakat amíg rendbeteszem, "felpórszívózom" a halürüléket. Körülbelül egy 15 centi magasságig a "porszívózással" leveszem a vizet. Aztán megy bele az új víz, valamint a halak a kis akváriumba átemelt vízzel együtt. A két algaevő harcsám nálam születtek, körülbelül 11-12 éve. Soha nem voltak még betegek, bár tudom hogy ők nagyon strapabíróak.

A szűrő 4 'szivacsából' a felső vattát cserélem, a szeneset, a zöldet, kéket az akvárium vízével "mosom át".

A helyzet nagyon sokat javult a régi akváriumhoz, szűrőhöz, világításhoz képest. Régen mindig volt valami baj az akváriummal. Elpusztult növények, elpusztult új halak stb.stb. Nagyon tetszik nekik a rengeteg növény, a dánióknak az ahogy a szűrő erősen "fújj", imádnak benne úszkálni, bár a szűrő nagyon sok helyet elvesz az akváriumból.

Szeretnék a halaimnak szép, egészséges akváriumot, ezért is cseréltem le régit, a tartozékokkal együtt.


Viszont sajnos a vitrolásom még tegnap este 11 óra körül meghalt:(, kivettem, átnéztem alaposan, de semmit sem láttam rajta. Az alsó uszonya mintha egy leheletnyit "oszlott" volna, de semmi más nem volt rajta, a többi uszonyán sem. Kedd reggel még semmi baja sem volt, estére pedig csak megdőlt, kapkodott a kopoltyújával,rángatózva még "úszkált" egy órát, aztán elfeküdt és vége:( Fogalmam sincs mi történhetett. A többi halamon semmit sem veszek azóta se észre.


Szeretném viszont átrendezni az akváriumot. Úgy olvastam hogy az algaevő harcsáknak, jó lenne valamilyen fa az akváriumba. Van itthon még a régi akvárium dísze volt, azóta nem használjuk, azt hiszem szőlő, de nem biztos. Milyen halakat lehetne az akváriumba a meglévők mellé? Egyáltalán mennyien lehetnek egy ekkora akváriumban?

Most van 4 dánió, a 4 üvegharcsa, a 2 algaevő, és a két gurámi(sajnos mindkettő hím, valószínűleg, bár nagyon jól elvannak egymással -.-"). Hogy kezeljem az akváriumot? Mindenhonnan mást hallok, ahol vettük az új akváriumot ezeket mondta az eladó, ahogyan most kezelem az akváriumot. Járt az akváriumhoz Sera bio nitrivec, valamint sera aqutan. Azt mondták ezt csak az egy éves vízcserénél kell használni, a víz előkészítéséhez. Akkor most hogy a helyes?

2014. márc. 26. 20:31
 7/7 anonim ***** válasza:

Egy akvárium összeállításánál 6 dolgot kell figyelembe venni, összehangolni.


Halak, ammónia, víztömeg, szűrés, növényzet, vízcsere.


Van egy hal állományod, kopoltyújukból, vizeletükből, ürülékükből ammónia keletkezik, ezt a szűrőbe, természetes aljzatba telepedett baktériumok lebontják, nitrát, szerves nitrogén lesz belőle.

A növények felveszik a szerves nitrogént, mellé kell biztosítani káliumot és micro elemeket( vas, jód, bór, réz, cink stb) ha az előbbi sikeres, akkor kialakul egy tökéletes körforgás, gondozásmentes akvárium.


Vannak sérülékeny pontok, baktériumoknál a klóros csapvíz, réz alapú gyógyszer végzetes, nélkülük szúrós ammónia szagú lesz a víz.


Talaj fontos eleme az akváriumnak, baktériumok ugyanúgy élnek benne, természetes porózus kell, hogy legyen, esetleg égetett agyag talaj, de semmiképpen nem festett dekor kavics.


Én egy ideig szünetet tartottam akvarisztikában, elpusztult az összes halam, 2000 körül pusztult el az utolsó. 2007 ben belevágtam megint, van olyan akváriumom amibe még a 2007-es víz van, persze úgy értendő, hogy heti 30% vizet frissítek, többet soha.


Ha jó áramlás van az akváriumban akkor nem kell talaj porszívózni, megoldja a szűrő.


A többség csak heti 30% vizet cserél, többet csak növényes akváriumokban szoktak amin co2 rendszer van, és túl van tápozva, ott 50% a heti vízcsere.


A halakat te látod, a növényekkel és a szűréssel arányos kell, hogy legyen, akkor nincs alga.


De mint előtte írtam ha neked ez bevált csináld tovább.


Én beleháborodnak ha 80%vizet le kellene engednem az akváriumokból, most példa 1 hónapja nem tudtam vizet cserélni egyikbe sem, sárgás pocsolya szagú a hálózati víz, a vízszolgáltató már dolgozik rajta, csak utána töltök, a növények rendezik a többit.

2014. márc. 27. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!