Mitől halnak meg az aljzatlakóim?
112 literes aksim van, vannak vörös neonaim meg pár amanda lazac, minden részleges vízcserénél ami kb. 26 liter körül szedek le fele-fele arányba lágyítom a vizet, a kuli kulijaim kb. minden 2. 3. ilyen takarítás után 1-1 elpusztult, gondoltam lecserélem őket, most panda páncélos harcsáim vannak, azok szint úgy a takarítás után másnap, neonoknak meg amandáknak semmi bajuk sose.. mitől lehet, mért pusztulnak el? milyen ajzatlakót próbáljak meg?
arra gondoltam h talán ph változik meg, de már jó ideje így fele felébe kapják, easy life profitot és carbot használok.
pH: 5,8-7,8
Keménység: 2-20 NK°
Várható életkor: 5-10 év
Megjegyzés: Az utolsó években az
Read more: [link]
pedig adatok alapján ő volta legjobb választás..
Ma este van egy kis szabadidőm, leírom mit nézz át mi lehet a hiba.
Ha 1200 az áramlás akkor tiszta lehet az ajzat akkor az nem.
Ha nem hideg vizet töltesz bele akkor az sem, eddig rendbe.
Amire nem válaszoltál.
Lakás hőfok, bél lélegzésük is van, időnként feljönnek levegőért, ha vízcserénél sokáig lenn a fedő a lakás hőfoka több fokkal alacsonyabb akkor megfázhatnak.
Ajzat, ha festett kavics (sera talaj is volt már ilyen) akkor lényegében egy hermetikusan műanyaggal lezárt kő, a természetes követ nem lehet szárazra törölni átázik valamilyen szinten, táptalaj a baktériumoknak, a festett ajzatnál a kövek között rothad a mulm.
Éles ajzat, harcsáknak megfelel, kétszer rostált sóder, (elsőnek nagy kövek kifelé, utána nagyon apró kifelé, ami marad az jó) 1-2 mm szemcsenagyság jó nekik, agyag talaj JBL manado és társai, osztályozott 1-2 mm szemcsenagyságú pl kvarc homok, speciálisan gömbölyített természetes ajzatok példa gömbölyített apró szemcséjű bazalt.
Talajporszívózás a harcsák nagy ellensége, megfelelő áramlás kell, a többit ők lerendezik.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.
Ami még lehet:
Cserevíz: ennyi sz@r lehet a vízben : [link]
Én sera aquatan nélkül egy csepp vizet se töltök az akvákba.
Pihentetett víz, a 24-óra itt a GY-K oldalon elterjedt dolog, vagy elég vagy nem, nekem van vízhálózat végén levő örökölt házam, ott 72 óra múlva nincs klór íze a víznek.
Szűrőtakarítás, soha ne a vízcsere napján előtte pár nappal inkább, a vízben, a talajban is vannak baktériumok, a tisztított szűrő ezek egy részét begyűjti, majd pár nap múlva vízcsere, az akvából kivett vízben így már kevesebb a baktérium, nem sérül annyira a baktérium állomány.
Ha csapvízben van a szűrő takarítva akkor az is lehet ok.
Személyes megjegyzés! Nekem soha nem sikerült egy belső szűrővel megszűrnöm az akváriumot, takarítás után ha volt gyenge, öreg halam, az mindig akkor ment el, két belső szűrő sokkal jobb, több hetes eltéréssel takarítva, lényegesen kisebb az esélye az ammónia vagy a nitrit szint megugrásnak.
A ph csökkentés annyiból jó ötlet, hogy 7 ph alatt nem ammónia van hanem ammónium ami nem toxikus, így kevésbé ártalmas, a növények tekintetében elsődleges tápanyag, utána jön a sorban a nitrát.
„Talajporszívózás a harcsák nagy ellensége, megfelelő áramlás kell, a többit ők lerendezik.”
Volt már hogy ez volt a fő ok, a magyarázat, példa gyöngy kavics, a szerves fehérje(hal ürülék, haltáp) pár óra alatt bomlásnak indul, a gyöngykavics közé alulra keveredik, a talajporszívó feljebb húzza a vízcserénél, a harcsákat meg a turkálás közben az ammónia telibe veri. Apró szemű porózus ajzatnál csak a felső 1cm van mozgatva, ott ez nem jellemző.
Ha minden passzol, akkor volt már akinél a vízcsere utáni hullást porlasztó állította meg.
Kölcsön adtam neki egy 1000ft-os pumpát, 80ft tömlő, 100ft porlasztó kő, 3 órát hajtotta vele a cserevizet és nem pusztult el hal, utána vett ő is, azóta gondja nincs.
Ja és vízcsere előtt akkor mérj ph értéket, ha lúgos vizet hirtelen leviszed, akkor persze lehet az is ok.
Szia Joci!
Takarításnál elfordítóm a tetőt, és ilyen 1 óra alatt általában végzek vele!
Lakás hőfok kb. 22-23 fok!
Ajzatról ilyen homokszerű nagyon gombostű nagyságú kis szemek, pls. csiga evő csigám malájtornyosok simán belefurják magukat.. és páncélosok is túrják.. nem porszívózom a talajt mert nincs semmi halürülék meg semmi, a szűrő mindent odaszív... magához és van növényi hulladék bár mi ott, mindent leszedek róla..
sera vízelőkészítőt használok kékupakos 400 liter vizhez... volt egy idő mikor a vizet hagytam állni 1 napig és felmelegítettem 26 foksora de ugyan úgy pusztultak a kuli kulik.. mivel csak külső szűrőm van és bőven túl van méretezve, elég nagy áramlat van még fél év után ... 1 év után takarítottam ki minden szinten siporex van... és épp h kosz színű volt.. szinte semmi trutyi nem volt benne csak az alsó szinten egy pici.
légpumpám nincsen, mert külső szürő visszanyomó cső vége kint van a víből, és csapódik vissza felé a víz, és ez által buborékok keletkeznek.. gondoltam nem ártana egy kicsi légpuma talán...
az a röhely, régen mikor kicsi voltam elhanyagolta az akist, volt h 1 évig nem takarítottam ki, semmi vízcsere, elpárolgott a víz fele, volt benne 2 kuli kuli, nem volt lámpa semmi, megnőttek és éltek.. most h minden adott h utánolvastam dolgoknak, heti részleges vízcsere, minden fény növények, tök stabilan bevan állva, most meg megdöglenek..
az a 2 kuli kuli megnőtt 12 centisre a redvás vízbe, majd mikor újrakezdtem aksit és szép lett, ők is elpusztultak a " paradicsomban " kuli kuliról
A légköri oxigént képes bélfalán megkötni, így mostohább körülmények közt is jól bírja.
ez volt jellemző anno, most h nincs mostohább körülmény, a vízcserék után 1-2 napra rá 1 elpusztul mindig, ezért váltottam harcsára, de azoknál ugyan ez van..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!