Milyen gondja lehet a növényemnek?
Kb 3hete elkezdett sárgulni egy-egy levele az anubiasomnak. Elég nagy bokor már ezért arra is gondoltam hogy nem tud tovább nőni egy bizonyos méretnél ezért le dob egy egy levelet, sosem vágtam/ritkítottam. Akvárium adatai: (régi képek) [link]
A növény meg így néz ki: [link]
Véletlen fejjel lefelé lett felrakva (bocsi)!
Továbbá kiegészíteném: azóta van benne egy FAN MINI szűrő is meg régebben bele került még egy szerencse(?) bambusz. Vízcsere sem 25% már,hanem kb 33% és 8-9 naponta.
A sárga levél lehet vas hiány, de mivel sérült is kálium hiány is társulhat hozzá.
Tápozni kellene, csak az a baj, hogy 1 darab növényed van, és a beadott táp kedvez az algáknak is, 11 watt világítás sem segít sokat, egy nagyon kis adag kálium+ micro elemes táp kellene, a többiből halas akvába nem szokott hiány lenni. (profito)
Szerencsémre kerül az alga, de ezt az egy növényt nem vállalnám be tápozni, persze tudom sügeres az akva, nehéz ügy.
Köszönöm a szakszerű választ!
Nem lehet esetleg hogy az a nemrégiben bele helyezett bambusz szívja el a tápanyagokat és attól kezdett el károsodni a növény. [link] fajta)Tápozni nem merek elkezdeni erre az 1 növényre(ahogy írtad is), na meg nagy befektetés lenne egy minőségiBB táp. Egyelőre ki próbálom hogy kiveszem azt a bambuszt aztán remélem javul a helyzet, illetve nem romlik.
Lehet, de ezt csak egy nitrát tesztel tudnád ellenőrizni.
Átlag egy zöld tömeg 15% körüli nitrogént tartalmaz, egyes növények a légkörből is képesek nitrogént gyűjteni, de feltételezzük, hogy a szerencse bambuszod nem ilyen. Ha példa amióta betetted 10dkg-ot nőtt akkor az 100 gramm 100000mg ennek a 15%-a 15000mg kb 40 liter vized lehet az akvában, 375 mg nitrátot tehermentesíthet/ liter víz. A szerves fehérje bomlásából 2-3% körüli nitrogén képződik példa egy 100 ml táp visszahígítva legyen 200 gramm ennek a 3%-a 6gramm 6000mg nitrát, a te esetedben 40 liter vízre 150mg/ liter nitrát.
Szerintem 3 hónapig elég lenne neked egy 100ml száraz táp, az 12 hét heti 12,5 gramm/liter nitrogén képződik, ennek mindig leveszed a 33%-át 10mg lehet a stabil nitrogén szinted.
Vízcsere, illetve növények nélkül 2 hónapon belül lennének betegek a halak.
---.----.----.----.----.-----
A fentebb írtakat nem feltétlenül kell értened, a „régi iskola” szerint így maradtak életben a halak úgy hogy soha nem cserélték a vizet.
Rád annyi vonatkozik, hogy ha a szerencse bambuszod nől, fejlődik, akkor kivehet mindent a vízből ami nem baj!!! Gondolom algád se lehet nagyon, viszont ezt a profito se oldaná meg mivel neked nitrát hiányod is lehet, ami a profitoban nincs.
Tehát kérdés a szerencsebambusz, fejlődik rendesen?
Egyébként ha fejlődik akkor nem árt neki sem a profito, minden növénynek szüksége van káliumra és micro elemekre.
De akkor ugye mégtöbb nitrogént kivesz wow
Ahogy nézem a szerencse bambuszod is tápanyag hiányos egy kicsit.
Gyakorlatilag a halaid ürülékéből nitrát, szerves nitrogén keletkezik, ez miatt kell vizet cserélni, ha van növény aminek tápanyagul szolgál a nitrogén akkor az még besegít a nitrogén szint csökkentésébe ha esésgégés, ha bomlik akkor maga a növény is szennyezi a vizet.
Egy növénynek kell nitrogén,(halak adják) a többit viszont pótolni kell, kálium, vas, jód, bór, cink, stb kell még magnézium, kalcium, foszfor, előbbi három is van átlag elég a vízben.
Az anubiasod minden tekintetben tápanyag hiányos lehet, a szobai, mocsári, vagy emersen hajtatott vízfelszín feletti növények lényegesen több tápanyagot vesznek ki a vízből mint a víz alatti mesterségesen világított co2 hiányos növények.(a légkörben van szén-dioxid)
Tápanyag pótlás mindenképp kellene.
A verzió kiveszed a szerencse bambuszt, így marad elég nitrogén az anubiasnak, viszont a nitrogén szint megnő vele együtt jönnek az algák is. Nitrogén mentes növénytáp példa easy life profito.
B verzió marad minden így, veszel egy enyhébb nitrát tartalmú tápot példa aqua plant plus és az algásodást figyelve adagolod, komplex táp, én használom. A gyári adagolás kicsit túlspórázott, napi 1-2 ml kellene, ha észre veszel a front üvegen némi algát akkor minden másnap elég 1-2 ml.
Vélhetőleg rövid idő alatt drasztikus növekedést látsz főleg a szerencse bambusznál. Az anubias lassú növekedésű növény nála hosszabb idő kell.
C kiveszed az anubiast.
Meg lehet próbálni azért valami olcsóbb növénytápot is, példa neptun növénytápsó.
Bocs a hosszú válaszért de elég egyedi a növényválasztásod. Viszont a halak és az algák tekintetében tökéletes az ötlet. Régen én is csináltam, ma már inkább külön, tehát csak az akvárium vizet használom fel kertészeti célra.
Megint köszönöm!
Végül a B-verziót választanám.
Vettem ma neptun növénytápsót sajnos most csak ezt tudtam. A többi említett tápot itt Vácon esélytelen beszerezni. (na meg sajnos vannak anyagi korlátok is, de ez részlet kérdése, ha nem válik be ez akkor beszerzek valami használhatóbbat) A neptun tápra az van írva hogy 50l-hez, így alkalmazzam vagy van valami tanácsod. Viszont összetevők nincsenek feltüntetve sajnos.
Megmondom őszintén kb 20éve volt ilyen növénytáp a kezembe, annak idején mindenki ezt használta, és a neptunról tudom, hogy az a legolcsóbb márka, ezért írtam, a kelát kötések elég gyorsan felbomlanak egy növény tápba, add most a felét, a többit 3-4 nap múlva.
Ha kicsit algásodik az üveg 1-2 nap múlva akkor várj vele, de nem hiszem, hogy fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!