Mi a véleményetek a házilag elkészített CO2 beoldásról?
Most láttam egy nagyon szép akváriumot ilyen megoldással, tehát a házi CO2 rendszernek ott tökéletesen kell működnie.
Viszont pár helyen meg azt olvastam, hogy megbízhatatlan, és rossz megoldás.
Illetve tudnátok linkelni olyan megoldásokat, ami nektek bevált? Nyilván találtam én is többfélét, de csak olyanba kezdenék bele, ami sikeres.
Vagy saját receptetek, leírásotok van?
Előre is köszi!:)
Az élesztős az, amivel sok gond van. Viszont van most egy új találmány a citromsavas - szódabikarbónás. Itt nem bacik termelik a co2-t, hanem kémiai reakció. Sokkal megbízhatóbb.
Az, hogy hogy működik attól függ, mennyire jól csinálod meg. Érdemes biztosra menni, nem kókányolni. Ki tud váltani egy palackosat is ha ügyes vagy.
Ez több dolgon múlik, van egy Liebig-féle minimumtörvény a növények növekedését legkisebb mennyiségben jelenlévő összetevő szabja meg.
Első a fény, wpl(watt/liter) a világításod wattszámát oszd el az akvárium literszámával 0,..... értéket kapsz, 0,5 fölött már el lehet érni eredményeket növények terén, a lumen, fényerő is fontos.
Szin spektrum, több fénycsőnél ajánlatos legalább egy növényes pirosas fénycső, ha egy fénycső van akkor nem kell.
Tápozás, nitrogént a halak adják, ha nincsenek, vagy kevés van, olyan komplex táp kell amibe a van nitrogén a kálium és a micro elemek mellett, ha optimális a halak száma, elég egy sima kálium+ micro elemes táp.
Szénforrás, easy carbo tökéletes erre a célra.
Növények, a fényerőhöz kell igazítani őket, jól kell fajtát választani, közepes fény igényel 0.5 wpl, már elég széles a paletta, alacsony fényigényű növényeknél elég szűkös.
Fenti feltételekhez nem kell co2, ha valamelyik nem jó akkor azon a co2 nem segít.
Ha fentiek rendbe és 0.5 wpl-nél erősebb a világítás jöhet a co2.
Co2, első lépés a víz lágyítása, a co2 szénsav mint a nevében is benne sav, ezért a ph értéket amikor üzemben van savas irányba befolyásolja, a lágy víz hasonló paraméterekkel rendelkezik, 10nk keménység alá érdemes ion cserélt vízzel lágyítani, a ph érték így csökken, másként ingadozhat amit az élőlények rosszul viselnek.
Lényegében ha minden passzol, erős világítás, növénytáp, szénforrás, víz ph, növényválasztás, akkor érdemes küzdeni a co2 vel.
Olcsó házi megoldásban az „élesztős co2”, és a „citromsavas co2” közismert, keress rá, google rengeteg leírás van.
Instabilnak, instabil, de a gyári drága co2 nél is vannak bakik, az akvakertész naplókban kiugrált, elpusztult halak többször fordulnak elő.(már aki beírja)
Nagyon kell rá figyelni ha vannak halak, jobb ha nincsenek.
Igazából úgy 0,7-0,8 wpl-nél érdemes elkezdeni a co2-zést. Az alatt jól megválasztott növényekkel szvsz. felesleges.
Nálam még a carbo sem hozott nagy eredményt, meg sem látszik, hogy használtam igazán. Ami viszont meglátszik, az a macroelemek adagolása. 5 ppm körül volt a nitrátom, szinte azonnali hatása volt egy kis GA macro adagolása, persze a kálium miatt nem orba-szájba(túladagolás).
A co2 egy "drog", gyorsítja őket, kicsit könnyebb megfékezni az algákat is egyúttal, de én meg vagyok elégedve a low-tech körülményekbeli növekedési sebességgel is.
A carbo talán keményebb vízben hoz látványosabb eredményt, a lágy vízben a légköri co2 is jól oldódik, nagyobb mennyiségben van jelen, mint a levegőben.
Én 4 nk-ra lágyítok, ez már a határ, ez alá nem érdemes menni, mert akkor meg ca, mg hiány lehet, és instabil lesz a víz pH ügyileg.
Elolvasgatom majd ezt az újfajta házi CO2 beoldást.
köszi a válaszokat!
ti egy héten mennyit foglalkoztok az akváriummal? ezt csak úgy mellékesen kérdezem.
majd szépen kiszámolom milyen erős a világításom
Ahol legtöbbet vagyok(egyetem) egy 9 literes van, annál párnaponta vízcsere, az 2 perc, rendezgetés, ez lehet fél óra is :D tápozás, etetés 5 mp.
A nagyobb, 72 literes otthonival többet kell, üveget algátlanítani 5 perc, rendezgetés néha 2 óra is van, vízcsere 2 perc ha előtte lágyítás megvolt. Tápozni nem kell, automata tápozóm van, csak be kell tölteni a tápot pár hetente.(DIY)
Persze ha igazán belelendülök és nincs már dolgom fél napot is el tudok tökörészni :D
Nekem mániám az akvárium, mondjuk hobbi tekintetében a negyedik a rangsorban, (hifi,autó, barkács gépek, után)
Ilyenkor télen, hazamegyek pl most reggel az éjszakás műszakból, elvégzem az otthoni dolgokat és egész nap rendezgetem az akváriumokat. 4 van amit én gondozok, évente egyszer átrendezem őket, ez márciusig tart, utána indul a mezőgazdaság akkor normál időszakban nem sokat foglalkozom velük, meg nincs is időm rá.
A fölsőt már átrendeztem, a többi most jön.
Normál időszakba, a főlső az 200 literes, soha nincs benne alga, havi 2X 30 liter vízcsere, szűrőtakarítás 6-8 havonta, ha nagyon megnőnek a növények akkor egy gyors metszés, havi talán 5 perc.
A másodikban egy erős böszme házi készítésű belső van siporaxal, 2 db kis sügér, most voltak kishalak de eladtam egyben az 50 darabot, havi 1x30% vízcsere, szűrő még nem volt takarítva, 8 hónapja raktam össze. Havi 5 perc, erős szökőkútpumpa van aljzatot se kell porszívózni csak egy gyors vízcsere.
Alsó kettő, az egyiken már JBL külső szűrő van, így legalább 1 évre megoldódott a szűrőtakarítás, abba most 1db betta van, meg 6 törpe páncélos harcsa, heti 30% vízcsere.
A legalsó egy karanténos, abba még mindig belső szűrő van, kettő darab, átalakítottak siporaxal, ritkán kell takarítani, 4 db öreg tetra van benne valamikor egy 240 literesben voltak 15-en, talán 5 évesek. Annál heti 5 perc.
A nagyobb lányomnak összeraktam egy 112 literes növényest, magasnyomású co2 vel, neki van még rá ideje, bár néha már unja, mivel egy fodrászathoz vezető folyosón van, sokan látják, arra napi fél óra, plusz hétvégén egy fél nap rámegy. Heti 20 óra kb, a metszés, és a macerás óvatos 50% os vízcsere.(nem az enyém ezért nincs kép)
Van még egy 112 literes akvám, abba 4 törpe gurámi van, abba tartom a plusz növényeket amit sajnálok kidobni, külső szűrő van rajta, takarítani nem nagyon kell, az is heti 5 perc.
Készülget egy 300 literes, meg akarom szüntetni a két 54 literest.
Most ilyen lett a 200-as [link]
Egyszerű társas, heti 5 perc alatt megvan, januárig nem nagyon akarok hozzá nyúlni, tavasztól időm sincs rá nagyon. on.
nekem is változó az időm rájuk, csak ezért kérdeztem. kösz a válaszokat!
zselatinos élesztős co2-ről mi a véleményetek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!