Mitől pusztul a vallisneria?
Közönséges valiznéria. kb 130 literes aki(azért kb, mert 320 literes de az egyik oldalon van az összes világítótest), 55 cm vízmélység, közepes kvarchomok, JBL tápgolyó, Happy-Life Happy plant folyékony táp, 92 Watt világítás.
A növény ültetés után 2,5 hónapig burjánzott, új hajtások, stb. Alig győztem irtani. Azután visszavágtam a tetejét, meg néhány sarjtövet lecsíptem ami nagyon messzire lelépett... Azóta barnul a vége, egy mm-t sem nőtt, a kis hajtások, elhalványodtak, tőből rothadnak a levelek.. Ők nem veszik fel a tápanyagot, cserébe az algák igen.. :D
Tegyük fel, hogy alacsony. hogyan a legegyszerűbb pótolni? Most érkezik postán (a héten): Easy Life profitó és easy carbo páros..
Milyen tesztet ajánlasz? A kövi héten lesz belőle vmi, itthon fekszek, mert elkapott vmi kór :D
Olvasgattam, mindenki a nitrát többlettel küzd, gyengén szűrt akváriumoknál.. Túlszűrt akvárium ugye nincs, csak az enyém? Vannak halak bőven elméletileg trágyáznak rendesen...
Van két ancim is. Olvastam, hogy lerágják a valiznéria felületét is az algával együtt, attól is fakulhatnak...
Tisztázzunk egy dolgot: a szűrésnek nem sok köze van a nitráthoz, kivéve ha szárazföldi növényeket is teszel a rendszerbe.
A nitrát bontásához anoxiás körülmények kellenek, ami egy szűrőben nem valósul meg, így halmozódik a nitrát. Két módon kerülhet ki a vízből: vízcsere és a növények nitrogénfelvétele.
Előfordulhat, hogy ha a halak keveset ürítenek, a növények felveszik az összes nitrátot. Miután a tartalékaik kiapadtak, elkezdenek sorvadni.
A nitrát pótlására a legegyszerűbb valami macroelemes tápoldat, én GA macrot használok erre.
Enyém egy low-tech növényes, szintén profito és carbo az alaptáp, a macroval csak a foszfátot és a nitrátot tartom szinten.
Viszont ha nem nitrohénhiány, akkor valami macroelem hiányzik, azt a profito orvosolni fogja. Ha a használata után pár héttel sem javul a helyzet, szerezze be egy GA macrot, de előtte mérj nitrátot, kb bármilyen teszt jó egy hozzávetőleges méréshez.
Vallisneriánál több minden lehet.
Gyökérzet, hajlamos a tőrothadásra, nyúlj a gyökerekhez lazítsd meg a talajt és mindig ügyelj rá hogy pár gyökér szál kilógjon a talajból.
Sziklevél, ügyelni kell hogy pár mm-t láss a gyökérzetből ne legyen nagyon betemetve a növény.
Levelek, néha két ujj közé fogva végig kell simítani hogy tiszták maradjanak a sejtfalak.
Vízfelszín, 1-2 cm-el a vízfelszín alatt kell tartani a leveleket áramlással, ne közvetlen a vízfelszínen legyenek könnyen kiszáradnak és bebarnulnak a levelek.
Tápozás, nitrogén amennyi van azt szereti, káliumbók elég kajak az igénye, profitóra jól reagál.
Carbónál ügyelni kell hogy nehogy telibe verje a leveleit, tőle messze injekciós tűvel csepegtetni.
Ha nagyon letömörödő talaj van akkor nem árt néha meglazítani jó alaposan a gyökérzetet, ha nagyon stagnál akkor átültetés, gyökér visszametszés sem árt.
Metszés, metszés után kb 1 nappal rá kell nézni a levelekre, ha foszlik vagy nagyon barnul a vágás akkor 1-2 cm-t még le kell vágni. Úgy vettem észre hogy metszésnél célszerű az összes levelet vágni ami megnőtt mivel a metszetlen levél indul tovább a növekedésben, a metszett hajlamos stagnálni és be barnul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!