Mitől kezdenek bujkálni a halak? Van olyan betegség, amitől fényérzékenyek lesznek?
Pár napja már feltettem a kérdést, de nem sokan válaszoltak, ezért megpróbálom újra. Szóval a zebradániók 25-e reggel óta riadtan bujkálnak, ha közel megyek az akváriumhoz, illetve ha fel van kapcsolva a világítás. (2 hétig semmi bajuk nem volt a fénnyel, fent úszkáltak, sőt, még az ujjaim közül is kicsípték a haleledelt, annyira megbíztak bennem). Az étel sem érdekli őket, csak ha leoltom a villanyt, akkor mernek felúszni, és esznek is.
Sajnos mivel a nap nagy részét az aljzaton bujkálva töltik, és a cpo rákok is ott vannak, elkerülhetetlen volt egy-egy összetűzés. Az egyik cpo rákhoz mikor közel úszott az egyik dánió, elkapta, és a farokúszójából kicsípett egy darabot, amit megevett, és azóta vadászik a halakra, kifejezetten az úszójukat csípkedi. Úgy veszem észre, hogy mintha a halak szája besötétedett volna, meg a kopoltyú környéke is mintha szürkés lenne. Ez valami betegség lehet, vagy a stressz miatt? És szerintetek lehetséges, hogy visszatér a bizalmuk felém? Nem ijesztgettem őket, de 24-én vendégeim voltak, és lehet, hogy ők ijesztették meg, nem tudom.
Tudnál feltenni képet az akváriumról?
Mikor indítottad az akváriumot, friss? Vízértékek rendben vannak?
Próbáltam lefényképezni a halakat, de elég elmosódott lett. Ezt inkább nem teszem fel, mert úgysem látszik, amiről írtam. Az akvárium november első hetében lett beindítva, a dániók december elején kerültek bele. Hetente 25% vízcserét csinálok, az utolsó ma volt. A vízparamétereket nem tudom, mert nincs tesztem. Kemény csapi vízben vannak, de kb. egy napot áll, és Sera vízelőkészítővel kezelem. A kereskedésben vízelőkészítő nélküli csapi vízben voltak, egy kb. ugyanekkora medencében, kb 100-an.
Most, hogy már nem ég a villanyuk, fent úszkálnak, és nem riadoznak annyira tőlem, mint amikor ég a világítás. Nem értem.
(akvárium: 72 liter víz van benne, bruttó 84 liter, Eheim Aquaball 130 belső szűrő, 24 fokos víz, lakók: 2 cpo rák, 2 algázó géb, 3 törpe szívóharcsa, 6 zebra-leopárd dánió csapat + maláj tornyoscsigák)
Annyi infó még, hogy a harmadik cpo rákocska 27-én elpusztult, vedlés előtt állt, lehet, hogy az nem sikerült neki. A másik kettőn semmi szokatlant nem látok, azon kívül, hogy a halvadász ma megtámadta az ujjamat miközben a vízcserekor a növényeket gondoztam. :-) Annyira jófej, nem tudok rá haragudni a halvadászat miatt.
A fénykép az akvárium miatt kellett volna, nem a halak miatt.
Milyen a környezet, milyen világos az aljzat, mennyi növény van, felérnek e a vízfelszínig, van e valami úszó növényzet, milyen erős a világítás, stb, mennyire rideg "stresszes" a környezet.
Az aljzaton heverészés inkább mérgezéses tünet, és az a szűrő nem is igazán elég 84 literre, mert nem valami hatékony, ezzel együtt mégsem gondolom mérgezésnek, mert eléggé alul van telepítve az akvi, ennyi állat méreganyagaival el kell tudnia bánni.
Remélem a szűrő folyamatosan megy, és akvárium vízzel mosod a szivacsot.
Elvileg rendben lévőnek kéne lenni a víznek, bár az, hogy csak 2 hét múlva jelentkeztek a tünetek, megint csak a vízminőségre tereli a gyanút.
Minden esetre, ha a fenti 1/3 sávban kevés a bujkáló, akkor azt pótold. Kell valami hosszú növény (vallisneria) és /vagy valami úszó (békalencse, májmoha...)
Itt egy kép az akváriumról:
A szűrő szerintem nem annyira rossz, 150 literes akváriumig ajánlja az Eheim, 360 fokban szívja a vizet, maxon megy nálam, tehát a víz kb 7,5-szörösét forgatja meg óránként. Szerintem ekkora akváriumba ez azért nem rossz. Mindkét szivacsát a leszívott vízben mosom át.
A tündérhínár szép lassan rohadt el, folyamatosan szennyezte a vizet, de már szinte el is tűnt, meg szedegettem is ki, mikor láttam, hogy kezd leválni a levélzet. Most egyébként a felszínen úszkálnak éppen a halak (nincs világítás), és szórtam be ennivalót, amit gyorsan be is faltak, nem bújtak el tőlem.
A világítás 2*15 watt, az egyik daylight, a másik növényes. az első két hétben nem volt vele bajuk.
A szűrőnek a gyári ajánlását el se kell olvasni, ha meg a szűrőközeg teljes térfogatán átmegy a víz, (mint általában minden szűrőnél) akkor mindegy, hogy hány fokban szív, mert a szűrőfelület nagysága számít, azt meg a maximumnál nem lehet jobban növelni.
Szóval bármit csinálsz, az a 2 kis szivacs nem lesz 3-szor akkora, úgyhogy ennyi halhoz elég, de ha max-ra lenne telepítve az akvárium, akkor karcsú lenne.
A kép viszont valamennyire igazolja a stresszes környezetet, a világos aljzat, kevés növény, felső rétegben nincs bujkáló...
Erre a részre rá kell gyúrni. Hínárokkal ne foglalkozz, ahhoz kevés a fény, (egyébként minden kosaras növényt ki kell ültetni az aljzatba, ne hagyd a gyapotban a gyökerét.
Vallisneriát tegyél bele, meg esetleg valami úszkálós növényt. Valószínűleg javítana a helyzeten.
A leírásod alapján elsőre nitritmérgezésnek tűnt a dolog, egészen addig amíg meg nem adtad a szűrőd adatait meg a 25%-os vízcserét. Ez így nagyjából rendben van, még ha nem is tökéletes, akkor sem lehetne mellette ilyen súlyos nitritmérgezés.
A gyanúm továbbra is mérgezés, de fogalmam sincs mi okozhatja. Nem cseréltek mostanában vízvezetéket a környéken? Csőtörés nem volt? A növények tövén nem volt drótnehezék, amit nem szedtél le? A kosárban is lehet. A növényzet még elég fejletlen, így az indokolja a bujkálást, de a többi tünetet nem. A rothadó tündérhínár sem. Nem tesz jót a vízminőségnek, de azért ekkora bajt nem okozhat.
Köszönöm neked is Platypus a válaszodat, nem tudok csőrepedésről, csőcseréről. Holnap veszek a kereskedésben tesztet, ha nyitva van, és meg fogom nézni, mi van a vízzel.
Amit viszont ebből a szempontból furcsállok, hogy az oto-ra és a gébre is úgy tudom, hogy érzékenyebb a vízminőségre, mint a dániók, és ők semmi szokatlan viselkedést nem produkálnak.
Szerintem ha ilyen látványosan bátrabban sötétben, akkor az a stressz miatt van, hogy a fenti régióban kevés a bujkáló.
A többi meg a stressz miatt jön, úgyhogy mielőbb kéne valami gaz fentre, mert ha stresszelnek, leáll az immunrendszerük, és ha valami kórság emiatt el tud szaporodni, akkor nem fog megállni a lavina.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!