100cm x 25cm x 50cm akváriumot hogy tudnám szépen berendezni? Teljesen kezdő vagyok.
Tapasztalatokra, jó tanácsokra lenne szükségem. Sajnos nem akvárium szett, hanem csak maga az üveg, tető nélkül. Azért nem szett, mert ez ingyen kaptam.
- Hány halat tehetek bele, melyikből mennyit?
- Milyen halakat milyenekkel lehet összetársítani?
- Milyen szűrő kell bele?
- Milyen vízmelegítő?
- Hány fokos víz szükséges?
- Milyen világítás kell hozzá?
- Meg kell-e valahol erősíteni az üveget, nehogy a sok víztől elrepedjen?
- Milyen a halak számára jó kaja?
- Milyen bútorra tudom rátenni ezt a méretű akváriumot, hogy ne legyen semmi baja?
- Jó-e ha a sarkaira veszek kis műanyag tartókat, és ebbe vágatok tetőnek üveget?
Ha valami fontosat kihagytam akkor még szívesen fogadok egyéb hasznos információkat is.
Tető mindenkép kell mert kiugorhatnak a halak.
Ha kezdő vagy a Guppit javaslom. Igénytelen és szapora. Elég 4 hal is csak ne egynemű legyen. Ekkora akváriumban néhány generáció után tele lesz a legpompásabb s legkülönfélébb halakkal. ( A guppi hime meglehetősen sokszinű, gyönyöru fátyolos uszójutól a különféle szinű halakig.
Ehy hátránya van: ikra és ivadékfaló, más halat nem fog hagyni szaporodni. Ilyen méretben ehhez nem kell szürő, s fűtött lakásban vizmelegitó se.
Világitásnak egyszerű asztali lámpa is jó, csak kellő távolságban nehogy beleessen.
Üveget nem kell megerősiteni, de ha szivárogna akkor jobb ha elfelejted.
A halak számára a legjobb a szunyoglárva, majd a vizibolha végül a tubifex. Utóbbi ritkábban mert elhizik. Ez mind élő. Száraz elesség is jó, kényelmesebb.
Olyab butor jó ehhez amire egy átlagember rááll s nem inog alatta hanem stabil.
Sima polcra azért nem tenném rá.
A műanyagtartó jó ötlet de ha nem akarsz költeni rá nemmuszáj, máskép is megoldható – ingyen.
Ezen a szinten a szűrő csak egy üzleti fogás. Eladnak minden vackot. Persze ha van pénzed akkor jó mert jól mutat.
A kérdés az mi a cél: beleölni egy csomó pénzt egy hobbyba hogy kiéljük a vásárlási kényszerünket bedőlve az üzletemberek fogásainak, vagy pedig megelégszünk a hobby szépségével és inkább az önmegvalósítás felé megyünk el. Olvasd inkább a szakirodalmat (ne az akvarisztikai reklámokat), ott szépen le van írva mennyi hal fölött kell szűrő.
Ja és fontos kérdés: el kell dönteni csak tartani akarod a halakat dísznek, s időnként újravásárolni, vagy egy kis ökoszisztémát akarsz beállítani ? Mert előbbi esetben valóban jó a fix létszám csak hímekkel, viszont ekkor ne guppit vegyél. Vannak nagyon szép díszes és drága nagytestű halak amik nem is nagyon fognak szaporodni akkor se ha vegyesen vannak, és ezekhez megveheted a szűrőt is és egyéb sablonos cikket. Bele lehet ölni pénzt bőven ebbe, ez az amiben igaza van a másodiknak.
Nemhogy beltenyészet, a saját apjával, nagyapjával kell pároztatni az ivadékot ha meg akarunk tartani gyakoribban egy egy kijövő formát.
Guppiknál ez nem egészen ugy van ahogy az emlősöknél.
Te pedig, másik ne higy el mindent a reklámoknak. Én elhiszem, hogy el kell adni a szürőket, mert ez jó ötleti fogás, de a jelek szerint neked nem volt szürő nélküli akvárumod. Nekem viszont volt. Ez az ammónia kérdés meg a többi csak bizonyos zsufoltság fölött van.
Nem kéne egy kezdőnek azt javasolni, hogy fullassza meg a halakat. Ha a víznek nincs semmi áramlása, úgy nem jut oxigén a vízbe és a halak könnyen megfulladhatnak.
Persze ivadékhalakat lehet tartani egy lavorban is szűrő nélkül egy ideig, de ha szeretnénk hogy az a hal utána egészségesen nőjön fel és sokáig éljen akkor kell neki szűrő. Ne idegesíts már.
Volt egy ismerősöm aki ugyanezt csainálta mint amit te mondasz, hogy nem rakott szűrőt, de ő rakott növényeket, hogy majd azok adnak elég oxigént, lámpa nélkül hát persze második hónapban már nem volt a szerencsétlennek egy hala sem. Ott pipáltak a halai, mert jól telerakta halakkal az akváriumát, ingyen fogott bele minden hülyeséget amit sikerült, a margitszigati tóból, vagy a városligeti tóbol. Pénzt nem adott ki semmire. Volt neki 2 akváriuma. Az első egy gömb akva volt amiben megölt vagy 6db szürke halat. A második már kicsit nagyobb volt, 70 literes, abban is voltak valamik, de garantálom hogy az sem húzta sokáig, mert abban se volt se szűrő, se levegőztető, semmi.
Mivel természetben sincsen tulajdonképpen szűrő, csak vízcsere(talajvíz, esők, elszivárgás, stb) így nagy akvárium, baromi kevés hallal, sok növénnyel esetleg működhet. De nem igazán guppival. Azok elszaporodnak, aztán ott a sok hal, ami sok ammóniát termel.
Szóval működhet, ha valaki nagyon "antitech"-es, de egy kezdőnek azért nem kéne ajánlgatni ezt.
Igazán burjánzó, szép, világított, növényes vagy bármilyen akváriumot nem igazán tudok elképzelni jó szűrés nélkül.
Ha te ilyennel rendelkezel, szívesen várok fotót. Addig én inkább használok szűrőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!