Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Nyitott házi külső szűrő...

Pendulum92 kérdése:

Nyitott házi külső szűrő felturbózása?

Figyelt kérdés

Már korábban is gondolkoztam a témán, és írtam is ki kérdést, de akkor eltántorodtam, érthető okokból.( a házi külsőm mellett a mechanikai szűrő kiiktatása - ez nem vált volna be, nem lett volna áramlás, pangó víz, algásodás stb...)


De most eszembe jutott egy ötlet:

Az alapgondolatom az az, hogy ugye nem tetszik az a nagy fekete doboz az akváriumban, de van egy 12 liter űrtartalmú házi külsőm, amit be lehetne fogni mechanikai szűrőnek is egyben.


Egyszerű az ötletem: ugye most 2 vékonyabb cső viszi ki az akváriumból a vizet a külsőbe, majd a tetején egy kis aquael pumpa(250 l/h max.) nyomja vissza a vizet szépen csobogva.


Mi lenne, ha egy kicsit megtoldanám a kifolyó vizet szállító csöveket, mondjuk beraknék 1-2 újat, vastagabbakat.

Az így megnövelt vízutánpótlásra alapozva beraknám az aquael helyére a sera pumpámat, ami 250 helyett 700 l/h-t tud, rendesen átmozgatva a vizet az akváriumban, nem hagyva pangó részeket.

A viszonylag több cső legalább akkora szívóhatást fejt ki, mint még most életben lévő sera mechanikai szűrő, és a pumpa tudna elég áramlást is generálni, tehát ki lehetne iktatni azt a nagy éktelenkedő fekete dobozt.


A külsőm meg direkt úgy lett építve, hogy sokáig bírja a nagyobb szennyeződéseket is: úgy 3 cm ülepítő, 1 réteg krumpliszsák végzi az előszűrést, 15 cm-nyi középritka szivacs az elő-bioszűrést, 1 liter sipo a fő bio szűrést, 2 szobai növény meg a bio utószűrést.


2013. júl. 2. 19:10
 1/8 A kérdező kommentje:
2013. júl. 2. 19:23
 2/8 anonim ***** válasza:

Megosztom az én tapasztalatomat ezen a téren. Hasonló terveink vannak.


Amikor én csináltam az ugyan ilyen rendszerű szűrőmet nekem is úgy volt hogy bent az akváriumban volt egy 250l/h fan mini mechanikai és egy ugyan ilyen a szűrőakváriumban is vízpumpaként.


Ezután a vettem egy 500l/h powerheadet és azt raktam a szűrőakváriumba ez erősnek bizonyult mert be kellet iktatnom még egy szívócsövet az akvárium és a szűrő közé különben le szívta volna maga alól a vizet.


Elég erősnek éreztem a sodrást az akváriumba hogy mindenhova eljusson így a belső mechanikai el vesztette funkcióját ezért kivettem. A kifolyó ágon van egy fúvóka azt az atman powerheadhez adták ez rendesen átmozgatja a vizet, enyhén lefelé van fordítva, de a vízfelszínt is fodrozza. Bár így is sajnos az aljzaton szoktak maradni ürülék darabok, de lentebb nem kavarhatom a vizet mert a kvarchomok is felkeveredne.


Az akváriumom 50 literes közel fél éve üzemel gond nélkül csigasügerek lakják.

2013. júl. 2. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszi, akkor elvileg működik, már csak a technikai dolgokat kell megoldanom.
2013. júl. 3. 08:36
 4/8 anonim ***** válasza:

Szerintem a fő problémád a vízutánpótlás lenne, illetve az hogy menyiben módosít a nagyobb áramlás a biológián, a sera erős pumpa, biztos hogy változtat de kérdés hogy menyiben.


Én egy olyat kipróbálnék hogy megnöveled a szívóág méretét, így a vízhozamot is, és a sera pumpát letennéd a szűrőtartály aljára, körbe bugyolálva krumplis zsákkal, a nyomó részt visszavezeted egy külön szilikon tömlővel, tehát a sera alul van, és onnan nyomja erősen a vizet vissza egy tömlőn.


A Kis pumpát bennhagynám felül, úgy mint eddig a szűrőanyagokon átjövő vizet tolja vissza, tehát kettő pumpa lenne benn.


A serának mire átjön a szűrőanyagokon a víz nem biztos hogy marad elég.


Illetve van egy olyan hogy ha a sera szűrő levegőtető adapterre van fenn, és az kap egy slagot akkor a levegőztetőn víz fog folyni nem levegőt szív, így benn hagy valamennyi vizet, a levegő tömlő hossza amit ráteszel szabja meg menyit.

2013. júl. 3. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a felvetést. Logikus lenne úgy is, de egy tényezőt nem írtam le: ugye ez házi szűrő, nincsenek kosárkák, tömítés a szűrőanyagok között. Ahol a pvc csövet bevezettem( [link] nincsen tökéletesen körülbélelve a cső, kicsi rés maradt.

Sőt, ez még növekedni is fog vastagabb csövekkel. Tehát ezen a résen át egy gyorsabb csatorna tud kialakulni, ami értelemszerűen nem menne át a szűrőanyagokon, mivel ott megy, ahol neki a legkönnyebb.

Ergo a sera megkapná a vízutánpótlást anélkül, hogy lehetetlenné tenné a biológiai szűrést.

Nem tanultam áramlástant, de szerintem a szűrőanyagokon is áramolna át a víz, csak lassan, ami nem baj. Azt hiszem talán ezt szakszóval bypass-nak mondják.

Ha mondjuk 1200 l/h-s lenne a pumpám, lehet már akkora erővel menne a víz az alagútban, hogy a szűrőanyagokat teljes mértékben kikerülné, de azt hiszem 700 l/h-nál ez még nem áll fent.



Azt pedig, hogy ne menjen vissza a kosz teljes mértékben, laza krumpliszsákkal érném el, a csövek közötti részt kibélelve.

2013. júl. 3. 12:01
 6/8 A kérdező kommentje:
Meg az is baj, hogy a sera pumpa 40 centit emelve már szerintem eléggé elgyengülne ahhoz, hogy érjen is valamit.
2013. júl. 3. 12:02
 7/8 anonim ***** válasza:
Csak ötleteltem egyet, persze a technikai nehézségek azok mindig közbe szólnak, majd csak megoldod valahogy.
2013. júl. 3. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, már azt is hogy fáradtál vele.
2013. júl. 3. 17:24

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!