Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért halnak ki a halak egy...

Miért halnak ki a halak egy év után az akváriumból?

Figyelt kérdés

Van egy 120 literes akvárium, jó minőségű szűrővel, fűtővel, levegőztetővel. Alján apró kavicsok, kagylók, szilka, műanyag virágok (néha élőt is bepróbálunk, de az kihal előbb-utóbb). Próbálkoztunk már több féle hallal, de kb. egy évnél többet egyik sem bírt ki... De miért? Mit rontottunk el? Legutóbb az aranyhallal próbálkoztunk, aminek még (elméletileg) fűtés sem kell.

Szeretném, ha szép lenne az akváriumunk és sokáig élnének benne a halak, de hogyan kezdjek hozzá? Köszi


2013. jún. 5. 10:28
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
Rendben! Este megnézem és holnap megírom!
2013. jún. 5. 14:39
 12/21 Pendulum92 ***** válasza:

A heti vízcsere alap. Igaz, most fogok csinálni egy tesztet, hogy hidrokultúrás növények mennyi nitrátot(és ammóniát) kötnek meg(nyitott rendszerű külső szűrőbe téve), de a te esetedben se az akváriumban, se azon kívül nincs növény, így ez az egyik fő gond.


A másik pedig a szűrő időszakos működtetése.


Már eddig 2 nagyon durva hiba, csoda hogy 1 évig élt némely hal.


De a lényeg, hogy segítséget kértél, és javítani fogsz.

2013. jún. 5. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 Pendulum92 ***** válasza:
Amúgy lehet egy tippem? Aquael fan3-as szűrőd van :D Bocsi, ha tévedtem.
2013. jún. 5. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 izomszörp ***** válasza:

A szűrőnek folyamatosan működnie kell! És ahogy írták 120 literhez már egy külső szűrő dukálna és egy belső is ha nem annyira erős a külső.

Igazi növények mindenféle képen,és a heti vízcsere se maradjon el.

2013. jún. 5. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:

Megnéztem!

Hydor Crystal R05 Duo szűrő van az akváriumban!

Ez jó vagy sem? Mik a tapasztalatok?

2013. jún. 6. 08:08
 16/21 anonim ***** válasza:
nem mondanám a leg jobbnak de elmegy.. Én tuti vennék egy külső szűrőt az tuti lenne! Ezt nem mondanám tutira:S
2013. jún. 6. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Ez a szűrő egy 10 fős nano hal állományhoz elég, 3 deci szűrőfelülete, szivacsa van, ez használtan egy idő után kb 2-decis lesz, vagy már most is annyi. A 120 literes akváriumban 100 liter víz körül lehet, ennyi vizet ha jól értelmezem 3 aranyhal után megszűrni kizárt hogy képes lenne.


Ezen kívül komoly gondozási problémák is vannak, növények sem könnyítik a méreganyag felvételt, az ajzatod sem mondható jónak, a kavics a lehető legrosszabb választás a belerakodó és ott bomlásnak induló fehérje, illetve haltáp maradványok miatt.


Tehát komoly gondok vannak.

Hogy egy évig rendbe vannak időzített szűrő mellet az köszönhető a ritkább vízcseréknek is, mivel az ürüléket feldolgozó baktériumok nem csak a szűrődben vannak hanem esetleg kisebb szűrőfelület esetén a vízben is, lehetnek a talajban ha kellően porózus 1-2mm szemcse nagyság.


Viszont a ritkább vízcsere miatt hiába van baktérium, a feltorlódó előzetesen taglalt anyagok végeznek a halakkal.


Elölről kellene kezdeni az alapoktól az egész akvarisztikát, megismerni a folyamatokat, növények,ajzat szerepét, szűrőfelület nagyságának fontosságát.


[link]

2013. jún. 6. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 Frontosa ***** válasza:

Az a csoda, hogy némelyik 1 évig is kibírta.

Megpróbálok egyszerűen fogalmazni.

A szűrőnek nem az az elsődleges funkciója, hogy levegőt oldjon a vízbe, elég ha csak fodrozódik a víz felszine, a szűrésből is 2féle van, mechanikai és biológiai, ez utóbbi a lényeges.

Akvarista.hu-n regisztrálj és mindenképp olvasd el a szűrés e-bookot.

A víz akkor válik életre alkalmassá ha baktériumokkal telített, ők végzik a biológiai szűrést, a szűrőben élnek, de ha te kikapcsolod a szűrőt akkor néhány órán belül elpusztulnak és így sikeresen kiírtod az akvárium életképességének alapfeltételét. Ugyanezt a célt szolgálják a rendszeres vízcserék is, amit úgyszint nem tartassz be, a felgyülemlett mérgező kémiai anyagok koncentrációját így tudod csökkenteni.

A halak azért félnek mert ki-be kapcsolgatod, ha pár napig megy akkor megszokják.

Üdv,

2013. jún. 6. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Gondolkodtam egy gyors megoldáson, nálad első lépésben az a baj hogy kicsi a baktériumoknak szánt felületed, a lényeg röviden.

Van a halaid ürüléke, abból lesz egy halakra igen mérgező ammónia, abból még mindig mérgező nitrit, majd végül egy már sokkal nagyobb mintegy 2000-szer nagyobb dózisban mérgező anyag(amit szeretnek a növények) és miatta cserélünk részlegesen vizet ez a "nitrát" amiről szó volt.


Van minden szűrési módnál egy mechanikai szűrés, ennek a lényege hogy össze szedi a koszt, szennyeződést, de mivel nálad ez egybe van,a biológiaival, tehát egy szűrőben van a kettő, egy kis méretű szivacsban ezért a baktériumok akik a biológigai szűrést végzik (ammónia......nitrát) nem tudnak megtelepedni a szűrődben érdemi menyiségben, így egészségtelen a vized.


Megoldás persze nagyobb külső szűrő lenne.


De van egy olyan szinte azonnal elérhető verzió, hogy van a szűrőd, kellene egy 2-2.5 literes pet palack (kóla, fanta stb) és vágd le felül úgy hogy a szűrőd alá menjen, az akváriumban, ha esetleg a szűrőd tapadói útban vannak akkor azt a részt kivághatod.


Ezek után a palackra kellene fúrni alulra lukakat és a szűrőt átölelő részt ki kellene tölteni rashel zsákkal, nec zsák néven is fut, persze előtte jól mosd ki 20-30 ft egy ilyen zsák gazdaboltban, de lehet hogy van épp otthon is. Most nem vagyok otthon de így néz ki kb: [link]


A zseblámpa helyettesíti a szűrőt, kb 5 centivel feljebb kellenek a flakonra lukak. Így egy ilyen szűrő boltban ami több mint egy liter elő szűréssel van hogy a szivacs tiszta legyen 10 fölött van.


Ha komolyabb szűrőre akarsz szert tenni olcsón akkor példa ez egy kb 18000 ft os kategória:

Ehhez viszont meg kell enni egy literes fagyit, meg ha van otthon egy kocsi elsősegély doboz akkor az is jó.

[link]


Illetve ez olyan 1000-1500 ft kell hozzá szűrő szivacs meg 20ft os krumplis zsák, bármelyik szűrő szivacs jó amit kapsz a boltban csak nagy legyen.


[link]


Van még az esőztető tusnyomásán alapuló külső szűrő de az bonyolult.


Az a gáz hogy boltban nem kapsz belsőben akkorát reális összegért ami rendesen szűrne mint a fentiek, vagy ha kapsz akkor annyi mint egy vödrös külső szűrő, és akkor inkább az.

Tehát a 20ft os verzió már tisztán tartja a szűrődben a szivacsot, de azért nem árt pakolni mellé még a régi szivacsodhoz valamennyi újat.


Ha meg úgy ülteted a növényeket akkor később pár hét alatt el is tudod takarni a szűrőt. Én úgy szoktam hogy kb 1 hónapig látszik.


[link]

2013. jún. 6. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Aztán töltsd ki az ajzatod kicsit apróbb legyen ne olyan kavics ami közé bemehet a kosz, szűrő szivacsot bárhova lehet tenni a lényeg hogy át áramoljon a víz rajta.


A gondozásról: (ezt régebben írtam:)


Csak természetes aljzatot válasz, lehetőleg egyszínűt, és ne a kereskedésben kapható festett dekor kavics.


összepakolni beindítani így kell:


1.töltsd fel az akváriumot szoba hőmérsékletű vízzel (sokkolhatja az élő növényeket a hideg víz)

2. indítsd el a szűrőt éjjel nappal menjen (ha estére kihúzod elpusztulnak a szűrőd szivacsába a baktériumok amik a későbbiekben lebontják a halaid ürülékét)

3. indítsd el a fűtőt 25-fokon menjen non stop(a baktériumok sem szeretik a hideget és a növényeidnek se tesz jót)

4. indítsd el a levegőztetőt, ha nincs úgy állítsd be a szűrődet hogy fodrozza a vízfelszínt (a baktériumoknak és a növényeknek szükségük van főként az éjszaka folyamán oxigén utánpótlásra)

5. minden nap szórj a vízbe egy csipet lehetőleg állati eredetű haltápot (így biztosítasz a baktériumomnak lebontani való anyagot, a növényi táp megnöveli a foszfát szintet ezért kell állati szárított kukac,bolha, szúnyog bármi)

6. 3-4 hét után ha azt látod hogy a vized kristály tiszta,

erdei föld illata van akkor mehetnek bele a halak egy szűrőtakarítás, majd egy-két nap múlva 30% vízcsere után.

7. Nagyon mértékletes etetés az első időszakban 1-2hét, és a kereskedésből mikor elhozod ne egyből az akváriumba hanem várd meg míg leürítenek ne terheljék egyből a fő akváriumot.

8. heti 30% vízcsere állott vízzel, ha szűrőt akarsz takarítani azt soha ne a vízcsere napján és csak akváriumvízbe szabad kimosni.(tálba merj ki vizet)

9. ha látod hogy 1-2 hónap múlva a szűrőd szivacsa nagyon összeesik akkor tehetsz be mellé vagy alá még szivacsot de a réginek mindenféleképp maradni kell.

10. ha vannak élő növények napi 8-10 órára kapcsold be a világítást.

11.Bárminemű gyógyszer, fertőtlenítő, esetleg klóros víz, tönkre teheti az egész kialakult flórát, ezért ezeket kerülni kell a fő akváriumban.(beteg halakat lavórban, vödörben,karanténos akváriumban kezeljük,a klór mentes víz az legalább 24-órát állt víz)

2013. jún. 6. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!