Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » A megtervezett CO2 rendszer...

A megtervezett CO2 rendszer működőképes?

Figyelt kérdés

Egy teljesen házi készítésű CO2 rendszerről szeretnék kérni véleményt.

Van egy nagy szódásszifonom (asszem, hogy 3 literes) amibe vizet töltöttem, ameddig lehetett. Olyan fél liter szabad hely maradt benne.

A szifon kiengedő nyílására csatlakoztattam egy szilikon csövet, majd azt bevezettem az akváriumban lévő fejjel lefelé fordított az üveg falára rögzített befőttesüvegbe. Ez a befőttesüveg fél literes. A szerkezet hasonlít a harangos CO2 rendszerekhez, csak még nem tudom a beadagolandó CO" mennyiségét.

Van itthon egy kicsi vízpumpám is, amivel alulról egy enyhe vízmozgást tudok oda generálni, ezáltal segítve a CO2 beoldást. Éppen ma ültettem körbe tóalmával, hogy benője, és eltakarja valamilyen szinten.

Erre a rendszerre több éjszakám is elment. Gondolkoztam szon is, hogy átfúratom a palackot, majd egy megfelelő csonk kialakítása után egy ISTA reduktort csatlakoztatok. Hát ez nem az én pénztárcámhoz szabott megoldás még...

Mi a véleményetek a rendszerről?


még lenne pár:

A platánfának egy nagyon szép kérgét bele lehet tenni az akváriumba? A lehullajtott leveleit is? Sajnos nem tudok szárított levelekhez jutni, azok jók, amiket a földön találok?

A profito nagyon gyilkos a garnélákra? Mert ugye tartalmaz Cu ionokat is :S Van RC-profito-s tapasztalatotok? Az Easy Carbot nem merem már bevetni :D


Köszönöm a segítségeteket!



2013. márc. 1. 16:29
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Vizet nem tennék a palackba, mert akkor szódát nyomna az akváriumba.

Jó sok patron kell bele, és ahogy csökken a nyomás, úgy utána mindig csak 1-1 patront kell utána pótolni.

Ha alapból (vízzel, szódának) 2-t csavarsz bele, akkor simán kezdheted 4-5 patronnal.

Az adagolását egy kis barkácsolással egyszerűen meg lehet oldani (viszonylag)


Platánkérget be lehet tenni akváriumba, megszínezi a vizet, de hát gondolom ha olyan jellegű az akvárium akkor ez inkább előny, mint hátrány.

Falevélből inkább tölgyfalevelet szoktam használni. Szárazat!

A profito nem hiszem, hogy káros lenne a garnikra.


A co2 adagolásról a múltkor találtam egy régi képet, ha megtalálom belinkelem, ha nem, és érdekel, akkor megpróbálom leírni, hogy működött.

2013. márc. 1. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

1-2 drágább és olcsóbb megoldás, ha letekersz, vannak képek:

[link]

2013. márc. 1. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
33%
3 literes szódásszifonba miért is kell víz? És miért marad benne fél liter hely? Valahogy zavaros az egész! Pl 3 literes szifon elég ritka szerintem. Másrészt ha addig töltöd ameddig fér bele, akkor nem lesz benne fél liter szabad hely. Gondolom kivetted belőle a búvár csövet, így csak azért kell a hely hogy a 6 gramm co gázt (bocsi kockáknak co2) magasabb nyomáson tartsd. Csakhogy a gáz egy része el lesz nyeletve a vízben, ami a szifonban fog maradni. Másrészt ezt a harangos dolgot nem értem. Minél magasabb egy gáz nyomása, annál nehezebb kezelni. 6 gramm Co2 fél liternyi helyen neked 3-3,5 bár túlnyomást fog okozni. Gondold végig mi lesz a befőttes üvegedből, ha a 3-3,5 bár nyomást ráengeded?! Nem kell hozzá sok kitalálhatod. Viszont ha valóban három literes a palackod, akkor ürítsd ki a vizet és a száraz palackba engedj 1 patront azaz 6 gramm Co2-t. Így csak 1,8-2 bár túlnyomás fog keletkezni. Mivel a szifon szelep nem alkalmas gáz áramlás rendes szabályzására úgy vélem hogy könnyebb kezelned egy relatív alacsony nyomású rendszert. Bár ha szakaszos üzemre tervezed akkor elég macerásnak tűnik. Itt egy kevésbé macerás ötlet. Ez egy 34 centi magas palack.
2013. márc. 1. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
33%

"Ha alapból (vízzel, szódának) 2-t csavarsz bele, akkor simán kezdheted 4-5 patronnal. "

4-5 patron? Elég merész elgondolás. Egyébként 1 patron 1 nap. És csak 250 a tescóban a patron. Ha vissza is váltod akkor minusz 70 forint. Nem drága, és kézenfekvő.

2013. márc. 1. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Semmi merész nincs benne!!!


Egy sima 1 literes szódás palackba vízzel együtt be lehet csavarni 1 patront. Víz nélkül lazán kibír 5 patront is, és 3-4 patronnal használtam!


Egy 3 literesbe szerintem alapból kell (vízzel együtt ) 2 patron.

Ha nincs benne víz, szinte elvész benne 3 patron!

Teljesen nyugodtan lehet kezdeni vagy 4 patronnal.

2013. márc. 1. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

"

A szifon kiengedő nyílására csatlakoztattam egy szilikon csövet, majd azt bevezettem az akváriumban lévő fejjel lefelé fordított az üveg falára rögzített befőttesüvegbe. Ez a befőttesüveg fél literes. A szerkezet hasonlít a harangos CO2 rendszerekhez, csak még nem tudom a beadagolandó CO" mennyiségét."


hát kedves nemértő szerintem ne akarj kioktatni fizikából, mert lehet, hogy nekem kellene, és képesítésem is lenne rá...


itt egy erősen stilizált kép a rendszerről:

[link]


amikor kiengedem a gázt a szifonból, akkor annak lecsökken a nyomása, mert a csőben lévő nyomás nem magas relatívan.

a vízzel telt, lefelé fordított, nyitott aljú (normál helyzetben tetejű) -lásd: nincs rajta a kupakja- befőttes üvegbe engedem bele a gázt. a gáz lent marad a víz alatt, mert a befőttesüveg meggátolja, hogy felemelkedjen. a gáz érintkezik a víz felületével, ezáltal helyet adva a feloldódásnak.

így tisztán fogalmaztam meg?


a víz azért van benne, mert a rendszerem harangos, és itt gondot jelent a nem CO2 gáz(levegő) a palackban, mivel nem tud reagálni, ezáltal feloldódni a vízben.

a víz ezt kiszorítja. egy idővel a víz megtelítődik teljesen CO2 gázzal, és nem fogja elnyelni.

a szárát kivettem a szifonból. emiatt csak a gáz halmazállapotú részt engedi ki, nincs aminek a segítségével felhozza a folyadékot.


a szifonom úgy gondolom, hogy 3 literes. a kedvedért megmérem majd, de nem hiszom, hogy sok értelme lenne.


ahogy az utolsó mondta, elvész benne a CO2 gáz. részben ez az oka. ha lenne egy olyan vákuum szivattyúm, ami ki tudná szedni belőle az összes levegőt, és a formáját meg is tartaná, akkor nem lenne gondom...

2013. márc. 1. 19:08
 7/8 anonim ***** válasza:
Képesítésed van, de a búvárcsövet szárnak hívod. ELHISZEM. Csupán arra szerettem volna kilyukadni, hogy a víztöltés miatt megnövekedett nyomás szabályzására van alkalmasabb módszer is, mint a gyári szelep a szifonon. Mivel sajnos nem látok oda senkihez, így nem tudom kivel állok szemben. Bizonyára kérdésedből sejthető volt a fizikális intelligenciád. Ezért kérlek nézd el nekem, hogy lealacsonyítóan magyaráztam számodra ezt az egyszerű folyamatot. Nyugodalmas jó éjszakát kívánok.
2013. márc. 1. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
nem szódásszifon-szakértő diplomám van...
2013. márc. 2. 08:51

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!