Miként tudnám az akvárium légpumpa (kompresszor, levegőztető) buborékoszlopa által keltett hangot csökkenteni anélkül, hogy teljesítménycsökkenés lépne fel?
Az O2 beoldás pedig nem a buborékoktól függ.
A gázcsere a vízfelszínen történik. A buborékok megtörik, és megmozgatják a vízfelszínt, elősegítve az O2 beoldását.
Maguk a buborékok csak akkor oldódnak fel a vízben egy kicsit, ha mikro méretűre vannak porlasztva, és teljesen az akvárium aljáról indulnak.
De diffúzor nélkül így is elhanyagolható mértékben.
Nem így működik a mechanizmus, hanem ahogy írtam a vízfelszínen.
Egyébként pedig fölösleges is eltúlozni a levegőbeporlasztást, mivel semmit nem érsz el vele. Nem tudod jobban megemelni az O2 szintet, ha ötvenszer annyi levegőt nyomsz be!
Mindig a légköri O2 szint a meghatározó a vízben is, ha megfelelő a felszínen történő gázcsere.
Annál nem tud nagyobb lenni. Koncentrált O2 gáz folyamatos beoldásával (diffúzorral) lehetne megnövelni az O2 szintet, már ha ennek lenne bármi értelme.
Ha a szűrőből (remélem van, hiszen az az, aminek folyamatosan menni kell, nem a légpumpa) kifolyó víz úgy van beállítva, hogy kicsit felfelé, a vízfelszín felé tartson, és a víz keringetése mellett a felszínt is erősen tudja fodrozni, egy normálisan telepített akváriumban ez bőségesen elég gázcserét tesz lehetővé.
Egy 61 cm magas aksi elég nagy, gondolom nem járatod szűrő nélkül. Ha igen, akkor tökmindegy, van e levegőztetés.
Ha jó szűrő van benne, elég erős, akkor viszont a légpumpa teljesen elhagyható, és az O2 beoldás teljesen némára megcsinálható.
Ha éjszaka kibírják így a halak, akkor nappal már biztos, hogy kibírják, mert ha a fénytől beindul a fotoszintézis, akkor a növények is termelnek némi O2-t.
A kritikusabb időszak az éjszaka, de mondom, én is, sokan mások is így levegőztetnek, szűrővel, a felszín hullámoztatásával.
Köszönöm szépen a segítséget!
Igen, tudom, hogy így működik a gázcsere az akváriumban (ezért is írtam, hogy amikor próbálkoztam a zaj csökkentésével sajnos a vízfelszín mozgatása jelentősen lecsökkent).
Természetesen van 2 nagy teljesítményű külső szűrőm esőztetővel ami fodrozza a felszínt. Bízom benne, hogy ennyi akkor elég lesz levegőztetésnek. :)
Teljesen jó lesz, én az esőztetőt is a vízfelszín alá szoktam rakni pár centivel, és a kis lyukakat kicsit felfelé állítom.
Nyugodtan kikapcsolhatod a légpumpát.
Én akkor használtam legutóbb légpumpát, (jó pár éve) mikor darakóros volt az aksi, és a szűrőt kiiktattam, és külön járattam, levegőztetni viszont kellett.
Szóval nem árt, ha van, de a mindennapokban nélkülözhető. :)
Mégegyszer köszönöm a segítséget!
Az utóbbi "első" hozzászólásához még csak annyit fűznék hozzá, hogy a "második" hozzászóló veled ellentétben felvázolt egy lehetséges, s működő forgatókönyvet, amely szerint esőztetővel, ill. külső szűrővel működő akváriumban okafogyottá válik a légpumpa üzemeltetése. Te ezzel szemben csupán annyit közöltél egy laza tőmondatban, hogy ha zavar a légpumpa hangja kapcsoljam ki éjszaka. Ha talán bővebben kifejtetted, ill. megindokoltad volna gondolatodat nem lettél volna "hülyének nézve"....
Mindenesetre elnézést ha bárkit is megsértettem!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!