Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Valaki használ-e ledes megvilá...

Valaki használ-e ledes megvilágítást?

Figyelt kérdés
2009. júl. 14. 22:31
 1/5 Salx Narval ***** válasza:
Látom, hogy nem ez a kérdésed, de talán érdekel.A ledes világítók megbuktak a tesztelések alatt, de folynak kísérletek akvarisztikai célnak megfelelő ledek előállítására.Szerintem ha elkészül és az árát letudják vinni egy kicsit, teret fog nyerni az akvarisztikában.
2009. júl. 15. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
Smd ledes (fehér) helyzetjelző elől szerintem frankó és a kocsi látszik
2010. febr. 19. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Kocsiban vagy lakásban?
2010. márc. 29. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Stukkófényekhez, dekorvilágításhoz, reklámvilágításhoz már nyugodtan használhatsz ledes szalagot, mert ezeknek nagy fényük van, és lehet spórolni az áramfogyasztáson.


A LED égő nagyobb falat, mert itt még csak most kezdenek jönni a valóban jó fényű ledek. A legtöbb áruház feltünteti, hogy egy led égő milyen halogén égő helyett megfelelő, sokszor azonban torz információkat adnak meg, ezért jobb ha tájékozódik az ember, vagy ha más nem, elállás jogával visszaküldi a gyenge fényű égőt.

2010. aug. 30. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A ledes fényforrások pillanatnyilag a leghatékonyabb, vagyis legtakarékosabb megoldást jelenthetik a fehér fényű világítás technikában.


Viszont..

Egyelőre a boltokban kapható kész termékek, vagyis hálózati üzemre használható ledes fényforrások még több "gyermek betegséggel" küzdenek.


A ledeknek is van egy gyártási evolúciója.

Miközben fejlesztik, több problémát kell kiköszöbölni amitől a led egyre jobbá és hatékonyabbá válik.


- Egyrészt hatásfok szempontjából folyamatosan jobb ledeket gyártaak.

- Másrészt szín visszaadás helyességének vonatkozásában jobb megoldásokkal jönnek elő.


Elsőnek vizsgáljuk a hatásfokot.

Ez azt jelenti, hogy az első ledek elég gyengén világítottak, vagyis nem volt túlságosan jó a hatásfokuk. Persze mindíg jobb volt mint egy izzó, de a kérdés, hogy mennyivel.


A hagyományos izzók kb 14 lumen fény teljesítményt adnak le 1 Watt elektromos energia felvétele esetén.


A halogén izzó 19-23 lumen leadására képen 1 Watt fogyasztás mellett.


Ezekett a számokat jegyezzük meg mert ehhez lehet hasonlítani a későbbieket.



Az első nagyobb teljesítményt felvenni tudó (nagyobb energia háztartást kezelni képes) hűthető felülettel ellátott ledek eleinte már 30 lumen fény teljesítméyt is le tudtak adni Wattonként.


Azok a ledek amit jobb esetben most meg lehet venni, mint komplett, foglalatba tekerheő fényforrást, azok jobb esetben, Wattonként 60-70 lumen leadására képesek, (ha csak nem valami régebbi elfekvő készletből valók).


Már egy jó éve kijöttek (alkatrész szinten) a 130-140 lumen/W fény hasznosításu ledek és most várjuk a 160 lm/W-os ledeket. Ezek természetesen nagyobbrészt csak később kerülnek a hagyományos fényforrásokat kiváltó lámpák közé, hiszen a korábbi, kisebb hatékonyságu készlet egy részét még el kell adni a raktárakból.


- A lednek van egy másik gyermek betegsége, a helyes szín visszaadás. A fehér led nem más mint egy kék fényt sugárzó led chip, amit sárgásan világító kék fénytől gerjesztett fényporral vontak be. Ezért eleinte erősen lilás fényt tudtak csak sugározni a ledek. Azóta jobb színben lumineszkáló keverékeket használnak így melegfehér színben is készíthetnek ledet, ami közelebb áll egy megszokott izzó színéhez, persze az még közel sem tökéletes szín visszaadásu. A másik pedig az, hogy minél hidegebb fényü egy led annál erősebbnek látjuk. Viszont miél több vörös színt tartalmaz, annál kevésbé látjuk fényesnek.

Ez annak közönhető, hogy a szem szín érzékenysége a zöldes tartományban a legnagyobb, így a kék és vöröses színek felé csökken.



Korábban már készítettem olyan ledes fényforrást, ami viszonylag jó szín visszaadással rendelkezik, de az sem volt teljesen tökéletes. Narancs (amber) szín hozzá keverésével lehetett volna tovább javítani. Fehér ledeket kevertem vörös és zöld színüekkel. Enek a következő képen látható az eredménye egy 13 W-os lámpában.

[link]


Itt a ledsorról látható egy fotó a kiegészítő színes ledekkel:

[link]



Még hozzá kell tennem, hogy kb 2003-tól foglalkozom komolyabban ledes világítással. Az 1970-es évek közepén láttam az első (vörös) ledet saját szememmel amit akkor sikerült megszerezni. (mint érdekesség)

2010. szept. 26. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!