Milyen alga lehet ez, és hogyan lehet eltüntetni?
"akkor megakadályozhatom hogy ne jöjjön elő újra"
Nem.
Most se csak úgy véletlenül szaporodik, ha semmin nem változtatsz, akkor ugyanezek a folyamatok fognak lejátszódni, és természetesen ugyanúgy visszajön az alga, nincsenek csodák.
Hosszú távon a legjobb védekezés, ha annyi tápanyag van a vízben, amit a növények fel is tudnak venni, és ehhez mérten annyi, és olyan fény, ami arányban áll ezzel, nem sok, nem kevés.
Hát igen, ezt nem egyszerű belőni.
Először is a tartott növényekhez be kell lőni a fényt. Közepes világításhoz kb. 0,4-0,5 W/l kell. Ha ez megvan, a "finom hangoláshoz" a világítás időtartamát lehet módosítani.
Kerülni kell a rövid hullámhosszú fényt, meg kell válogatni, milyen fénycsővel világítasz, milyen a spektruma, nem jó, ha sok "kék részt" tartalmaz, és a másik véglet se jó (400-450 nm között, és 800 nm-fölött, amit kerülni kell, ill kevés kell belőle)
A spektrum idővel eltolódik, ezért az akváriumi fénycsöveket évente cserélni kell.
Hiába van gyorsan növő növényed, és locsolod a tápot, nem tudja felvenni, ha rossz a fény. (mindenféle fölösleget az algák hasznosítanak)
A tápozást is a növények igényeihez kell szabni. Ha csak közepes fényigényű növényeid vannak, akkor tápból is fele annyi kell, mint ha fényigényes intenzíven növő növényeid lennének.
Fényigényeseknél viszont bőven kell tápozni, mikro, makro elemekkel, mert ha hiányzik mondjuk egy makro elem, akkor lelassul, vagy leáll a növekedés, és az összes többi tápanyagot se tudja felvenni a növény, (liebig törvény) és az összes beadagolt tápot az algák hasznosítják.
Az olyan növényekhez, ami a gyökerén veszi fel a tápanyagot, és gyorsan nő, gyökértápot is érdemes ledugni az aljzatba, pl sera flore plus.
Szén is kell a növényeknek, ha nem elég a légköri co2, akkor máshogy kell adagolni. Erre az easy carbo jól használható.
Végül is a lényeg az lenne, hogy egészséges növényekkel, hozzájuk illő körülményekkel akkora konkurenciát teremteni az algáknak, hogy ne tudjanak elszaporodni.
Ehhez még hozzá jön, hogy nem szabad a halakat túl telepíteni, nem szabad túletetni, és jó szűrés kell.
Ha ez megvan, na akkor nem fog visszajönni az alga, de nem csak ez, hanem más se nagyon.
ha veszel halat, pár napig mindenképpen karanténozd, hogy kiszarja az előzőleg összeszedett alga spórákat, mert így a legegyszerűbb nagy mennyiségben behurcolni. A növényeket se árt fertőtleníteni egy kicsit.
Ha kimosod az aljzatot, akkor a szűrőt ne mosd ki, és a víznek legalább a felét hagyd meg, különben az összes akvárium lakót kinyírhatod.
Most olvastam, milyen a fényed. Ha ilyen intenzíven nőnek alatta a növények, akkor lehet kevesebb folyékony tápanyag is elég lenne!
Ha pótolni kell, akkor inkább aljzatba dugós tápot javasolnék, ahhoz nem férnek hozzá az algák, valamint az easy carbot mindenképpen érdemes lenne kipróbálni.
És amire számítottam, a növények meghatározzák a fényt, a tápozást, ezek pedig a szűrést, márpedig ilyen körülményekhez ez a szűrő igencsak gyengécske! Valószínűleg ez a legfőbb oka az algáknak.
Egyébként az alga is növény, tehát neki is az jó ami a növényeknek, fény, táp...
Teljesen algamentest úgy könnyebb csinálni nagy fényen, ha engedsz bele folyamatosan CO2-t, de nem az élesztőset, hanem palackost, mert azt egy reduktorral be lehet szabályozni hogy mindig egyformán adagolja a gázt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!