Mi okozza és mit lehet tenni kék alga ellen?
Bekerült egy növénnyel biztos. Nekem mikor volt régen, én fogtam és egy gumicsővel leszívogattam egyenként mindenhonnan, ahol találtam egy picit is belőle. Kavics széleiről, meg növény leveléről és volt hogy a növényt kiszedtem, lemostam csap alatt, ami volt ilyen kis alga.
Nagy fényen gyorsan el tud terjedni ha marad egy kicsi is belőle, utána minden nap nyomtam sok vízcserét, hogy ne szaporodjon el megint. Aztán valahogy el is fogyott. Elég könnyű volt így kiírtani, csak annyi hogy alaposan tényleg minden kis pici részt jól át kell vizsgálni.
Úgy emlékszem, hogy a Red cherry garnélák is eszegették.
A kékalgák baktériumok és a spóráik az égvilágon mindenhol ott vannak. A levegőben terjednek, így lehetetlen őket eredendően távolt tartani az akváriumtól. Az elszaporodásukat két dolog szokta okozni: a pocsék vízminőség és a totálisan tápanyagszegény víz. Ez pont két ellentétes dolog, de a kékalgák is sokfélék, egy egész törzsről van szó, így nagyon sokféle dologhoz alkalmazkodtak. Van olyan kékalga, ami tipikusan teljesen nitrogénmentes akváriumban szaporodik el, mivel a levegő nitrogénjét képes megkötni és így szabadon hasznosítja a többi tápanyagot, amit a rendes növények nem tudnak a nitrogénhiány miatt.
A tipikusabb kékalga invázió viszont pont a rossz vízminőségű, ammóniában gazdag akváriumban alakul ki.
Ha leírod az akváriumod összes adatát, akkor ki tudjuk találni, neked mit kell tenni hogy megszabadulj tőle. Mekkora, milyen szűrés, mennyi és milyen halak, vízcserék és takarítások gyakorisága, milyen növénytápot és vegyszereket használsz, mennyi növényed van és milyen teljesítményű a világítás?
Ebben a 45 literesben volt egy 600 l/ órás külső szűrő, néhány RC garnéla, sok növény, sok fény és profitoval tápoztam. [link]
Vettem bele egy új növényt és azon volt a kékalga, mert nem mostam le, csak úgy beraktam, és terjedt elég gyorsan, pedig nem volt rossz a vízminőség. Aztán kellett kibányásznom mindet és el is múlt utána pár nap mulva.
Persze lehet hogyha ez magától alakul ki az más ügy, azt nem tudom.
112l, csak külső szűrő 1350 l\h [siporax,nitrátmegkötő műgyanta]
18db kishal:neonok meg parázslazac plusz 6 oto;
vízcsere 1 de inkább 2 hetente változó,
manado talaj: nem porszívózók,
profito és carbo,
sok növény:najas,indiai vizicsillag, valiznéria, jávai moha, májmoha ,echniodorus
18w daylight 18w grolux
A nitrátkötő gyanta meg a makró szépen kiüti egymást. Szerintem vedd ki a gyantát, és vegyél egy nitráttesztet, és mérd meg párszor a vízcsere előtt, mi is a helyzet.
Sok növény és heti vízcsere mellett nem sűrűn szoktak nitrátproblémák lenni. Pláne hogy a hallétszám is rendben van. Viszont ugyanez a kombó a gyantával megfejelve nagyon könnyen jelenthet erős nitrogénhiányt a növényeidnél, ami a kékalgának kedvez.
Az adatok alapján azt mondom, nálad nem a vízminőségben kell keresni a hibát. Biztosat persze csak a tesztek tudnak mutatni. Ha a gyanta kivétele sem segít, akkor a kékalga kiirtható erythromycinnel, ami sajna a biológiai szűrést is kiöli, így nem egy kellemes megoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!