1 betta,1 törpe gurámi,1 guppi együtt?
Nekem volt néhány endler guppim 90 literben, ők általában középen keringtek, de néha mentek ide-oda, felfedezni mindent.
Tartottam régen 1 bettát 45 literben, ő is elég sokat úszkált, sokszor bepréselte magát a sűrű növények közé, de néha kijött és szlalomozott a növények közt, így nem unatkozott annyira szerintem.
Kis akváriumban meg mit tud csinálni szerencsétlen?
Megy jobbra 10 centit, meg balra 10 centit? Nemár.
Pohárban is totál halálra unja magát.
Egyébként a törpe gurámi egy híresen agresszív hal, különösen a hímek. És mivel labirintkopoltyús, mutatja azokat a kulcsingereket, amik a Betta hímet támadásra késztetik. Még ha normális méretű akvárium lenne, akkor sem működne.
Amúgy 3 naponta akváriumot takarítani nem tesz valami jót a lebontó baktériumoknak.
YourDestiny kicsit elhiszterizálta a dolgot, ennyire azért nem súlyos a helyzet (mielőtt pánikba esnél, nem fognak bilincsbe verni állig felfegyverzett rohamrendőrök).
Először is azt kell tudnod, hogy a beta (szíámi harcoshal) egy mocsári hal, amelyik őshazájában sem "lubickol" túl sokat. Tíz centistől max 70 centiméterig terjedő vízmélységhez, kevés helyhez, szinte átláthatatlanul sűrű növényzethez van szokva, amelyben más halak meg sem tudnának mozdulni. Tócsányi méretű, alacsony vízszintű, a tűző naptól szinte felfővő pocsolyákban is megél (persze nem szabad elfelejteni, hogy amit üzletben veszel, az sokkal kényesebb, agyontenyésztett díszhal).
Ezeknek az ázsiai mocsaraknak a vize nem túl tiszta és nem is túl oxigéndús (a hőmérséklete pedig nagyon nagy), ezért alakult ki a betánál az, hogy az oxigénigényét még a labirintkopoltyúsok zöménél is nagyobb mértékben veszi fel a légkörből (tehát nem a vízből lélegzik elsősorban).
Ahogy nyáron száradni kezdenek, kisebb tócsákra bomlanak a mocsarak (ezért alakult ki az az ösztön a betában, hogy egy tócsában más hímet nem visel el, hogy abban a részben csak ő hozzon létre utódokat, néha még a nőstényt is megöli, ha elvégezte "feladatát").
Summa summárum, a beta vízigényeit sikerült kicsit eltúlozni a korábbiakban. Éppen származása, eredeti élőhelye folytán valóban nem túl igényes hal. A műanyagpohár kétségkívül állatkínzás lenne (olyan kicsi tócsa nincs a természetben, sem olyan sekély mocsár), ahogy a két liter alatti medence is az. De öt liter fölött nyugodtan lehet tartani betát, ha egyedül tartod a hímet, ha nincs nőstényed, és nem szaporítasz. Egy beta hím egy 15 literes akváriumban jól elvan, bármit is mondjanak a tájékozatlan állatvédők (ez a faj pont ilyen körülményekhez szokott).
Sokkal inkább arra vigyázz, hogy le legyen fedve egy üveglappal az akváriumod, úgy, hogy csak egy résnyi (pár miliméteres) nyílást hagyj a levegőnek. A beta könnyen megfázhat, ha a szobádban hidegebbre fordul a hőmérséglet, ugyanis ő is a szobából lélegzik, mint te (a kopoltyúján keresztül csak minimális oxigént vesz fel, hiába oxigéndús a víz, akkor is képtelen rá, hogy felvegye, a mocsárhoz szokott légzőszervei miatt).
Ráadásul UGRÁLHAT (főleg sekély víz esetén). Kezdő akvarista koromban én sem tudtam ezt, és egy betám majdnem belehalt ebbe a tévedésembe. Míg nem voltam otthon, kiugrott, mire hazaértem szinte ki volt száradva (az mentette meg, hogy árnyékba esett, és mivel a légkörből lélegzik, órákig is bírja szárazon, csak ne száradjon ki a bőre). Utána tapasztaltabb akvaristák felvilágosítottak mindezekről, azóta (több mint tíz éve) gond nélkül tartok betákat én is.
A betának nem kell lélegeztető sem, viszont a túl gyakori vízcserének nem fog örülni (a "túl tiszta" víz egy halnak sem jó, de a betának különösen nem: nyilván nem kell mocsári poshadást előidézni, de kéthetente elég lesz lecserélned azt a vizet).
A guppikat ajándékozd el gyorsan, vagy add el. Nekik tényleg kínzás egy ekkora akvárium, lélegeztetés és gyakori vízcsere nélkül (a betádnak viszont a gyakori vízcsere kínzás). Szóval ez a két faj max hatvan liter fölötti akváriumban fér össze, de azt is betája válogatja. Nekem volt olyan betám, amit simán tarthattam gupikkal, mollykkal, platikkal (a tipikus kezdő akvarista kishalakkal) együtt, de olyan is, amelyik teljesen összeférhetetlen volt (ez az adott hal "egyéniségétől", harciasságától is függ, ami tenyésztett betáknál kiszámíthatatlan, mert előfordul egészen szelíd is).
Ha ezeket a halakat együtt akarod tartani, akkor vegyél egy nagyobb akváriumot (én negyven litereset javasolnék minimum, de lehet, hogy 30 már elég), a mostanit meg tartsd meg a guppi ivadékoknak (remek nevelőakvárium méret). Majd meglátod, hogy összeférnek-e vagy sem (előfordul, hogy igen).
Ha viszont ehhez az akváriumhoz ragaszkodsz, maradj meg a beta hímnél, a guppikról mondj le szerintem.
Gurámit ilyen méretű medencébe ne vegyél, még 50 liter is kicsike ("előírás" szerint 60 liter kényelmes egy párnak). Az sem mindegy, milyen gurámira gondolsz: a törpe gurámi egy pukkancs (a guppikat kicsinálhatja, nagyobb halaknak nem tud ártani, de megcsípkedi őket), a kék gurámi vad, a gyöngygurámi viszont szelíd, azzal megpróbálkozhatsz, ha majd 60 liter fölött jársz.
Egy tanács bónuszba: ha nagyobb aksid lesz, akkor se vegyél vitorláshalat beta mellé (szintén gyakori hiba kezdőknél, én is a saját bőrömön tanultam meg). A beta a vitorláshal mindig kifeszített úszóit fenyegetőnek érzi, támadásnak veszi (a beták támadáskor feszítik ki az úszóikat), és védekezni (azaz támadni) kezd, addig tépázza a vitorláshalat, míg az képtelen az úszásra. Egyelőre ez távoli dolog (remélem fel sem merült benned a vitorláshal gondolata), de még jól jöhet egyszer :-)
Kedves előző, a Betta lehet hogy sekély mocsarakban él, de korántsem pocsolyákban! Lehet hogy egy természetes élőhelyén csak 10 centi a vízmélység, de attól még az egy hatalmas rizsföld vagy mocsár. A természetben nem élnek kis víztérfogatban halak, mivel ezek instabilak, rövid életűek. Ha beszorul egy pár literes pocsolyába egy hal, akkor hamarosan elpusztul. És egy mocsárban egyáltalán nem rossz a vízminőség. Amire te gondolsz, az a láp, de az egy másik történet. Egy dús mocsári vegetáció mellett soha nem fordul elő olyan magas ammónia és nitrátszint, ami egy pár literes edényben elkerülhetetlen.
És nem utolsósorban törvény tiltja a haltartást 30 liter alatt.
Platypus: távol álljon tőlem, hogy bárkit törvénysértésre buzdítsak (egyébként nem tudtam a törvényről, ahol én élek, ez tudtommal még nem szabályozott - sajnos). Ettől függetlenül nem tartom célravezetőnek, hogy bárki kedvét elvegyük az akvarisztikától (a tiltás nem szül jót), aki megszereti, az fél év után úgysem bírja tovább 15 literes aksival.
Az akvárium az én megítélésem szerint is nagyon kicsi, de nem az a cél, hogy véleményezzünk, hanem, hogy egy kérdésre válaszoljunk, nem? Szerintem a válasz az (saját háttértudásom és tapasztalatom szerint), hogy a betta önmagában eléldegélhet 15 literesben, de a guppi nem, a gurámi meg szóba sem jöhet. Az én válaszom - a törvénykezéstől függetlenül - ez (ismétlem: a legjobb tudásom szerint).
Persze ha baráti tanácsokat osztogatnánk, én is lebeszélném a 15 literesről, ami csak neveldének jó. Harminc liter alatt tényleg nem érdemes és nem is egészséges díszhalat tartani (az én kezdő akváriumom egy negyven literes volt, ma tartok két százhúszasnál + fialtató + nevelde). De valahol el kell kezdeni.
Egyébként a törpe gurámit, még ha harcias is kicsit, lehet guppival tartani, főleg ha van elég növény. Én az egyik 120 literesemben két párt is tartok, gyöngygurámikkal, vitorláshalakkal és kb. 8-10 guppival. Semmi gond nincs velük, mert úgy van kialakítva, hogy ha szorul a hurok, bármelyiknek legyen búvóhely (egy éve vannak így együtt, és egy sem pusztult el közülük - persze vigyáztam, hogy ne legyen túltelepítve, gyöngygurámiból csak három van, vitorláshalból egy pár, de így nincsen gond velük). Zsúfoltság ne legyen, az a fontos (a törpe gurámira is érvényes, ami a többire: hatvan literre max egy pár).
Viszont egy bettát nem kockáztatnék meg közéjük, bár régen tartottam társasban is. És nem csak a vitorláshal miatt nem kockáztatnám meg...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!