Miért bántják a halaim egymást? (Vitorlás, aranysügér, kék akra,126 l)
Sziasztok!
Nem rég óta foglalkozom a témával, de elég sokat olvasok az akvarisztika témakörben, és nem találok rá választ, hogy a halaim miért bántják egymást.
Az akvárium 126 literes, növényes, sok búvó hellyel, hetente 50%-os vízcsere, világítás napi 2x4 órában.
4 db max 8cm hosszúságú vitorláshal (vitorlával együtt, 2 foltos, 2 fekete)
2 db pici algaevő hal
3db aranysügér (1 hím, 2 nőstény) (3-4cm)
2db kék akra (max 5 cm)
Az akvárium kb. 4 hete lett berendezve és 2 hete került bele a lista végén szereplő 5 új lakó. Eddig a vitorlásoknak semmi bajuk nem volt, most pedig az egyik nagyon nem fér a bőrébe és csipkedi a többi vitit.
Egyszer arra jöttem haza, hogy a fekete vitorlások nagyon meg vannak tépve. Inkább csak a feketék, a foltosok kevésbé. Egymással csinálták, vagy az aranysügérek tették velük?
Mivel dolgozom egész nap, így nincs időm kifigyelni, hogy melyik az agresszív, de ahogy elnéztem az egyik aranysügér nagyon agresszív a többi hallal, a vitik félnek is tőle, valamint az egyik fekete viti sem fér a bőrébe, hajtja a többit és csipkedi az uszonyukat.
Annyira, de annyira sok időt, energiát és pénzt öltem bele, hogy jó helyük legyen, és erre agresszívak...
Mit lehet ilyenkor tenni? A sérülések meggyógyulnak majd?
Adjam el, szabaduljak meg tőle?
Köszi a segítséget.
Csak a leges leges legelső probléma, hogy már a 4 vitorlásnak is kevés a 126 liter, minimum 200 kellene.
Aztán ezen felül összeválogattál 3 féle sügért, különböző égtájakról, sőt más kontinensről. Aztán még az egyedi helyigényeket sem vetted figyelembe, például az aranysügéreknek is kellene külön a 200 liter. Persze megfelelő társítással nem csak ez a 3 db hal lehetne 200 literben, de ismerni kellene őket és gondolkozni. Valószínűleg ők tépték meg a vitiket.
Csak azt nem értem, hogyha rengeteg időt és energiát fektettél a dologba, akkor ezeket az apróságokat hogy nem találtad meg a google első oldalán, azon belül is a diszhal.info-n?
Én igazából az algaevőkön kívül minden haltól megszabadulnék és átgondoltabban válogatnám őket össze. Esetleg egy pár vitorlást tartanék meg, de ez is rengeteg problémát szülhet. Ne haragudj, nem tudok normálisabb tanácsot adni, annyira átgondolatlan ez az egész...
@Murr:
Ismerem a diszhal.infot a többi oldallal együtt, el is olvastam mielőtt elhoztam a halakat a kereskedelemből.
Viszont ott felvázoltam, hogy mit szeretnék és milyen feltételek adottak a halaknak. Nem értem, hogy miért mondták rá az áment. (Szeged egyik legnagyobb ilyen üzlete...) A diszhal.infon a legkisebb utalás sincs rá, hogy kicsit is agresszív lehet az aranysügér.
@2.hozzászólónak:
Köszönöm a választ, ha a vitorlások rivalizálnak, akkor mit tudok csinálni velük? Az lenne optimális, ha 2 hím és 2 nőstény lenne, de ez kivitelezhetetlen, mert a kereskedésben sem tudták beazonosítani a nemeket fiatal koruk miatt. Tegyük fel, ha lecserélem az állományt, és veszek 2 új vitorlást, akkor is benne van a pakliban, hogy ugyanolyan neműeket fogok ki és ugyanúgy menni fog a harc.
Vitorlást mindenképp szeretnék, de milyen halak ajánlottak mellé 126l-be? Pontylazac félét nem szeretnék.
Köszönöm a segítő válaszokat.
Az Aranysügér nem agresszív sügér, viszont mivel sügér erősen területvédő (értsd. helyet igényel), csak más sügérfélékkel tartható. Ahogy nő, úgy növekszik a területigénye, a természetben 1 hím pl. 10-15 négyzetméternyi helyet foglal és védelmez a betolakodóktól. Persze ezt egy bármekkora akváriumban nem lehet leképezni, de azért egy minimális helyet biztosítani kell nekik (200-250 liter).
1-2 hónapon belül csak azt fogod látni, hogy a Vitorlások uszonyai le vannak tépve és valamelyik sarokban gubbasztanak, aztán meg szedheted ki a hulláikat.
Ha már itt tartunk az Akara is territoriális, úgyhogy itt hamarosan a hegylakó elv fog érvényesülni (csak 1 maradhat).
Megoldás: -Add el mindet kivéve 1 pár Vitrolást és szerezz melléjük egy kisebb csapat csapathalat!
Üdv,
Ha olvastad a diszhal.info-t nem is értem miért hoztad el őket, és egyáltalán miért merült fel a gondolat még ezek után is ott a kereskedésben, hogy csak azokat kéne elhozni. Valamit valamiért. Ha nem akarsz pontylazac féléket, mindenáron ennyire sügérezni akarsz, akkor vegyél egy legalább 300 literes akváriumot, abba már lehet sügérezni. Ha meg nem akarsz akkorát, válassz olyan halakat, amik tarthatók 120 literben.
És tudom miről beszélek, mert nekünk is Malawi sügéreink vannak 300 literben, 160 literben meg vitorlások ancikkal, és pontosan tudom melyik hogy viselkedik. Amik neked vannak, azok mind vannak nekünk is. Szóval ha jót akarsz, akkor ezeket mind eladod, és 120 literbe megfelelő halakat válogatsz össze, vagy veszel egy nagy akváriumot. Ennyi a történet.
Köszönöm a válaszokat, léptem is az ügyben!
Tudnátok ajánlani egy-egy kombinációt arra, hogy ha maradnak a vitorlások (2db), mi az ami megfér mellettük és mennyi és mekkora méretben. (gondolok itt arra pl, hogy pl. a kishalakat megeszik a vitorlások ) és arra is szeretnék egy tippet, hogy ha mennek a vitorlások is, milyen halakat lenne érdemes beletenni. Igazából a lényeg, hogy szépek legyenek...sárga, kék, (nem guppi, nem aranyhal...)
Köszönöm szépen a segítséget!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!