Mit tehetnék a sziámi harcoshalamért?!
Miért vettél meg egy ilyen beteg halat?
Úszórothadása és halpenésze van egyben. Neten találsz kezelési módokat. A vizet meg ne cseréld teljesen, mert az még többet árt mint használ. Tedd külön akváriumba, egyet meg rendezz be neki és járasd a szűrőt, hogy beálljon a víz. Abba ne tegyél semmi halat! Legalább legyen 30 literes. Most meg tedd be valami másba, ott is legyen szűrő, levegőztető! Kezeld a megfelelő gyógyszerekkel, majd 3 nap után 50% vízcsere, ha nem javul, akkor még egy adag gyógyszerezés. Ne etesd ez alatt, 3 nap múlva kaphat egy keveset. 2 hétig maradjon ebben az akváriumban, 3 naponta cseréld le a víz 50%-át, 1 hét után elég a 20-30%-át. Ha 2 hét múlva úgy látod, hogy meggyógyult, beteheted az akváriumába.
jesszus... kétnaponta az egész vizet??? hát nem csoda, hogy sz@rul van. mekkora az akváriuma? amúgy milyen gyakrancseréled mekkora részét? szerintem érte már nem sokat tehetsz, úszórothadása van, de már a kereskedésben is az volt, úgyhogy cs*eszheted....
min 30 literben, fagyasztott táplálékkal etetve és egy jó szűrővel,m 30%os vízcserékkel és vmi szerrel kezelve talán rendbejött volna, de ha ezek nem voltak/vannak meg, akkor mindegy. majd a következőnél ....
Halpenész
Ezt a betegséget gombaparaziták, ezen belül is a penészgombák okozzák. Ezek nagyon kicsinyek és fehér
vagy szürke szálak formájában észlelhetők.
A tünetek: A gombák a halak testén vagy az ikráikon bolyhos csomókat alkotnak. Nagyon hamar kifejlődnek, az egész testet vagy az összes ikrát beborítják, s a halak vagy ikrák halálát okozzák.
Az okok: A betegséget a Saprolegnia diclina és Saprolegnia ferax, az Achlya nemzetségbe tartozó penészgombák okozzák. Ezeknek a gombáknak és a halpenész kialakulásának mindenfajta sérülés jó melegágya. Ugyanakkor a halak testét borító nyálka hatásosan fékezi a penész terjedését.
Kezelés: Az akvarista-szakboltokban mindenütt árulnak gombaölő készítményeket, melyekkel egyszerű kezelni a nemrég megfertőződött halakat. Ugyanezekkel az ikrák is gyógyíthatók. Vigyázzunk az adagolással: be kell tartani a gyártó által ajánlott adagot.
HALPENÉSZ
A Saprolegnia nemzetségbe tartozó penészgombafaj a halak sérült testrészein keresztül férkőzik be a test izomszöveteibe. Bármilyen fajú halat megtámadhat, de többnyire a hidegvízi fajok egyedeit fertőzi meg. Az algák szívesen nőnek a vattaszerű penészen, amitől az piszkosnak tűnik. Mivel a halpenész gombás fertőzés, ezért általában másodlagos tényezőként jelentkezik egy másik betegség után, pl. valamilyen parazitás fertőzés során legyengült egyedet támad meg. Gyakori ok a halpenész kialakulásánál a mechanikai sérülés. Ezt okozhatja a halak területvédő csatározása közben szerzett sérülés, de keletkezhet akkor is, amikor az ijedt hal valamilyen dekorációs elemnek úszik.
Tünetek:
- piszkos, vattaszerű kinövések a bőrön, amely néha a hal testének nagy részét is befedheti.
Kezelés:
A halat ki kell venni egy gyógymedencébe. Gyógyszeres kezelésként a Tetra
ÚSZÓROTHADÁS
Az úszórothadás gomba okozta betegség, amelyet az Ichthyophonus hoferi nevű moszatgomba okoz. A beteg hal farokúszója lehullik, a többi úszója kirojtosodik. Testén fekélyek, duzzanatok jelentkeznek. Úszása bizonytalanná, imbolygóvá válik. Főleg az elhanyagolt, eliszaposodott, túletetett akváriumokban jelentkezik. A betegség kialakulásának oka lehet még a gyenge minőségű, vitaminhiányos táplálékkal való etetés, úszócsipkedés más halak által, háló okozta sérülés, vagy ijedtségből, stresszhelyzetből fakadó sérülés, aranyhalaknál a külső teleltetés. Főleg az erősen pigmentált és a hosszú, lebegő úszója halak és a legyengült példányok hajlamosak az úszórothadásra.
Tünetek:
- duzzanatok a testen
- felpöndörödő, szakadozott, rövid, vagy hiányzó úszók
Kezelés:
Alapos akváriumtakarítás! Használható gyógyszerek a SERA baktopur, valamint a Parakill és az Aquafuran együttes alkalmazása.
Ezekre tippelek
Hát először is ne cseréld két naponta a vizét, mert tovább rontod a helyzetet.. Mivel a másik halad is jóval idő előtt pusztult el (3 évig simán elélnek megfelelő körülmények között), így a meglévő fertőzésen felül is rosszul csinálod a dolgokat.
Először a körülményeket kell rendbe tenni: legalább 27-28 fokos víz, legalább 30 literes akvárium lefedve, szűréssel. Ha ez nincs meg, felesleges is elkezdeni a kezelést. Ha megvan minden, akkor parakill + aquafuran együttes alkalmazásával kezelheted.
Nagyobb akváriumban (20-40 literes), mutatós csak igazán a Betta család, melynek vize közepesen kemény (7 pH körüli) és 24-27 °C-os legyen és alaposan lefedett akvárium annak érdekében, hogy ne fázhassanak meg. Heti egyszeri vízcserét igénylik. Általában békés természetű, kivéve a szaporítási időszakot, amikor el kell különíteni.
A betták nem hosszú életű halak, legfeljebb 2 évig élnek.
A betta - akárcsak a gurámi - a labirinthalak családjába (Anabantidae) tartozik. A halcsalád különlegessége a labirintkopoltyú, amely szerv képessé teszi őket arra, hogy a víz felszínére úszva lélegezzenek. Ez a magyarázata annak, hogy gyakran láthatjuk őket levegőztető-mentes akváriumokban. Ilyen esetekben azonban a heti egyszeri, 20%-os vízcsere elengedhetetlen!
Levegőztető nem feltétlen kell nekik!
Gömbakváriumban tilos gerinces állatot tartani, szűrő nélkül pedig nincs akvárium, tehát nem tarthatsz nélküle halat.
A 2 év szintén egy átlagon aluli életkor, nem azért pusztult el az a hal sem, mert kicsattant az egészségtől és a boldogságtól.
Így ilyen körülmények és ilyen fertőzöttség mellett már talán az a legjobb, ha gyorsan és fájdalommentesen elpusztítod a halat. Hiába a gyógyszer, ha nincsenek meg az alapvető életfeltételek.
Arra kérlek, hogy ne vásárolj újra halat addig, amíg egy kicsit utána nem olvasol a dolgoknak, mert hibákat hibákra halmoztál és meg is lett az eredménye. Így nem lehet élőlényt tartani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!