Miért kell tápozás illetve CO2 az akváriumba?
A növények miatt kell, ugyanis a fényen kívül ezekre van szükségük.
Co2-t csak nagyon fényigényes növényekhez kell adagolni, hozzájuk viszont jobban jársz egy nagynyomású rendszerrel.
Átlag akváriumi növények nem föltétlenül igénylik, de hobbiból lehet csinálni hozzá élesztős co2 adagolót, egy jó beoldóval még ér is valamit.
Tápokra viszont minden növénynek szüksége van valamilyen formában. Ez lehet táptalaj, folyékony tápok, gyökértápok formájában, a növény, és az egész akvárium igényei szerint.
Igazából nem tudom, hogy erre gondoltál e a kérdésedben.
Végülis ezek a dolgok azért kellenek, mert az egészséges növények fontos feladatokat látnak el egy akvárium életében. Ezért kell figyelni a növényekre.
Azt írod, mindent szeretnél megtudni. Szerintem kezd az egysejtűekkel, utánna a növényekkel, utánna az állatokkal.
Egy táptalaj minden gyökeres növénynek jó ha van: [link]
Én ezt használom, 1 zacskó 50 literes akváriumhoz elegendő. Kavics helyett. Elég sok kínlódást megspórolsz vele.
Persze a mohák és az anubias megmarad talaj nélkül is, akár egy pohár vízben. Ezeket akváriumba vasfára érdemes rá kötni damillal és szépen ránöveszteni hogy jól nézzenek ki.
CO2 nem minden növénynek kell, én nem használok, mégis szaporodnak (Marsilea, lilaoepsis, Cryptocoryne fajok, Vizi hortenzia, Hemianthus micrantemoides, Bacopa, Rotala, Vízicsillag, Köldökfű, Ludwigia).
Az más kérdés, hogy lehet turbózni CO2-vel és több fénnyel hogy gyorsabban nőjenek, de akkor sűrűbben is kéne vágni őket.
Folyékony növénytápot érdemes használni, különben néhány hónap alatt kifogy a növényekből a tápanyag és elkezdenek satnyulni, sárgulni. Én vettem egy Easy Life ProFito folyékony növénytápot, amit vízcsere után szoktam öntözgetni a vízbe, ez azért elég sokáig elég, meg néha spórolgatok is vele, kicsit kevesebbet öntök: [link]
Növényeknek a fény a legfontosabb, de nem mindegy melyik mennyi fényt kap, mert vannak fényigényes és árnyéktűrő növények.
Ha van sok fényed, nagy baj már nem lehet, akkor nem fognak megbarnulni a fényigényes növényeid. Az árnyéktűrő növényeidet pedig rakhatod a sarkokba, vagy másik magasabb növények mellé/ alá, tehát árnyékosabb helyekre.
Amik árnyéktűrők, azért nem jó ha nagy fénybe rakod őket, mert lassabban nőnek, emiatt könnyen be tudnak algásodni, és a zöld alga idővel vastag réteget képez a leveleken, így szép lassan megfolytja őket.
Ezekre az apró dolgokra oda lehet figyelni. Tulajképp könnyebb tartani őket még így is, mint a szobanövényeket, mert nem kell locsolni. Minden látszik a növényen, hogy épp mi a bajuk, és ha úgy látod kezd egyik-másik dögledezni, még időben rájöhetsz hogy mért, és tudsz változtatni a környezetén.
Létezik néhány olyan növény is, amit CO2 nélkül esélytelen életben tartani (Hemianthus Cuba, Parvula).
És vannak olyan növények, amik nagyon tápigényesek (Glosso, Sagittaria). De talán egyszerűbb, ha ilyet nem veszel és akkor nincs velük macera.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!