Mettől beszélünk erős világításról?
Attól függ, mekkora az akvárium.
100 liter körül 1 W/l világítás erősnek számít. Ennél kisebb méretben arányaiban több kell. 50 literre akár 1,5 W/l-t is lehet számolni, 200 liternél 0,7 W/l is elég.
Fénycsővel számolva a teljesítményt. Hagyományos izzóval, kompakttal, leddel másképp kell számolni, ott érdemes átváltani lumen /l-re. Az, hogy T5, vagy T8 -sa fénycső, mindegy, nagy eltérés nincs.
A színhőmérséklet más téma, ilyen szempontból nincs összefüggés a színhőmérséklet, és a fényerő között.
Olyan tekintetben viszont van, hogy a fényigényes növények általában gyorsan nőnek. Ezek közül, amelyik növény hosszú leveleket hoz, vagy ő maga hosszú (hínárfélék) -szintén általánosságban- elmondható, hogy nagyobb színhőmérsékletű növényes cső is alkalmazható.
De a színhőmérséklet önmagában nem minden, főként növényes csöveknél inkább az egyes hullámhossz tartományok egymáshoz viszonyított aránya a lényeg.
Pl. a hagen külön csövet is gyárt erős növényes világításhoz, gyorsan növő növényekhez (aqua glo) , és a lassabb növekedésűekhez (flora glo)
Amit az előző elmondott, tökéletes, csak szerintem ez már az intenzív fény.
Nem mindegy, hogy milyen skálán nézzük, mert a különböző oldalak különböző módokon állapítják meg a fényigényeket.
Van, ahol csak gyenge, közepes és erős van, ott jó lehet az előző skála.
De van, ahol gyenge, közepes, erős és intenzív (például diszhal.info).
Én ez utóbbit használom, eszerint úgy módosítanám, hogy:
100 liter körüli akváriumnál a gyenge 0.3 w/l körül, közepes 0.5 w/l körül, erős 0.7 w/l körül, intenzív pedig 1 w/l felett.
Ahogy mondták, ,kisebb akváriumoknál ezek a mennyiségek kevesebbnek számítanak, nagyobbaknál többnek.
Szeinrtm jó lesz hozzá. A gyári duplacsöves armatúrában van fényvisszaverő, és elég sokat számít, mert ha mellérakok egy olyan neont, ami csak bútorfoglalatban van, hát az önmagában bele se világít az akváriumba. Ez amin meg van fényvisszaverő, ez meg nagyon jól bevilágítja az akvárium alját is.
Próbálkozz, sakkozd ki, hogy milyen növényhez milyen fény jó neked.
Ha barna alga van több fény kell, ha zöld alga van kevesebb fény kell, és mindkettőnél gyakoribb vízcsere és kell egy jó szűrés.
Ami csövek beváltak nekem növényekhez:
hagen flora glo + daylight 6500 K
És tegyél bele táptalajt, az is sokat számít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!