Szeretnék egy akvárium birodalmat úgy egy 500 literes nagy akváriumot csinálni?
kezdésnek minek?
lehet, hogy 1 hónap után megunod, aztán meg kereshetsz neki gazdát, de ekkora dögöt senki nem fog megvenni.
kisebbek kezdj
A = 48,62 <- ennyibe kerül 1kW/h áram most éppen
B = 10 <- mondjuk 10 órát akarsz világítani egy nap
C = 150 <- mondjuk 150 Wattos fémhalogénnel világítasz
Akkor számold ki ezt:
A/1000*B*30*C
Tehát ha 10 órát világítasz, akkor
Egy 150 Wattos izzó = 2187 Ft egy hónapban
A szűrést a khmtudja mi kell abba már :D
de én is szeretnék olyat
Hát igen, nem lesz olcsó mulatság. 150W ehhez bőven nem elég, plusz még azt is érdemes hozzászámolni, hogy a trafók hatásfoka se 100%-os. A jobb trafóknál beszélhetünk mondjuk 90%-os hatásfokról (s ez már nagyon jónak számít, átlagos lemeztrafók 75-85%-os hatékonysággal rendelkeznek)
Tehát maradjunk 90%-os hatásfoknál, a maradék 10%-ot elfűti. S legyen mondjuk egy 400W-os fémhalogén, vagy CMH lámpa, mert ekkora akváriumhoz kb ekkora kell. (ha magas az akvárium, akkor még több, ha viszont alacsony, de széles, akkor jóval kevesebb)
A 10%-os hatásfok veszteséget beleszámítva egy 400W-os izzó 440w-ot fogyaszt. Világítási időnek a 10óra kicsit kevés, ha burjánzó növényeket szeretnél (és algákat, ha nem megfelelőek a víz paraméterei ;) ) akkor 12 órás ciklusban érdemes világítani.
Használjuk Hable remek képletét.
A=48,62
B=12
C=440
A/1000*B*30*C
Ez havi 7.701,-Ft csak, és kizárólag a világításra. Igenám, de nem csak ez fogyaszt áramot. Egy ilyen nagy akváriumhoz komoly külső szűrő is kell, ennek már a megvétele is fájdalmas, plusz még hozzátesz 15-25W-ot a fogyasztásra. Nahjah, de sok egyéb más kiegészítő is kell még. Pl nem ártana egy ekkora akváriumnál folyamatosan tesztelgetni, és nézni a vízparamétereket. Mert egy 50l-esben még csak könnyű kicserélni a vizet 1-2 hét alatt, de egy 500L-esben már nem annyira. Fűteni se árt, ha télen lehűl a levegő, az is sokat fogyaszt. Nem is beszélve arról, hogy meg kell venni az aljzatot, a halakat, a halkaját, a berendezési tárgyakat, és a növényeket, magát az akváriumot, a speciális izzókat/neoncsöveket, hozzá való gyújtókat, trafókat, satöbbi..
Tehát nagy akvárium üzemeléséhez három dologra van szükség, iszonyat sok pénzre, tapasztalatra korábbi akváriumokról, és türelemre. Ha ebből csak 1 is hiányzik, akkor már nem lesz kristálytiszta akvárium belőle ahol a halak jól érzik magukat, és Te meg élvezhetnéd a látványt. Ezért kezdj kisebbel, gyújts tapasztalatot, és csak utána vágj bele ilyen nagyobb projektbe.
Végül meglett??
Milyen lett? Képet raksz róla???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!