Mi lesz, ha nagyon sokáig nem cserélek vizet?
Ismerősöm azt mondja Ő a 80 literes akváriumában olyan jó a szűrő, hogy fél éve(!) nem cserélt vizet, és semmi nem történt.
Akkor követhetem én is a példáját?
Mért ne követhetnéd, a tied az akvárium...
De nem ajánlott!
Vizet bármilyen jó szűrés mellett kell cserélni!
Amúgy hány liter az akvi?
És milyen szűrő van benne?
Ja és attól, hogy látszólag "nem történt semmi"
a halak érezhetik magukat rosszul!
Nem kell mindet lecserélni,felesbe,fele víz ki friss be.(évente 1x2).
Ha mindet cserélgeted "zaklatod"akvárium lakóit.Nálam így működik négy éve és szaporodnak is!!
Jajj, kicsit utána kellene olvasni a folyamatoknak. A szűrő csak a nitrifikációban segít, a nagyon mérgező ammóniát nitritté majd nitráttá alakítja át. Ez annyira már nem mérgező, de mivel folyamatosan gyűlik, egyre elviselhetetlenebb lesz, kínozza a halakat. Aztán ha utána jön egy nagyobb vízcsere, azt vagy túlélik, vagy nem, mert annyira megszokják a (rossz) környezetet, hogy sokként élik meg a változást. Ezért kell hetente vizet cserélni, hogy folyamatosan jó minőségű legyen a víz.
Ha nem érdekelnek a halaid, követheted a példáját... Vagy kiolvashatsz egy könyvet és megpróbálhatod vele is megértetni, hogy amit csinál, az rossz.
Tökmindegy, milyen a szűrő.
Anaerob környezetet úgy sem tud csinálni, hogy működjön a denitrifikáció.
Ha egy házi szűrőakváriuma van, ami legalább akkora, mint maga a díszakvárium, speciális dózispumpákkal talán megoldható, de 100* nagyobb túra az egész, annál, hogy megérje megcsinálni.
Esetleg ha ki vezeted a vizet egy botanikus kertbe, ahol a növények felszívják a nitrátot, az is segíthet, de a részleges vízcsere itt is egyszerűbb.
Vagy ha van egy nagyságrendileg kb. 300 literes holland típusú dzsungel-akváriumod 20 db. 2 cm-es nano hallal, úgy elvileg (ilyen szempontból) elkerülhető, elodázható a részleges vízcsere, de gyakorlatban a tápozás módja, és az egyéb felhalmozódó nem kívánatos anyagok miatt, amit a szűrő nem tud lebontani, itt sem elkerülhető a vízcsere.
Speciális műgyantával lehet még kivonni a nitrátot, ugyanaz a helyzet, csak a nitráttól szabadít meg, a vízcsere jobb esetben is csak elodázható valamennyire.
Egyébként a példa hasonló a kecskebéka és a forróvíz esetére, mert ha beletesszűk a békát, akkor kiugriuk.
Ha viszont lassan melegítjük fel a vizet (békástól) a béka "megszokja" nem menekül, látzsólag elvan, aztán szépen megfő...
Az is igaz, hogy ha most hirtelen jó minőségű vízbe rakná a halait, a nagy változás úgy megviselné őket, hogy abba pusztulnának bele.
Egyébként ha már hasonlatokról van szó, kb. ilyesmi történne, ha sokáig nem cserélnél vizet:
Mivel jó szűrője van, a legmérgezőbb anyagokat lebontja, de ez hosszútávon még kevés.
Olyasmi lehet, mint ha bezárnának egy szobába sokad magaddal. Az ablakot soha nem nyithatnád ki, egyre kevesebb levegőd lenne. A saját vizeletedet kellene újra és újra meginnod, miután egy 50 %-osan működő szűrőn átszűrnéd. A székleteden pedig gombákat nevelnél, és azt ennéd.
Kb. ilyen érzés lehet.
Az állatok is törekednek a tisztaságra valamilyen szinten.
Úgy, ahogy az ember sem szeret szmogban élni.
Működik a dolog kevés hallal, egy ideig.
Na de mégis milyen állat szeret a saját pisijében fürdeni?
Ha lenne lehetőségük hogy elússzanak egy tisztább vízbe, biztos hogy megtennék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!