Már korábban kértem segítséget most ujra szükségem lenne rá mert sajnos a probléma nem oldódott meg! Algásodás: mit tegyek?
Mióta működik az aki? Milyen halak és mennyi van benne? Belső szűrőd milyen, mekkora teljesítményű?
Részleges vízcseréket milyen gyakran csinálsz és mennyit?
Milyen alga? Könnyen eltávolítható barna porszerű vagy ecsetalga (nehezen eltávolítható, belepi a lassan növő növényeket)?
Hát, nem egyszerű a dolgod. Nyilván a legcélszerűbb az az lenne, ha visszatennéd az akit a régi helyére. Ha ez nem megoldható akkor nagytakarítás és növelni az áramlást, később növényesítés.
Nekem ami bevált, de eléggé drasztikus:
Először is vegyél egy powerheadet! Szivacs mérete másodlagos, inkább a vízforgatás sebessége legyen nagy. 2000 l/h-s már jó, porlasztás nem kell. Pl. Atman 203 szivaccsal. Ekkora akihoz már elkél ekkora teljesítmény.
Szűrést maxra, víz 30%-át kivenni (talajporszívóval), halak maradnak. A növényeket, dekorációt kivenni, be vödrökbe, csak az aljzat marad meg a háttér. Ha beépített háttered van le kell tisztítani amennyire lehet, egy mosogató kefe tökéletes erre a célra, kicsit az aljzatot is felkeverheted. Szivaccsal letörlöd belülről az üveget. Amíg a szűrés végzi a dolgát, tisztul a víz, letakarítod sima langyos vízzel a dekorációt, növényeket (ha valamelyik levélről nem jön le, inkább vágd le), az előbb említett mosogatókefe tökéletes lesz megint, a növényeket meg a szivaccsal. Miután letisztult a víz újrarendezed+friss állott víz, rá néhány napra belső szűrőszivacsot lemosod, külső szűrőkhöz néhány hétig nem nyúlsz, fokozatosan, nem egyszerre kitisztítod azokat is, ahogy gondolom mindig. Ha nem látsz jelentősebb algásodást néhány hétig akkor vegyél több nagyobb növényt.
Ez a módszer az ecsetalgát is eltakarítja és nem teljes újraindítás, a halak csak rövid stressznek vannak kitéve.
A későbbiekben az erősebb belső vízáram nem engedi olyan könnyen letelepedni a barna+ecsetalgát, biztos ez után is fog valamennyire algásodni, de ha 2 hetente letörlöd belülről az üveget, simán vissza lehet szorítani, féken tudod majd tartani.
Bocs ha kicsit túl hosszúra sikerült.
Remélem segítettem valamit.
Üdv,
Az algaölő szerek semmiképp.
A halak számával sanos nem lettem okosabb, nem értek a sügérekhez. Viszont az biztos, hogy túl sok a növényekhez képest, persze ez sügéres akváriumokban nem meglepő. Az anubiasok ráadásul lassan nőnek, nagyon kevés tápanyagot használnak fel. Én a nagytakarítás után egy teljes lesötétítést is csinálnék, a következő képpen:
Aztán olyannal is kísérleteznék, hogy 2 fénycsövet kiiktatok (ha sok a természetes fény), illetve csak 8 órát világítok. Aztán nem lenne rossz, ha néha nyomelemeket is adagolnál a növényeknek.
Ja hogy a külső szűrőkön is diffusor van.
Akkor ott valami komoly vízminőségbeli probléma lehet, egy tesztből ezt megtudod.
Őszintén szólva ilyen szűrés mellett nem szokott ez előfordulni. Előbb-utóbb elkerülhetetlenné válik a nagytakarítás, hidd el sokkal kevésbé drasztikus mit az algaölő szerek.
Azt tudnod kell, hogy ezek a szerek általában réz tartalmúak amire a halaid (mint majdnem minden sügérféle)kifejezetten érzékenyek, meg fog csappanni az állomány, illetve a növényeknek sem tesz jót.
A barna és zöld algát berendezve is könnyen el tudod távolítani, gyakorlatilag pakolászás nélkül valamennyire rendbe tudod rakni, de az ecsetalga ha egyszer elszaporodik, akkor baj van, az szokta lefojtani a növényeket, a vékony barna alga ártalmatlan rájuk nézve.
Üdv,
Na kéremszépen. erre a megoldás:
túl sok lassan növő növényed van. (mégpedig anubiasok, amik a leglasabban nőnek). és mivel a szűrők(vis a szűrőbaktériumjaid a szűrőben) a halak által termelt ammóniát, végsősorban csak nitráttá tudják alakítani(No3),és a növényeid nem élik fel, akkor ez kedvez az algáknak, és azok nőnek.
Természetesen a nitrát megfelelő mértékben nem mérgező a halakra, mint a nitrit, meg az ammónia, de ahol sok van, ott alga is van, az tuti.
Megoldás: szerezz be gyorsan növő növényeket, a legjobbak az úszónövények, mivel ezek a fényt is takarják
és remélem nem kékalgád van, mert az megtriplázza a problémát. egy képet azért jó lenne, ha linkelnél. amúgy ha nem, akkor itt a kedvenc képem a kékalgáról, amin jól látszik, hogy kb. milyen(nyálkás, belep mindent, gyorsan terjed, és mérgező a halakra)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!