Szerintetek legyenek halaim?
Egy jó ideje fontolgatom, hogy halakat tartsak, viszont tisztában vagyok azzal is, hogy az milyen körülményes.
A nagymamámnak voltak halai, most nálunk van az akváriuma.
Fogalmam sincs, hogy most ez csak fellángolás, vagy tényleg képes vagyok rá, és komolyan gondolom. Nincs valami "próba"? Valami amivel tesztelhetném? (Például kisebb akváriumban kis halszerű egysejtűeket tartani (fogalmam sincs létezik e ilyen)).
Ó, és a gonosz kommenteket inkább ne is írjátok le, ha valami negatívat mondanátok azt építőként, kérlek!
Tényleg nagyon kezdő vagyok.
Köszönöm!
Nem tudom a nagyid hogy s mint űzte a hobbit, milyen technikákat használt, külső szemmel nézve mennyire tűnhetett körülményesnek, nehéznek stb. Mert amúgy lehet egyszerűen is csinálni. Többnyire. Legalábbis ha fejben megvannak a dolgok, nagyjából tudod mi történik s mi kellene történjen stb, akkor egy egyszerű akváriumot karbantartani nem atomfizika.
Kezdjük mondjuk a dolog megközelítésével, például ,hogy az akvarisztika nem csak “haltartás”. Haltartás az ami a boltokban van ahol ideiglenesen tárolják/ életben tartják a halakat eladásig (ez igaz az élelmiszerként s díszhalként tartott halakra is). Az akvarisztika magja ,hogy egy élő vízi életteret alakítasz ki s tartasz fenn amiben akár hal is lehet.
Ennek csaknem alapjai az egysejtűek, főleg a nitrogénvegyületeket lebontók amik a halak által termelt nagyon mérgező ammóniát bontják le nitritre, majd kevésbé mérgező nitrátra. Ez utóbbi egy részét felveszik a növények (nyilván hal-növénytömeg arányosan sikeresen; ha túl sok a hal s kevés a növény akkor csodát nem csinálnak, több marad amit vízcserével kell kiszedni=gyakoribb vízcserék), másrészt rendszeres részleges vízcserékkel lehet eltávolítani, illetve szinten tartani.
Ezeknek a baktériumoknak valamilyen porózus felület kell amin megkapaszkodhatnak. Ez többek közt a talaj, kövek stb, s nem utolsósorban a szűrőben levő szűrőközeg, pl: szivacs. Mivel ott direktbe van oxigénben s tápanyagban gazdag víz áthúzatva rajta a motor által ezért adott helyen sűrűbben vannak a bacik van mint mondjuk a talajban ugyanakkora helyen. Ezért nem szabad például csap alatt klóros vízben mosni a szivacsot mert a klór pont azért van a vízben ,hogy kiölje az egysejtűeket.
Szóval ebből is láthatod ,hogy ugyan a szűrő (mint gép) nem mindenképpen kötelező, bizonyos (!) helyzetekben nélkülözhető, de kezdőként sokat könnyít, mindenképpen ajánlott. Vízcserék meg attól függ. Az átlag ajánlott heti 1x 15-30%, de ez helyzetfüggően változhat.
Na az eddigiek mellé ajánlom még ezeket:
[link] , [link] , [link] , [link]
Illetve régebbi kérdéseket, mindenféle témáról kapsz kérdést. Pl csak így hirtelen pár mostani:
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..
Még hozzátenném ,hogy ne kapkodd el, nyugodtan olvass utána, kérdezz akár itt akár akvarisztika témájú csoportokban (pl: növényes témában ajánlom a Növényes Akvaristák Közössége facebook csoportot), tervezd meg s addig ne is vegyél meg semmit míg legalább fejben nincs egy működőnek ígérkező elképzelés. A boltba meg majd tudatosan vásárolj mert az eladók rendszerint vagy nem értenek hozza vagy át akarnak verni (tisztelet a kivételnek).
Egyébként mekkora az akvárium s van-e felszerelés hozza? Ha igen akkor pontosan micsodák?
Van ez az elterjedt mondás:
"Kis akvárium nagy gond, nagy akvárium kis gond"
Egy kicsi akváriumban sokkal könnyebben felborul az egyensúly, minden fele képpen nagy akváriummal kezdj az könnyebb. Nagy akvárium kevés hallal. Mondjuk egy 100 litetes 5 guppival egy jó kezdő akvárium. A zovárványos guppi az egyik legszívósabb hal szinte mindenki azzal kezdett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!