Lenne nekem egy 54literes akvárium mien halakat nővènyt tartozèkókat rakják bele? túl sokk növènyt nem akarok ès az aljzat is kavicsos legyen.
Bemásolom egy korábbi kommentem, amolyan ugródeszkának:
“Felvázolok nagyvonalakban egy hirtelen elképzelt “minimális aksit”. Minimum 30-40 liter, de tökéletes egy standard 54-es is. Minél nagyobb annál stabilabb. Kezdőknek én inkább 60-80 liter körül ajánlom.
Világítás színhőmérsékletre kb 6500 kelvin és erőségben 20-40 lm/l (lumen osztva liter) körül. Wattban (így fénycsöveknél lehet számolni, LED-eknél inkább lumenben) ugyan ez kb 0,3-0,5 w/l. Ez közepes fényerő, illik legalább ennyi ,hogy ne csak 1-2 nagyon igénytelen gaz éljen meg.
Naponta úgy ~8 órát kell világítson, érdemes időkapcsolót venni.
Szűrőkből rengeteg van s ha nem akarod ,hogy a helyet foglalja akkor akasztós vagy valamilyen egyszerűbb külső megoldás, pl: némi barkácsolással egy oldalpolcos. Ha nem probléma akkor belső szűrő. A lényegibb rész ,hogy a gyári ajánlás alsó határa számít, pl: ha egy szűrőnek a gyári ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert tud megszűrni.
Aljzatnak jó a rostált sóder, szűrőhomok, hengerelt bazalt, gyöngykavics, stb. Kerüld a színezett vackokat. Szemcseméretre kb 0,5-3 mm körül. Legalább 5 cm vastagon ,hogy többek közt lehessen bele ültetni.
Dekornak leginkább a boltban kapható kövek-fák, kókuszhéj stb. Itt is törekedj a természetes dolgokra s ne a műanyag izéket vedd meg. Ami “nem természetes” de jó azok a kerámia bújók.
Növényzetnek kezdőknek jók a cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha, rucaöröm/ salvinia stb.
Így járatod a rendszer minimum 3-4 hétig s közben szorgalmasan olvasod a szakoldalakat (célszerű már előtte nekilátni olvasni). Utána ha minden rendben akkor jöhetnek a halak. Ami “kicsi-színes-nem szaporodik-könnyen tartható” az leginkább 4-6 hím guppi, akár endler akár szivárványos (akvárium méretétől s szűréstől függően akár kicsit több). Persze sok faj van ami kezdőknek jó.
Illetve ezeket ajánlom:
[link] , [link] , [link] , [link]
Ez így hirtelen soknak tűnhet, de hidd el egyáltalán nem az. Sőt.
Azt már jó előre leszögezném ,hogy az akvarisztika nem csak “haltartás”. Nem a halakról szól, hanem arról ,hogy egy olyan életteret, élő közeget alakíts ki s tarts fenn amiben akár hal is lehet. Az akvárium, a víz olyan közeg amiben a hal közvetlenül él, lélegzik, érintkezik. Nem csak egy alomtálca amibe néha üríteni jár. Meg amúgy a “sok hal+kevés növény” páros alapból a legtöbb esetben zsákutca, pláne kicsi helyen.
Na meg majd aztán a boltba felkészülten menj mert az eladók ott eladni vannak. Sokuk vagy nem ért hozzá vagy direkt átver (tisztelet a kivételnek, ugye). Mindenesetre előbb tisztázd minimum az alapokat, addig ne is vegyél semmit míg legalább azok nem tiszták.
1-es: bocsi de homokot nem akarok mert ne legyen poros a víz szerintem praktikusabb a sima kavics mert az nem porzik ès azèrt szeretnèm azt kösszi a válaszodat
2-es válaszoló:Kösszönöm így már nem vagyok sötètsègben tudom honnan kezdeni köszönöm neked is a válaszod
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!