Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Nem tudom ilyenek, vagyis...

Nem tudom ilyenek, vagyis etetési módok, léteznek-e már? Infó a részletezésben lent! (Mert mi van ha el kell utaznunk pl. 7, 14, akár 17 napra, és nem találunk senki - pláne megbízható - embert/rokont, aki az alábbiakat becsületesen megcsinálja?)

Figyelt kérdés

Halak, illetve szobanövények etetéséről/táplálásáról volna szó.


Ha ilyesmi létezik egyáltalán, mert addig egyikbe (kiváltképp az akvarisztikába) egyáltalán nem fogunk bele. Szükségünk van információra mindenről - így például erről is!


Első:


Olyan etető és levegőztető rendszer, mely hosszabb utazások alkalmával (nyilván erre azért ritkán kerül sor) ellátná a halakat a szükséges tápanyagokkal és levegővel - illetve egy másik rendszer tisztítaná is az akváriumokat.


Második:


Szobanövények esetén pedig (bár ezekből lenne kevesebb, akváriumokból több) a megfelelő - például csepegtetett - vízmennyiséggel látná el a növényeket. Ha más nem, akkor _legalább_ az első nyolc-tíz napban. Utána, a hazaérkezés pillanatában, úgyis megkapnák ami kell nekik. Addig pedig így jobban kibírják/kibírnák, mintha az első tíz napban nem kaptak volna semmit.


Eme fenti két különböző "élettér" etetésére és táplálására léteznek-e már megoldások, technológiák, esetlegesen házi praktikák (vagy az egyikre, vagy jobb esetben mindkettőre)?



okt. 18. 20:45
 1/9 anonim válasza:

Növény öntözésére ilyesmi használható:

[link]

okt. 19. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
89%

Jó kondícióban és rendszeresen gondozott akváriumban lévő halakat simán ott lehet hagyni 1-2 hétre. A vízzel semmi gond nem lesz, mert a szűrő úgyis folyamatosan megy, ha otthon vagy, ha nem.

Egy rendesen karban tartott akváriumnak semmi baja nem lesz, ha 3 hétig nincs részleges vízcsere. Indulás előtt megcsinálod, hazaérkezéskér legfeljebb egy hétig heti 2x cserélsz.

Vannak automata etetők, nekem is volt, de nem használom végül is, mert 2 hétnél tovább nem hagyom őket magukra, ilyenkor megkérek valakit, hogy heti 1 alkalommal nézzen rájuk, adjon nekik enni, és öntözze meg egyúttal a virágokat is.

okt. 19. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
76%

Hatalmas pacsi, piros pont vagy amit akarsz amiért még erre is előre gondolsz/ kérdezel 😁👏


Ahogy a 2-es is írta egy jól összeállított akvárium simán elvan pár hetet magában. Persze hosszabb utazásoknál érdemes valakit megkérni ,hogy legalább heti 1-2 alkalommal nézzen oda mert az ördög sosem alszik, ugye. Vagy kamerát felrakni s ha baj van akkor szólni az illetőnek. Bár törés-áztatás nem valószínű ha nem valami ősrégi ragasztású üveg van, ha a konnektorok jó állapotban vannak akkor azokkal sem lenne gond.


Világítást utazgatás nélkül is érdemes időkapcsolóra rakni. Legegyszerűbb s olcsóbb a mechanikus időkapcsolók.


Automata etetőket én csak úgy ajánlom ha utazás előtt hetekkel kitapasztaljátok. Ha túl sok kaját szór be az sokkal rosszabb mintha nem is kapnának. Na meg azzal többnyire csak tápokat lehet adagolni. Egészséges, felnőtt halak kibírnak pár hetet. Addig is amelyik olyan az csipeget az algákból stb.


Sőt, egyébként meg lehet csinálni etetés nélkülire is. A lényeg ,hogy legyen elég apró állatka meg miegymás amiket ehetnek. Nem baj ha nem akarsz egyből ilyennel kezdeni, csak megemlítettem ,hogy amúgy így is lehet. Father Fish ilyesmi “foodweb” rendszereket szokott csinálni, lásd például:


[link]


Mivel az ilyen akvákban rendszerint kevesebb hal van mint ami liter szerint berakható s van növényzet bőven ezért a vízcseréket sem kell annyira szigorúan betartani.


Levegőztető nem szükséges, elég ha a szűrő fodrozza a vízfelszínt. Lényegében a levegőztető is csak annyit csinál, a buborékokkal mozgatja a felszínt. Legfeljebb akkor van haszna ha a tető teljesen zárt (mert akkor folyamatosan friss levegőt juttat be), de ha van egy-két kis szellőző nyílás akkor máris megszűnik ez az előnye is s elég csak a szűrő.


Illetve mielőtt bármit megvennél ezeket ajánlom:


[link] , [link] , [link] , [link]


Legalább a kezdőknek szóló cikkeket olvasd át s addig ne is menjetek boltba míg minimum az alapok nem tiszták s nincs egy terv, elképzelés. Sajnos a boltokban az eladók gyakran vagy nem értenek hozza vagy direkt be akarnak csapni, tehát felkészülten menjetek vásárolni.

okt. 19. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
"Ez a Father Fish irányzat roppant szimpatikus és érdekes, egyetértve a steril környezetről alkotott véleménnyel is de kicsit olyan mint Noé bárkája. Nem lehet két zsiráffal megmenteni a fajt. Nem vesz tudomást a táplálék piramis fogalmáról, hogy néhány hal etetéséhez planktonok tízezrei kellenek. Az anaerobok pedig nem maradnak békésen az iszapban, metán,kénhidrogén buborékokat eregetnek ami elviselhetetlen még a szobában is. A valódi természetben ott nyomulnak a kihagyhatatlan algák, a sűrűn vágott videókon valahogy teljesen hiányoznak. Csak nem avatkozott be valaki a harmóniába esztétikai okok miatt? Én is csináltam hasonlót de az egy térben megvalósítás teljes kudarc volt.
okt. 19. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

#4


Ezt idézted valahonnan vagy most írtad? Csak mert a szöveg elején ott az idézőjel s igazából csak érdekelne ,hogy mások erre mit reagáltak.

Mindenesetre itt az enyém:


“Nem vesz tudomást a táplálék piramis fogalmáról, hogy néhány hal etetéséhez planktonok tízezrei kellenek.”


Nem néztem meg Father Fish minden videóját, szóval ha olyat írok amivel esetleg ő nem ért egyet akkor nyugodtan linkelheted az idevágó videót. Viszont ha jól tudom ő mondta ,hogy ez a módszer viszonylag kevés és kistestű hal esetében működőképes, jórészt pont a helyszűke miatt. Egy átlagos akváriumban nem lehet akkora ökoszisztémát összerakni ami ellát egy csapat medvét, de akkorát igen ami ellát egy csapat arasznyi vagy kisebb halat.


“Az anaerobok pedig nem maradnak békésen az iszapban, metán,kénhidrogén buborékokat eregetnek ami elviselhetetlen még a szobában is.”


Ugye anaerob környezet főleg a vastag talaj miatt alakul ki. Rengetegen használnak vastagon talajt (talán jóval többen mint akik vékony talajt), földezve is s mégsem emlékszem ,hogy olyan sokan panaszkodnának elviselhetetlen bűzre. A néhány videója alatti kommentek közt is jóformán csak dicséreteket, pozitív visszajelzést láttam.

Ha valaki bűzre panaszkodott az jellemzően egy kezdő volt akinek a frissen összerakott akvájában valami nagyon bomlott, s nem a talaj mélyén.


Szóval ezzel kicsit szkeptikus vagyok.


“A valódi természetben ott nyomulnak a kihagyhatatlan algák, a sűrűn vágott videókon valahogy teljesen hiányoznak.”


Teljesen hiányoznak? Egy jól összerakott akármilyen akvában amúgy sincs szemet szúróan sok. Ha jól tudom ő nem is ódzkodik a jelenlétüktől, de ahol sok fejlődő növényzet van mindenféle algát is fogyasztó élőlénnyel ott alga nem nagyon lesz. Legalábbis nagy tömegben megmaradni, elszaporodni nem fog.

okt. 19. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

5# "Ezt idézted valahonnan vagy most írtad? " Az én véleményem.

"nem lehet akkora ökoszisztémát összerakni ami ellát egy csapat medvét, de akkorát igen ami ellát egy csapat arasznyi vagy kisebb halat." Én a videókon látható arányokat firtatom az elvet nem.

Egy csapat házmesterhal jelenlétében milyen korhadék lakó rákocskáknak van esélye?

" Rengetegen használnak vastagon talajt (talán jóval többen mint akik vékony talajt), földezve is s mégsem emlékszem ,hogy olyan sokan panaszkodnának elviselhetetlen bűzre. " A táptalaj a bomlás végeredménye, nem büdös nem forró nem mérgező. De ki rakna az akvába bomló növényi részekkel teli tavi iszapot? A példa az erdőben évek ota otthagyott kádban kialakult élővilágra épül. Tehát akva kipucolás szóba sem jöhet. Akkor pedig kimerül az iszap amit pótolni kell felülről bomló anyagokkal és ilyenkor jön a metán.

"ahol sok fejlődő növényzet van mindenféle algát is fogyasztó élőlénnyel ott alga nem nagyon lesz. " Egy zárt rendszerben ahol bomló növényi roncsok, rosszul emésztett halürülékek vannak jelen mindig a barnaalga jön ki győztesen. A hal nem kérődzik, trágyája nem optimális a növényzetnek. Az algakaparó teszi felvehetővé számukra. Mint írtam az elv nagyon szimpatikus, a vidó gyanús.

okt. 19. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Barnabas333 ***** válasza:
Van holiday tabletta akváriumba, ami pont 8-20napos elutazásra találtak ki. Kevesebbre felesleges bele tenni. Inkább mint egy rokon túleteti a halakat. Többit már leírták...
tegnapelőtt 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Én a videókon látható arányokat firtatom az elvet nem.

Egy csapat házmesterhal jelenlétében milyen korhadék lakó rákocskáknak van esélye?”


Ez most csak az én szőrszálazásom lesz mert ez nem hiba s így is érti mindenki mire gondolsz, viszont szerintem sokkal jobb ha úgy írod ,hogy páncélosharcsa vagy corydoras. Ez a házmesterhal kifejezést inkább kezdőknél látom akik még a haluk pontos fajtáját sem ismerik s azt hiszik az takarít helyettük.


Értem mire gondolsz, de ha belegondolsz a természetben még több minden eszi őket s mégis fennmaradnak, túlélnek. Planáriákat s garnélákat/ ivadékaikat is szokták enni a halak, mégis létező jelenség az inváziójuk/ elszaporodásuk stb-stb. Sőt, halak is szaporodnak társasban ha megfelelőek a körülmények s van elég búvóhely.

Szóval szerintem ha van elég kajájuk és búvóhelyük s kialakult egy stabil populációjuk akkor képesek túlélni. Legalábbis amíg egységnyi idő alatt több születik mint amennyit megesznek úgy igen. S ha elég sokan vannak akkor talán el tudnak látni egy emberesebb méretű halállományt, vagy legalábbis minimális plusz etetés kellhet a halaknak. Ezt azt hiszem mondja is az egyik videóban vagy short-ban ,hogy az etetést csak fokozatosan szabad elhagyni és figyelni kell ,hogy van-e elég kaja mindenkinek.


Viszont ha az ember elutazik mondjuk 2 hétre akkor a halaknak így is úgy is több ennivalójuk van ha vannak ilyen mindenféle apróságok mintha eleve nem is lettek volna. Akkor is ha nem tudják végig kiszolgálni őket s normál esetben némi plusz etetés kell a halaknak. Csak ugye nem mindegy ,hogy annyi ennivalójuk van ami mellett heti egyszer kell adni valami pluszt vagy két naponta.


(…) “Akkor pedig kimerül az iszap amit pótolni kell felülről bomló anyagokkal és ilyenkor jön a metán.”


Ezt én értem s minden, de az volt az aggályom ,hogy ezt a sok-sok metánt hogy nem vette észre senki? Biztos van többezer ember (s nekik családjuk, batárok, szomszédok, vendégek meg még mit tudom én kicsodák) aki ilyen s hasonló módszert használ, szóval sok-sok mocsárbűzre panaszkodó akvarista kellene legyen mindenhol.


“Egy zárt rendszerben ahol bomló növényi roncsok, rosszul emésztett halürülékek vannak jelen mindig a barnaalga jön ki győztesen.”


Jó, de ez nem azt jelenti ,hogy *csak* barna alga lesz s aztán azt videózza. Természetben is van bomló növényzet dögivel s mégis van élő növényzet is, nem csak barna alga (jó, a természet/ Föld nem teljesen zárt, de érted. Sőt, igazából egy akvárium sem teljesen zárt…).

Szóval ha ez így lenne akkor nyilván senki se csinálná ha csak egy barna algával teli büdös pöcegödör lenne.


“Az algakaparó teszi felvehetővé számukra.”


Ezt nem igazán értem ,hogy érted?


“Mint írtam az elv nagyon szimpatikus, a vidó gyanús.”


Oké, viszont így vagy úgy működnie kell valahogy hisz a természet működésére épít, akkor is ha esetleg a videókban némileg szépít/ inkább csak a szép arcát mutatja a dolognak. Vagy legalábbis ez egy fokkal közelebb áll a természethez mint egy átlag halas-növényes.

tegnapelőtt 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

8# "Ez a házmesterhal kifejezést inkább kezdőknél látom"

Juszt is házmesterhal. Végül is kezdő vagyok már nagyon sok éve. Néha sikerült megközelítenem a haladó szintet de mindig visszaestem. Természetesen akkor páncélosharcsának szólítottam őket.

"Szóval szerintem ha van elég kajájuk és búvóhelyük s kialakult egy stabil populációjuk akkor képesek túlélni. Legalábbis amíg egységnyi idő alatt több születik mint amennyit megesznek úgy igen."

Ez itt a lényeg ehhez óriási hely kell zárt rendszerben.

"Viszont ha az ember elutazik mondjuk 2 hétre akkor a halaknak így is úgy is több ennivalójuk van ha vannak ilyen mindenféle apróságok mintha eleve nem is lettek volna." Igen külön tartályból időszakos cirkulációval.

" az aggályom ,hogy ezt a sok-sok metánt hogy nem vette észre senki?"

Hiába van anaerob zónád ha nincs benne bomló anyag nincs metán-kénhidrogén se. Ha vettél már ki beteg növényt és nem fehér volt a gyökere hanem fekete akkor már a záptojás szagot is érezhetted.

Barna alga:"Szóval ha ez így lenne akkor nyilván senki se csinálná ha csak egy barna algával teli büdös pöcegödör lenne."

Természetesen beavatkozás nélkül értettem. Azért nem lesz pöcegödör mert karbantartod.

“Az algakaparó teszi felvehetővé számukra.”

Ezt nem igazán értem ,hogy érted?"

Egy halas akvából kikapart algát halmentesbe téve nem okozott algásodást viszont növényekre pozitív hatással volt. Amikor a zsúfolt akvádban néhány primitív növény burjánzott tápozás nélkül, ezért.

"a videókban némileg szépít/ inkább csak a szép arcát mutatja a dolognak."

Ez ami roppant bosszantó. Egy kozmetikázott fotó=hazugság. Azokat a hibákat nem kell szégyellni amit az állattartási előírások betartásának ellenére sem sikerült kiküszöbölni.

tegnap 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!