Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Haltartással kapcsolatos...

Haltartással kapcsolatos kérdések?

Figyelt kérdés
Mennyibe kerülne egy teljesen felszerelt akvárium? Milyen halacskát lenne érdemes kezdőként tartani? Abból mennyit? Milyen gyakran kell takarítani az akváriumot? Hogy megy a takarítás menete? Milyen gyakran kell etetni őket? Milyen felszerelés szükséges hozzá? Életemben nem volt semmi háziállatom. Most önállósodom/függetlenedem aztán szeretnék valamit tartani. Gondoltam hogy hallal egyszerű lenne, mivel nem kell neki nagy figyelem, el úszkál magának. Olvasok weboldalakat is de érdekelnek személyes tapasztalatok is. :DD 21l

aug. 11. 19:33
 1/3 kürtőskalácska ***** válasza:
65%

Kezdésnek guppit ez fix.

Olyan 80l elég is lenne.

Nézd meg ekkora akváriumhoz mekkora levegőztettő és szűrő kell.

Kezdésnek ennyi ha szeretnéd írj privátott.

aug. 11. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Gondoltam hogy hallal egyszerű lenne, mivel nem kell neki nagy figyelem, el úszkál magának.”


Valóban, helyette az élőhelyére kell nagy figyelmet szentelni :D Azt előre leszögezném ,hogy semmit ne vegyél meg amíg minimum az alapok nem tiszták, utána is felkészülten indulj vásárolni mert az eladókra ritkán lehet érdemben számítani (mint mindig tisztelet a kivételnek, bár sajnos nem sok van).

Egyébként örülök ,hogy előre kérdezel! Remélem megtartod ezt a jó szokásod.


Kezdésnek mondjuk bemásolom egy régebbi kommentem plusz pár ajánlott oldalt:


“Felvázolok nagyvonalakban egy hirtelen elképzelt “minimális aksit”. Minimum 30-40 liter, de tökéletes egy standard 54-es is. Minél nagyobb annál stabilabb. Kezdőknek én inkább 60-80 liter körül ajánlom.


Világítás színhőmérsékletre kb 6500 kelvin és erőségben 20-40 lm/l (lumen osztva liter) körül. Wattban (így fénycsöveknél lehet számolni, LED-eknél inkább lumenben) ugyan ez kb 0,3-0,5 w/l. Ez közepes fényerő, illik legalább ennyi ,hogy ne csak 1-2 nagyon igénytelen gaz éljen meg.

Naponta úgy ~8 órát kell világítson, érdemes időkapcsolót venni.


Szűrőkből rengeteg van s ha nem akarod ,hogy a helyet foglalja akkor akasztós vagy valamilyen egyszerűbb külső megoldás, pl: némi barkácsolással egy oldalpolcos. Ha nem probléma akkor belső szűrő. A lényegibb rész ,hogy a gyári ajánlás alsó határa számít, pl: ha egy szűrőnek a gyári ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert tud megszűrni.


Aljzatnak jó a rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok stb. Kerüld a színezett vackokat. Szemcseméretre kb 0,5-3 mm körül. Legalább 5 cm vastagon ,hogy többek közt lehessen bele ültetni.

Dekornak leginkább a boltban kapható kövek-fák, kókuszhéj stb. Itt is törekedj a természetes dolgokra s ne a műanyag izéket vedd meg. Ami “nem természetes” de jó azok a kerámia bújók.


Növényzetnek kezdőknek jók a cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha, rucaöröm/ salvinia stb.


Így járatod a rendszer minimum 3-4 hétig s közben szorgalmasan olvasod a szakoldalakat (célszerű már előtte nekilátni olvasni). Utána ha minden rendben akkor jöhetnek a halak. Ami “kicsi-színes-nem szaporodik-könnyen tartható” az leginkább 4-6 hím guppi, akár endler akár szivárványos (akvárium méretétől s szűréstől függően akár kicsit több). Persze sok faj van ami kezdőknek jó.


Illetve ezeket ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]


Szóval miközben olvasgatsz döntsd el ,hogy mit szeretnél, kezdj összeírni valami elképzelést stb. Sokkal egyszerűbb minden ha már az elején jól csinálod s nem utólag kell foltozgatni. Emiatt sem ajánlom a kész szettek vásárlását. Rendszerint gyenge benne a technika s nehezen fejleszthetők ami igen korlátozó tényező. Jobb mindent külön venni s emiatt is az árak változók.


Csinálhatod úgy is ,hogy kinézel egy fajt ami tetszik s az szerint tervezed a dolgokat vagy eldöntöd mekkora akvát szeretnél, milyen látkép tetszik s ahhoz keresel fajokat. Ha ezek nagyjából megvannak akkor ugorhatunk a specifikusabb kérdésekre.


Amúgy nagy általánosan például teljes takarítás nagyon ritkán szükséges, az átlag ajánlott csak heti 1x 15-30% vízcsere (ez természetesen rendszertől függően változhat) meg esetleg a frontüveget lesúrolni egy kicsit; az etetés meg naponta vagy kétnaponta egyszer, és hogy mivel az fajtól is függ stb. Ha megvannak az alapok s némi extra akkor már nem olyan bonyolult. Csak a legelején van egy nagy infócunami, utána már kezdesz hozzászokni ahhoz ,hogy milyen keveset is tudsz 😅


Természetesen én is és sokan mások is szívesen segítünk.

aug. 11. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
0%
A guppi tényleg egyszerű, de nagyszerű. Mire az összes fajtáját megismered, elmegy a kedved az egész akváriumosditól. :( :o
aug. 11. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!