Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Alternanthera reineckii Pink,...

Alternanthera reineckii Pink, Ludwigia repens, Alternanthera reineckii Mini, Ludwigia repens Rubin, Bacopa purple, Ludwigia sp. Super Red, Alternanthera reineckii, Rotala sp. Colorata, Rotala macrandra jó guppikhoz és aranyhalhoz?

Figyelt kérdés
júl. 9. 11:52
 1/6 anonim ***** válasza:

Lehet vele kísérletezni, viszont fel kell készülni arra is hogy az aranyhal kitúrja/megeszi/megcsócsálja ezeket a növényeket. Pár dolog ami növelheti az esélyeidet:

- hagyj elég időt a növényeknek hogy meggyökeresedjenek és életre keljenek mielőtt halakat telepítesz.

- legyen elég tápanyag a növényeknek hogy gyorsabban nőjenek mint ahogy az aranyhal eszi őket, illetve gyorsabban gyógyuljanak a megcsócsált levelek.

- olyan helyre próbálj ültetni ahonnan az aranyhal nem tudja feltúrni a növényeket.

- biztosíts a halaknak megfelelő diétát, hogy kevesebb kedvük legyen az élő növényekre rájárni.


A guppik nem játszanak szerepet az egyenletben, ők biztosan nem fogják tönkretenni a növényeidet ellenben az aranyhallal. Ha tuti megoldást akarsz, akkor az anubias, microsorum és a bolbitis fajok mentén gondolkozz, ezeket nem szeretik az aranyhalak vagy az ízük miatt, vagy azért mert túl kemények a leveleik.

júl. 9. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi. Ugyanakkor nagyon érdekel ez a tápanyag a növényeknek, mert amúgy is szeretném ha gyorsan nőének.

Milyen tápanyagokról van szó?

júl. 9. 13:36
 3/6 anonim ***** válasza:

Az akváriumi növények két módon vesznek fel tápanyagokat, az egyik a gyökereken keresztül történik, a másik meg a vízoszlopból a levelek segítségével. Ha egészséges növényeket akarsz, akkor gondoskodni kell mind a kettőről.


Ez azt jelenti hogy kell egy megfelelő aljzat, ami elég szellős hogy ne fojtsa el a gyökereket, mégis meg tudjon benne kapaszkodni a növény. Ezalatt az agyagos takaró réteg alatt (ami legjobb esetben aquasoil) pedig egy vékony tápanyag rétegre van szükség, ami lehet táptalaj, de tápanyag tabletta is. Sok jó táptalaj van, én dennerle deponit mixet használok, de az ADA powersand is jó lehet, de én a dennerlével jobb eredményeket értem el.


A vízoszlopban is jó ha biztosít az ember elegendő mennyiségű tápanyagot. Alapvetően kétféle tápozás jöhet szóba: lean vagy EI (estimative index) tápozás. A különbség a kettő között a tápanyagok mennyisége a vízben. Az EI-vel nagyon leegyszerűsítve "túltápozol" vagyis több tápanyagot adagolsz mint amennyi valóban szükséges, így biztosítva hogy semmiből ne legyen hiány. A lean lényege meg hogy csak a minimumot adod a növényeknek. Mind a kettőnek vannak előnyei és hátrányai:


EI előnyök: gyorsabb növekedés, élénk zöld növények a magas nitrát tartalom miatt, kezdőként nehezebb belerontani, kisebb az alga kockázata a gyors növény növekedés miatt

EI hátrányok: heti 30-50% vízcsere szükséges hogy kvázi "nullázd" a vizet és ne gyűljenek fel a tápanyagok, a vörös növények narancssárgásabbak a magas nitrát miatt, a gyors növekedés miatt gyakrabban kell metszeni


Lean előnyök: kevesebb karbantartás (vízcsere, metszés), vörösebb növények az alacsony nitrát miatt

Lean hátrányok: könnyebben algásodsz mivel a növényeid is lassabban nőnek, a talajod hamarabb használódik el mivel a növényeid főleg onnan vesznek fel tápanyagot, mindenképp szükséges mellé a megfelelő talaj-rendszer, sima homok nem elég


Én az EI híve vagyok, nekem nem okoz gondot a heti vízcsere és a sűrű metszés. A négy legfontosabb tápanyagot érdemes az alábbi értékek között tartani EI esetén:

Nitrát 10-30ppm között

Foszfát 1-3ppm között

Kálium 10-30ppm között

Vas 0,5-1,5ppm között


A legegyszerűbb viszont ha veszel macro és micro tápot, és a gyári ajánlás alapján adagolod és megnézed hogy algásodsz-e vagy elég gyors a növekedés. A növekedéstől és hiánytünetektől függően meg növelheted vagy csökkentheted a tápszert. Például ha épp csak elindítottad az akváriumot és a növényeid elég ritkásak/kicsik, akkor lehet érdemes kicsit a gyári ajánlás alá lőni a tápszer adagolást. A túl sok felhasználatlan tápanyag a vízben erős algásodáshoz vezet, úgyhogy még mindig jobb kevesebb tápszert adni mint sokat.


És ha ennyi biosz óra után még mindig nem tántorítottalak el, akkor pár apróság:

- A növények az enyhén savas környezetben érzik jól magukat, és ilyen vízben is tudják a legoptimálisabban hasznosítani a tápanyagokat. Ez azt jelenti hogy ideális esetben a Ph-d 6 és 6,5 között van. A ph csökkentésére a legjobb módszer a Co2 beoldás, amire a növényeknek amúgy is szüksége van a fotoszintézishez. Az igénytelenebb növényeknek nincs szükség külön Co2 beoldásra, mert a vízfelszínen történő gázcsere megoldja, de ha gyepet akarnál, vagy egész egyszerűen csak high-tech vonalon szeretnél mozogni, akkor a co2 csodákat tud művelni egy akváriummal.

- Másik fontos szempont a vízhőmérséklet, de ha aranyhalat tartasz, akkor feltételezem ezzel nem lesz gond. Hűvösebb vízben (20-23 fok) a növények könnyebben vesznek fel tápanyagokat. Sok olyan növény van, ami egy bettás akváriumban nem is maradna meg, de nem azért mert a betta bántaná a növényt, csak az a vízhőmérséklet ami egy bettához szükséges, a növényt már kinyírja.

- A világítás sem mindegy. Egy mid-tech akváriumhoz 20 lumen/liter tökéletes. Azt kell megérteni, hogy a növényezésnél van egy "háromszög" ami a tápanyagokból, Ph-ból (és ide tartozik a co2 is) és a fényerőből áll. Hiába tápozol és használsz co2-t, ha nincs jó fényed, algásodni fogsz és a növényeid szenvedni fognak. Ha jó a fényed és sokat tápozol, de nincs co2, szintén a növények bánják és jön az alga. Ezt a hármat kell egyensúlyba hozni ahhoz hogy sikeresen üzemeltess egy akváriumot.

júl. 9. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi nem vetted el a kedvem sőt


Csak azt bánom hogy a leirádosból azt vettem ki hogy gyors növekedés esetén sárga lesz a piros vagyis választanom kell piros legyen vagy gyors...

júl. 9. 15:35
 5/6 anonim ***** válasza:
#4 Nem lesz sárga, piros lesz a piros növény is, csak nem az a mélyvörös ami alacsonyabb nitrát mellett lenne, hanem kicsit halványabb. Ez ne tántorítson el, mert jól fognak kinézni a vörös növények is EI mellett is.
júl. 9. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Lehet két akváriumban kipróbálom mindkettőt.


Akkor mi van ha trágyát váltok? Változik a színe?

júl. 9. 16:53

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!