Milyen módszerrel előzitek meg a csigainváziót?
Előre is bocsánat ha kicsit hosszú, teljes képet próbálok adni a helyzetről.
Viszonylag friss vagyok még a hobbiban, de már négy akváriumot építettem és tartok karban (ebből egy a sajátom). Anno a saját akváriumomnál nagyon figyeltem rá hogy ne kerüljenek potyautasok az üvegbe, fertőtlenítettem minden növényt ami nem TC-s volt, mégis sikerült behurcolni pár pajzscsigát, amik mostanra már eléggé megcsappantak és folyamatosan fogynak a mai napig, de még mindig jelen vannak.
Most egyik rokonom megkért hogy tervezzek és építsek neki egy 112 literes akváriumot, de ő sem szeretne semmi csigát. A tervem most az, hogy kipróbálom a dark-startot, három hétig lámpa nélkül fog menni az akvárium és csak utána lesz beültetve, úgyhogy ezalatt a három hét alatt mindenféle vegyszeres kezelés megoldható lesz, utána úgyis csinálok egy nagy 80%-os vízcserét mielőtt ültetni kezdek. A növények szinte mind TC-sek lesznek, de vannak olyanok is amiket ilyen módon nem fogunk tudni beszerezni.
A kérdés tehát, hogy ti milyen módszerrel szoktátok megtenni ezt. Én anno 1:10-es arányú fehérítős oldatba mártottam a növényeket kb. 10-15 másodpercig, majd egy vízelőkészítős oldatban áztak nagyjából fél órát beültetés előtt, és mégis bekerültek a pajzscsigák. Van valami praktikátok erre?
A másik amire gondolni tudok, hogy a dekoráción vagy a talajban voltak csigapeték, amik vízbe kerülés után keltek csak ki. A talajom ADA Amazonia 2, a dekor pedig seiryu kövekből és vasfából áll. Az új akváriumnál a fa ki lesz főzve, a kövek szintén át fognak esni egy fehérítő oldatos fürdőn, de a talajt nem tudom hogy lehetne kifertőtleníteni, és szerintem elég kontra-produktív is lenne, nem véletlenül nem szabad átmosni az aktívtalajt behelyezés előtt. Ezért gondoltam valami vegyszeres kezelésre a dark start ideje alatt (no-planaria szer vagy esetleg valami erősebb gyógyszer ami megöli a puhatestűeket). Valaki esetleg próbálkozott már ilyennel? Mi vált be?
Még egy infó, hogy ugyan úgy mint az én akváriumom, RO vizes lesz, tehát dark-start alatt a vízkeménységet kb. nullán tudom tartani, ami ha jól tudom nem túl kedvező a csigáknak, mert kalcium hiányában a meszes házuk nem tud kifejlődni. Az én akváriumom startnál GH=2 keménységű volt, mégis túlélték a pajzscsigák.
Bármi tippet, trükköt és személyes tapasztalatot szívesen fogadok, mert mást nem tudok már kitalálni hogy miképp lehetne teljesen megakadályozni a csigainváziót.
Azt a csigát meg szabad enni?
Mert akkor csak összeszeded, beviszed, megsütöd, és finom.:)
Ja, nem kert, oké.:)
Csak vonz a csiga.:))
Hogy szabadulj meg a csigáktól nem tudom és nem is tanácsolom mert nagyon hasznosak bár a pajzscsigával még nem volt dolgom, tapasztalataim főleg a hólyag csigákon alapulnak.
Az inváziót a kedvezőtlen körülmények okozzák, egészséges akvában nem létezik. Amikor a túlélés a cél egyre kisebbre nőnek és egyre rövidebb életűek lesznek de sokkal gyorsabban szaporodnak. Amikor jól érzik magukat nagyra nőnek és egyre kevesebben lesznek. Azért eszik néha a növényt mert az beteg (általában szén hiányos) és nem azért lesz beteg a növény mert eszik. Nehéz szénvegyületek minimális adagolásával, a növényi rostok megerősödése visszafordítja a rossz irányú folyamatokat de eltúlozva blokkolja a növekedést, garnélák kényesebb halfajok nem kedvelik.
Csak hirtelenjében lőttem egy képet a pajzscsigákról. Az a sok kis fehér pont az üvegen mind az. Eléggé belerondít a látványba. Mintha sok kis neritina vagy clithon pete lenne
Megelőzésképpen karanténozd a nem-steril növényeket legalább 1-2 hétig, annyi idő alatt kikelnek az esetleges peték is. Azalatt ha nagyon akarod bevethetsz vegyszereket.
Utólagos megoldásra léteznek mindenféle csigacsapdák.
Esetleg állatok bevetése: ha olyan a környezet ,hogy passzol bele akkor valamilyen kisebb díszcsík faj, elsősorban botia-szerűek (bár nem tudom mennyire foglalkoznak az ilyen 1 mm-es apróságokkal); ha nem halat szeretnél akkor ott a csigaevő csiga/ helena csiga. Az igaz ,hogy ez szaporodik édesvízben, de nem olyan gyorsan, alapból inkább bujkálós faj, kicsi és szerintem mutatós, a növény-karanténos akvába is be lehet dobni párat ha látsz csigákat.
Steril növények, zacskós talajok, boltban vásárolt vízzel nem érintkezett kövek-fák stb esetében szerintem nincs miért aggódni. Ezek kb az utolsó dolgok amikből csiga kerülhet be, már ha egyáltalán lehetséges.
Legalább egy hétig karanténba teszem a növényeket. Ha bolti, akkor lehet benne pióca, szitakötő lárva is. Sokkal szivatósabb probléma, mint a csiga.
Nem etetem túl a halakat.
Lágy a víz.
Szokott bekerülni csiga, de kipurcannak mert nem jutnak élelemhez és nem sokáig bírják a lágy vizet se.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!