Részleges vízcsere(kb30%)állott csapvízzel történjen?
Mielőtt belemennék, kezd azzal, hogy az első 2 választ teljesen figyelmen kívül hagyod, mielőtt még hazavágnád vele az egész akváriumot!!!!
Az első 2 válasz, totál 0 nk-s lágy vízről szól, ami lágy vizes akváriumnál részben használható, de egészében, ott sem használandó. 0 nk-s vízzel max. az elpárolgott víz mennyiséget érdemes pótolni, hiszen a vízpára is 0 nk-s. (tehát a folyamatos párolgás lassan felkeményítené a vizet, ezt lehet ioncserélt vagy ro vízzel ellensúlyozni. )
Tehát először is azt kell eldönteni, csapvizes akváriumod van e, vagy lágy vizes.
Ha lágy vizes lenne, annak a bekeverési aránya miatt, valószínűleg meg se született volna a kérdés, tehát feltételezhető, hogy sima csapvizes az aksi.
Ebben az esetben, természetesen csapvíznek kell lenni a cserevíznek is! (ahogy mondtam, az elpárolgott mennyiséget lehet ioncseréltel pótolni.)
Ezt követi a csapvíz "kezelése". Hogy ez milyen mértékű, azt a csapvíz minősége dönti el.
A klór valóban káros, de az nem megoldás, hogy olyan vizet használunk, amiből a klór mellett, minden mást is kivontak. A kór, könnyen elillan, csak szellőztetni kell a vizet.
Ehhez annyi is elég, hogy a cserevizet fél nappal előtte kiengeded, egy nagyobb szabad vízfelületet biztosító edénybe, (tehát ne pet palack legyen, hanem mondjuk vödör) és egy fél napig állni hagyod.
Ha egyéb probléma is van a vízzel, pl. nehézfémekkel szennyezett, vagy kútvíz, amibe beszivárog műtrágya, gyomirtó, stb, akkor lehet, hogy nem is alkalmas akváriumhoz, de mindenképpen vízelőkészítőt kell használni, és ennek a használata után dől el, mennyire alkalmas a víz aksiba.
Ha nem alkalmas, akkor kell egy RO szűrő, ami mindent kiszűr a vízből!
De! Ezt a vizet utána vissza kell (némileg) keményíteni, mert egy RO szűrő 0 nk keménységet produkál, nem lesz stabilitása a kémhatásnak, ingadozni fog a pH, amíg össze nem omlik, elpusztítva ezzel minden élőlényt az akváriumban!
Illetve, ha túl nagy az aksi, és kezelhetetlenül túl sok cserevizet kéne fél napig tárolni, akkor is jó megoldás a vízelőkészítő, mert az azonnal kiiktatja a klórt. Pl. aquatan, vagy aquasafe.
De 99%-ban megoldható a víz szellőztetése, szóval a rövid válasz: minimum fél napig pihentetett csapvíz.
Röviden: Igen.
Hosszabban:
Sima halas-pár szál növényes akváriumnál mehet a pihentetett csapvíz.
Növényes akváriumnál RO víz + pihentetett csapvíz megfelelő arányban a csapvíz Ca és Mg tartalmától függően.
Már egy fél nap pihentetés után is elillan belőle a klór.
(Azért nem jó a klórtartalom mert kinyírja a nitrifikáló baktériumokat a szűrőben meg a talajban.)
Nehézfémektől és egyéb káros dolgoktól nem kell tartani, hacsak nem valami bevizsgálás nélküli kútból származik a víz.
Bolti ioncserélt vizet nem javaslok. Sokszor csak kation cserélő gyantával vannak gyártva, az anion cserélést kispórolják. Ettől vasalóba meg akkumulátorba még jó, de akváriumban okozhat gondot.
Aki úgy gondolja, hogy bármilyen vízkezelő eltávolítja a káros anyagokat vagy nehézfémeket a vízből az hogy képzeli el?
Kiteleportálja az akváriumból?
Vagy hova tűnik el a káros cucc?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!