Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Szeretnék egy akváriumot de...

Szeretnék egy akváriumot de fogalmam sincs,hogy mit érdemes venni,hol érdemes venni,milyen akváriumot érdemes venni és úgy unblock milyen dolgokkal kell számolnom ha szeretnék egy szép akváriumot,segítene olyan akinek van ebben tapasztalata?

Figyelt kérdés

2023. dec. 29. 21:11
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Első akvárium előtt állok én is (ma hozta a GLS). Tapasztalatom nincs benne, viszont abban van, hogy én hol tájékozódtam. greenaqua.hu oldalon megtalálsz mindent ami egy akváriumhoz kell, a blogjukban meg nagyon sok hasznos dolgot is leírnak, én mindenképp ott nézelődnék a helyedben. Szerintem kezdőként érdemes egy viszonylag nagyobb 50-100 liter közöttivel kezdeni, mivel talán ebben a legkönnyebb biztosítani a megfelelő vízparamétereket (nekem 70 literes érkezett ma). 30 liternél kisebbet semmiképp ne vegyél, abban halat nem tarthatsz, max. garnélákat meg csigákat (törvényileg 30 liter alatt nem tarthatsz gerinces élőlényt).


Én jelenleg így állok:

- 70 literes akvárium - 50eFt

- seachem tidal 55 akasztós szűrő - 23eFt

- Chihiros A501 lámpa - 28eFt

- dennerle thermocompact 150W fűtő - 15eFt


Ezek a technikai kellékek, amiből az első három (akvárium, szűrő, lámpa) elengedhetetlen. A fűtésre meg a telepíteni kívánt halaktól függően van szükség. Ugyan csak opcionális a CO2 rendszer, ami még megdobhatja az árat 60-70 ezer forinttal. Erre akkor van szükség ha különösen nagy igényű növényeket tartasz, magas fényerőn. A fotoszintetizáláshoz ugyanis szén-dioxidra van szükség. Ezt döntsd el hogy kell-e neked vagy sem. Van kevésbé hatékony folyadék alapú CO2 készítmény is amit öntögethetsz az üvegbe szükség szerint, de a leghatékonyabb hosszútávon a gázpalackos mágnesszelepes megoldás.


Illetve pár extra tétel amivel számolni kell:

- növény táptalaj 5500Ft (én a 70 literhez 2,4 kiló dennerle deponitmix professionalt vettem)

- talajnak ADA AquaSoil Amazonia Ver.2 -t vettem 9 litert (ennyi kell is a 70 literembe). Ez volt 15eFt

- érdemes felturbózni a szűrőt is perlonvattával és purigennel. A perlonvatta filléres dolog, a purigent egyszer megveszed 6000 Forintért, utána 4-6 havonta (ha elfeketedik) kiveszed a szűrőből, kimosod fehérítőben majd ázni hagyod egy napot klórtalanítós vízben. Tehát ez csak egyszeri kiadás, cserébe viszont nagyon tiszta lesz az akvárium vize

- növénytápokat is érdemes beszerezni. Ha kis igényű növényeket akarsz, elegendő egy általános táp. Lehet hogy nem lesz olyan élénk színű a növény mintha méricskélnéd a vas, foszfát stb. tartalmakat, de életben lesz és növekedni fog.

- illetve én mindenképp beszereznék egy okos dugaljt a lámpához meg a CO2-höz hogy időzíteni tudd őket. CO2 ugyanis lámpafény nélkül nem szükséges (sőt ártalmas is a halaknak) mert a növények ilyenkor nem fotoszintetizálnak, ergo csak szódát csinálsz az akváriumból. Lámpát se nagyon kell napi 8 óránál tovább égetni, mert nagyon hamar bealgásodhatsz


Nyilván ilyesmikre is gondolni kell hogy ültetőcsipesz, háló, hőmérő, algakaparó, olló stb. de ezt mindenki igény szerint beszerzi magának. A fontosakat úgy gondolom leírtam.


Még egyszer mondom, jelenleg nincs gyakorlati tapasztalatom, viszont remélem azért segítettem elindulni az úton hogy miknek kell utána nézned.


Még annyi, hogy döntsd el milyen halakat szeretnél, és ahhoz mérten építs akváriumot. Diszhal.info -n mindenre rá tudsz keresni. Ott leírják hogy melyik halnak mekkora méret kell, mennyi Ph, milyen vízkeménység stb.

2023. dec. 29. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Az 1-es nagyon jókat írt, viszont ha felhúzod a szemöldököd az árakon akkor jelzem ,hogy amiket írt azok jók egy pöpec, mutatós növényes akváriumhoz/ olyan akváriumhoz amiben dús és igényesebb növények vannak. Az akvakertészet ugyan manapság nagyon divatos, de lehet akvarizálni olcsóbban/ egyszerűbben is. Meg sokkal drágábban/ bonyolultabban is. Attól függ mit szeretnél, de kezdőként ha még bizonytalan vagy akkor jobban bíztatnálak egy egyszerűbb halas-növényesre.


Gondolok itt olyanokra minthogy nem ördögtől valók a használt cuccok sem. Ha szerencséd van találsz olyat aki komplett akvát ad el mindenestől. Igaz, nem lesz minden kellék olyan szép és minőségi mint újul véve, de el lehet indulni velük.


Az 50-100 liter körüli ajánlást tartom, annál sokkal lejjebb vagy fennebb menni nincs értelme míg csak próbálgatod a hobbit.


Világítás színhőmérsékletre kb 6500 kelvin és erőségben 20-40 lm/l (lumen osztva liter) körül. Wattban (így fénycsöveknél lehet számolni, LED-eknél inkább lumenben) ugyan ez kb 0,3-0,5 w/l. Ez közepes fényerő, illik legalább ennyi ,hogy ne csak 1-2 nagyon igénytelen gaz éljen meg.

Naponta úgy ~8 órát kell világítson, érdemes időkapcsolót venni.


Szűrőkből rengeteg van s ha nem akarod ,hogy a helyet foglalja akkor akasztós vagy valamilyen egyszerűbb külső megoldás, pl: némi barkácsolással egy oldalpolcos. Ha nem probléma akkor belső szűrő. A lényegibb rész ,hogy a gyári ajánlás alsó határa számít, pl: ha egy szűrőnek a gyári ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert tud megszűrni.


Aljzatnak jó a rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok stb. Kerüld a színezett vackokat. Szemcseméretre kb 0,5-3 mm körül. Legalább 5 cm vastagon ,hogy többek közt lehessen bele ültetni.

Dekornak leginkább a boltban kapható kövek-fák, kókuszhéj stb. Itt is törekedj a természetes dolgokra s ne a műanyag izéket vedd meg. Ami “nem természetes” de jó azok a kerámia bújók.


Növényzetnek kezdőknek jók a cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha, rucaöröm/ salvinia stb.


Így járatod a rendszer minimum 3-4 hétig s közben szorgalmasan olvasod a szakoldalakat (célszerű már előtte nekilátni olvasni). Utána ha minden rendben akkor jöhetnek a halak. Ami “kicsi-színes-nem szaporodik-könnyen tartható” az leginkább 4-6 hím guppi, akár endler akár szivárványos (akvárium méretétől s szűréstől függően akár több). Persze sok faj van ami kezdőknek jó. Ha van valami elképzelésed akkor írd meg s tudunk segíteni a választásban.


Nagyjából ezek az alap infók. Mindegyiket lehetne még napestig boncolgatni, de ez most arra jó ,hogy legyen egy körülbelüli elképzelésed a dolgokról.


Illetve ezeket ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]

jan. 1. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Esetleg még azt tudom tanácsolni, hogy mielőtt belevágsz, mindenképp vegyél csepegtetős vízteszteket Ph-ra, KH-ra és GH-ra és mérd meg a csapvizedet. Feltételezem hogy első körben arra gondoltál hogy csapvizes akváriumot szeretnél, nem akarsz külön beruházni egy RO-rendszerre. Ez azért nagyon fontos nulladik lépés, mert ha szikes a vized, akkor abban élőlény nem igen marad majd meg, mindenképp szükség lesz lágyításra és egy "reverse osmosis" (RO) rendszerre, ami megdobja még az árat.


A KH a karbonátkeménységet jelenti (CO2 oldásban játszik szerepet)

A GH pedig az összkeménységet jelenti.

Ha a KH magasabb mint a GH, akkor beszélhetünk szikes vízről. Az ideális az, amikor a KH a GH fele.


A kinézett halaknak is van egy vízkeménység igényük, ennek olvass utána. Azt viszont azért el lehet mondani, hogy a diszhal.info-n talált adatokhoz nyugodtan hozzá lehet adni 3-4NK keménységet, ugyanis az ott található adatok a természetes élőhelyükre vonatkoznak. Esetleg a kereskedésben kérdezz rá hogy szabadon fogott és importált-e a hal, vagy fogságban nevelkedett. Ha importált, akkor tartsd magad a pl. diszhal.info-s keménységi paraméterekhez, ha tenyésztőtől van, akkor meg nyugodtan lőhetsz fölé is (persze nem drasztikusan, de ahogy írtam 3-4NK nem gond).


Ha budapesti vagy, akkor egyébként nagy valószínűséggel a legtöbb halhoz jó lesz a csapvized is. A vízszolgáltató oldalán meg tudod nézni a paramétereket (nyilván pontosabb ha magadnak méred le). Átlagosan 7,6-os a csapvíz Ph-ja és nálam például 13NK a keménység. Veszel egy nagyobb hordót vagy vödröket, engedsz bele csapvizet és hozzáadsz vízelőkészítőt (pl. seachem prime) és hagyod állni egy napot, és már használhatod is az akváriumban. Az tévhit hogy elég ha a csapvizet hagyod állni egy napot és biztonságos is, mert ugyan a klór elpárolog 24 óra alatt, de a klóramin nem, ehhez vízelőkészítő használata szükséges.

jan. 1. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Barnabas333 ***** válasza:

Ha Budapesti vagy szerintem felesleges tesztelni a vizet. Könyvesboltban van könyv a jó akvárium vagy mi a címe, bár már elég régi valami külföldi írta. De profibb halas boltban segítenek mint a nyugatinál a vadvilág vagy újpesten a haloda, ha fővárosi vagy.

Többit már leírták. Egyébként meg ki lehet hozni olcsón, pl. 90 literest profi sügérestől 10ezerért vettem, szűrő hozzá 5-6ezer + lámpa 15 ezer az egy nagyobb tétel, talaj OBI-s szűrőhomokot vegyél.

Ha panelban laksz fütőszál szerintem felesleges.

jan. 3. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!