Használható e a Neptun Pond Line alga elleni szer akváriumban?
Tehát ez a végleges helyük vagy csak behoztátok a tóból télire? Mert 100 liter nem sok 4 aranyhalnak plusz egy harcsának (az is milyen faj? Mert nem találtam semmit csókos harcsa néven. Cápaharcsa?). Inkább 200 liter felett lenne jó nekik. Ez azért fontos mert szűk helyen mindig előjön valami baj mivel már az alap kiindulás hibás.
Semmilyen vegyszeres algaölőt nem ajánlok. Oka van az algák túlzott elszaporodásának s algaölővel csak látszólag oldod meg a problémát. Bár a vízvirágzás pont nem zavarja az aranyhalakat (ha van elég erős gázcsere), sokak szerint jó is mert így folyamatosan van mit enniük, bár ezt főleg ivadékokra mondják.
Tehát az a helyzet ,hogy valószínüleg a túletetés és az alapból sok-nagy hal miatt sok tápanyag van a vízben amit az algák esznek. Ha megölöd őket attól még az ammónia, nitrit és nitrát ugyan úgy a vízben marad mérgezve a halakat.
Minden esetre most csinálhatsz egy nagyobb vízcserét (azért éppen ne teljeset) s ne etess. Egy hetet lazán kibírnak. Utána is csak keveset, elég 2 naponta egy kicsi, ne maradjon maradék. Vízcserék mehetnek gyakran, ha lehet mehet heti 2x 30% is. S szerezz be növényeket. Tudom, az aranyhalak mindent megzabálnak ezért keményebb növények (anubias-félék, nagyobb cryptocoryne-félék stb) s esetleg lebegő növények (békalencse, kagylótutaj stb) jöhetnek szóba. Főleg utóbbiak és más gyors növésűek lennének fontosak mert azok eleszik a tápanyagokat az algák elől.
S ami még nagyon fontos egy méretes külső szűrő. Ha most nincs olyan akkor legyen. Minél nagyobbat sikerül beszerezni annál jobb, főleg ha növények nem maradnak meg.
Hát azért legyen rendesen megcsinálva az a tó, ne csak egy földbevájt gödör legyen 😅 Annak is megvan a művészete, mit hogyan stb. Neten sok példát találsz.
Egyébként az extra napfény igaz ,hogy segíti a mindenféle algákat (főleg a zöldeket), de azok akkor is azt eszik ami a vízben van (főleg nitrogénvegyületek). Amik viszont mérgezőek a halakra. Szóval a rendszeres részleges vízcserékre figyeljetek oda.
Egy tágas tó vagy nagyobb akvárium mindenképp kelleni fog mert ahogy írtam 100 liter elég szűkös 4 aranyhalnak s egy algaevőnek (ezek szerint anci/ ancistrus/ közönséges algaevő lehet. Ha véletlen valami nagyra növő plekó vagy ilyesmi akkor annak pláne túl kicsit ekkora hely).
Egyébként az anci nem takarít a többi hal után. Igen, valamennyire lerágja az algát az üvegről, tereptárgyakról, eszik a lehullott kajamaradékból stb, de ő is ugyan úgy ürít, vizet terhel le.
“olyan algával ami csak úszó alakban tenyészik és nem tapad ki a tárgyakra”
Igen, egysejtű lebegő algák. Erről írtam az 1-es hozzászólásomban (kulcsszó a “vízvirágzás”).
Ilyen akkor is ki tud alakulni ha csapvizet vagy visszasózott RO vizet használsz. Az nehezen megoldható ,hogy mindent laborpontossággal fertőtlenítesz s a rendszert szkafander módjára elzárod a külvilágtól ,hogy ne jussanak be spórák stb.
“Egy nagytakarítással meg oldódott”
Látszólag. De ahogy korábban írtam ez lényegében csak a probléma szőnyeg alá söprése mert okkal jelentek meg és szaporodtak el az algák. Ha olyanok a körülmények akkor visszajönnek, a kiváltó okot kell megszüntetni.
A te esetedben azért jelenhettek meg mert sok a tápanyag a vízben és sok extra napfényt kapott. A helyhez képest sok a hal ami=sok kaja=sok ürülék, amiből lesz sok-sok ammónia (amit a szűrőbaktériumok lebontanak s lesz nitrit, nitrát). Ha nem lebegő algák akkor valami másfajta alga fogja felhasználni ezeket. Kivéve ha van dús növényzet ami “feleszik” ezeket az algák elől. Plusz rendszeres részleges vízcserék, ugye.
Viszont 100 literben 4 aranyhal s 1 anci így is úgy is sok. Alapból nem túl működőképes a rendszer, növényzet nem tenne csodákat. Sűrűbb vízcserék jók szinten tartáshoz, de hosszútávon az sem tartható.
“A hal-fejenkénti literek száma miatt magam is aggódtam sokat, de úgy rendeztem le a, hogy a levegő beporlasztását megdupláztam és folyamatosra vettem. Nincsen buborék szünet , éjszakára csak a szűrőt állítom le.”
A buborékosztatás szép és jó, de azzal max az oxigénszintet emeled. Ami a nagy melegekben hasznos, főleg aranyhalaknak. De ez sem oldja meg az alap gondot.
A szűrő leállítása meg egyenesen hülyeség. Azzal csak kinyírod a lebontó baktériumokat.
Szóval vagy veszel egy nagyobb akváriumot vagy csinálsz egy tágasabb tavat. Űrtartalomban a jelenlegi hely minimum duplája vagy nagyobb kellene. Ha tavi aranyhalak akkor inkább tízszerese…
Vagy elajándékozod a halakat s tartasz olyat aminek elég ~100 liter.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!