Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan kellene folyamatosan...

Hogyan kellene folyamatosan stabilan tartani a víz paramétereit?

Figyelt kérdés

Eddig őszintén nem igazán foglalkoztam a víz keménységével, de gondoltam belevágok. Így ma mértem az akvárium vizének gh és kh értéket (gh: 21, kh: 14), ez azt jelenti hogy kicsit növelné kellene a ght majd lágyítani a vizet ha nem tévedek ha javitsatok ki, szeretném helyesen csinálni. Csapvizet is mértem, annak gh: 17, kh: 14. Ez azt jelenti hogy szikes a csapvíz (ugye?) Mivel ugye a megfelelő kh gh arany az 2:1 , így valami ilyesmit szeretnék elérni. Növényt is szeretnék, tudtommal a legtöbb növénynek ez az ideális vizkemenyseg, így anubius fajtakban gondolkodhatok?

Lényegre visszatérve, hogyan tudnám megoldani azt, hogy a heti 1 20%os vízcserevel ugyanolyan gh kh arányú víz menjen vissza az akvaba, mint ami benne van és megfelelő? Vagy egyáltalán hogy néz ez ki? Ti hogy csináljátok? egyébként 60 literes az akva, 6 mollyval 1 tarka pancelos harcsa, 1 albínó anci, mesterséges és természetes dekoraciokkal vegyesen, belső szűrő magi 380 internal típusú ami gondolom gyenge



2023. aug. 21. 20:23
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Esővíz gyűjtés, desztillált víz vásárlás, Ro-szűrő, trisózás, műgyanta. Ezek a hagyományos módszerek a lágyításra. Vagy a heti lecserélt vizet nem dobod ki hanem regenerálod. Ez igazi bravúrnak számít, egy jólfelszerelt, szorgalmas természetbúvárnak nem lehetetlen.
2023. aug. 21. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Hogyan kellene folyamatosan stabilan tartani a víz paramétereit?”


Mindig ugyan olyan vízzel kell végezni a vízcserét s odafigyelni az olyan dolgokra az akváriumban amik befolyásolhatják az egyes paramétereket (pl: bizonyos kövek és talajok, kagylóhéjak-csigaházak keményíthetik a vizet; aktív talajok beleszólnak a tápanyagokba is stb-stb).


“Így ma mértem”


Mivel mértél?


“gh és kh értéket (gh: 21, kh: 14), ez azt jelenti hogy kicsit növelné kellene a ght majd lágyítani a vizet ha nem tévedek”


Attól függ mit szeretnél elérni. Ez egy keményebb víz, de nem vészes. Láttam már szép növényes akvát ilyesmi vízzel.


“Csapvizet is mértem, annak gh: 17, kh: 14. Ez azt jelenti hogy szikes a csapvíz (ugye?) Mivel ugye a megfelelő kh gh arany az 2:1 , így valami ilyesmit szeretnék elérni.”


Ez még nem igazán szikes. A szikes azt jelenti ,hogy a Kh magasabb mint a Gh.

Ahogy írod elvileg az a legoptimálisabb ha a Gh duplája a Kh-nak, de egyébként az a lényeg ,hogy kevesebb legyen, nem a világ vége ha nem pont a duplája. A te arányaid sem vészesek.


“Növényt is szeretnék, tudtommal a legtöbb növénynek ez az ideális vizkemenyseg, így anubius fajtakban gondolkodhatok?”


Az anubias-ok (és még jó néhány kezdőknek is jó gaz) pont nem igényelnek lágy vizet. A tiédben is szépen tudnának fejlődni. Egyébként az igaz ,hogy lágy vízben könnyebben fel tudják venni a tápanyagokat.

Viszont legalább ennyire fontos ,ha nem fontosabb, a megfelelő fény és tápanyagok.


“Lényegre visszatérve, hogyan tudnám megoldani azt, hogy a heti 1 20%os vízcserevel ugyanolyan gh kh arányú víz menjen vissza az akvaba, mint ami benne van és megfelelő?”


Ha változtatni akarsz egy már meglévő akva (amiben már vannak halak stb) vízkeménységén akkor azt lassanként érdemes csinálni. A vízcseréhez használt vizet kikevered olyanra amilyenre akarod s azzal cserélsz. Illetve a párolgást 0-ás vízzel pótlod. Mivel csak te raksz bele vizet ezért idővel olyan lesz az egész víz. Némileg gyorsabb ha heti 2x csinálsz ~20% cserét.


Szóval először is kell egy terv ,hogy mit szeretnél elérni s ahhoz lehet igazítani a további lépéseket.


“egyébként 60 literes az akva, 6 mollyval 1 tarka pancelos harcsa, 1 albínó anci, mesterséges és természetes dekoraciokkal vegyesen, belső szűrő magi 380 internal típusú ami gondolom gyenge”


Viszont a nagy vízlágyítás meg növényezés mellett ezt az összeállítást is rendbe kellene rakni mert hosszútávon sírás lesz a vége. Sok hal s szűk a hely. Molly kb 100 litertől tartható viszont a létszám amúgy egész jó lenne, tarka páncélosharcsa (torokátum) 150-200 litertől s csapatban, anci szintén 100 liter körül.


Ha valami mollyra emlékeztetőt akarsz akkor tarts 6-8 hím plattit vagy guppit (szintén csak hímeket), endler guppiból mehet kicsit több. Viszont most egyelőre ne legyenek új halaid, a régieket ajándékozd el valahogy. Majd aztán ha lesz egy egészséges növényzeted ami már legalább 4-5 hete üzemel problémamentesen akkor jöhetnek a halak. S majd-majd aztán ha szép dús, jól fejlődő ez a növényzet s rendben vannak a vízparaméterek (gondolok itt mondjuk 10 alatti nitrátra) akkor el lehet gondolkodni valami aprócska talajlakón, például ~6 panda harcsán. Vagy ha lágy víz lesz akkor mehet törpe páncélosharcsa (pygmy) is, majd meglátjuk.

2023. aug. 22. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%
Na meg a jelenlegi szűrő gyári ajánlása 40-80 liter, azaz kb 40 litert lehet rábízni normál telepítéssel. Viszont egy 60 literessel el kell tudjon birkózni ha van rendes növényzet és nincs túltelepítve. Szóval ha ügyes vagy akkor maradhat ez a szűrő.
2023. aug. 22. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen😊
2023. aug. 22. 11:37
 5/20 A kérdező kommentje:
Egyébként neptun teszttel mértem, világítás most odyssea dual pro T5 2x24w
2023. aug. 22. 11:39
 6/20 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Az úgy szép lámpa, lehet kezdeni vele valamit. Mi a terv? Mit szeretnél elérni, miket szeretnél tartani?
2023. aug. 22. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:
Ha a növényt kérded, szeretnék majd valamilyen talajtakaró növényt, nagyon tetszenek pl.: Echinodorus tenellus, elvileg nincs túl nagy fényigénye, viszont nem tudom milyen talaj lenne hozzá megfelelő, illetve ezek a fuji lávakovek is tetszenek, hal ügyileg meg nem sok választásom de nem is ez a lényeg nekem, szeretnék egy szép akváriumot
2023. aug. 22. 15:05
 8/20 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Tudom ajánlani a Növényes Akvaristák Közössége Facebook csoportot. Ott kisegítenek ,hogy hogyan tudsz a jelenlegi felszereléseddel szép “gyepet” összehozni. Azért raktam “” jelbe a gyepet mert ez a növény pont nem az a “tömött gyep” fajta mint a HM és társai, inkább olyan kicsit ritkásabb s magasabb. Ettől függetlenül gyönyörű tud lenni.


Azt nem tudom mire céloztál azzal ,hogy hal ügyileg nincs sok választásod. Rengeteg faj tartható egy 60 literesben, viszont amiket most tartasz azok pont nem. S ezzel bizony muszáj lesz kezdened valamit mert hiába jó minden más mert hosszútávon borulni fog minden.


Egyébként az előző komment margójára még megemlíteném ,hogy a szűrőben ha még ott az a szenes kosár akkor azt nyugodtan kicserélheted szivacsra.

A mesterséges dekorációkat meg szedd ki ha valamilyen műanyagból vannak. Ha mesterséges cucc akkor sokkal jobbak a kerámia bújók.

2023. aug. 22. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Ja igen, ezeket a növényeket szoktam ajánlani kezdőknek: cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha, rucaöröm/ salvinia stb.

Ezek kb mind könnyen tarthatóak, nem különösebben igényesek a tápanyagokra, fényre, képesek jól fejlődni keményebb vízben is stb.

2023. aug. 22. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm
2023. aug. 22. 20:48
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!