Egy 120 literes akvárium adott de nem tudom, hogyan kezdjek neki? Az elejétől kíváncsi lennék a munkamenetre
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
huh... hát ha teljesen kezdő vagy, akkor nagyon nehéz lesz... az akvárium rendbentartása, és a nehézségek kiküszöbölése sokkal összetettebb, mint amit itt le lehetne írni egy lélegzetre. nagy ajánlom a www.akvarista.hu oldalt, ott jó összefoglalók vannak. jó olvasatást!
*robin*
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Szerezd be a következőket:
1. világítás: a legjobb a SZETT akvárium. Abban már eleve van fénycső. Ha csak maga az akvárium van meg, akkor külön kell venned.
2. aljzat, dekoráció: az akváriumnak éppen az a lényege, hogy a természetet próbáljuk reprodukálni, utánozni. Erre vágynak a halak is. Éppen ezért törekedj Te is a természetességre, és lehetőleg kerüld el az abnormális színű (rózsaszín, sárga, stb.) kavicsokat, köveket, sellőket, búvárfigurákat, és egyéb ilyen izléstelenségeket. Érdemes gyökeret tenni az akváriumba, mert azontúl hogy szépek, biztonságot is - vagyis búvóhelyet - jelentenek a halaknak. Azonban ezt is kizárólag a kereskedőtől vedd meg: a saját gyűjtésű gyökér (vagy faág) vízbe téve elrothadhat, és bezavarosítva a vizet, sok kellemetlenséget okozhat.
Legjobb a tőzeggyökér.
Talaj - mint említettem, természetes jellegű legyen. De fontos, hogy minél sötétebbet vegyél - ugyanis a halak színe sötét talaj mellett érvényesül igazán. A világos talaj - a SERA kutatások szerint - stresszt okoz a halakban, és megnyitja az utat a betegségek felé.
Ajánlom az apróbb szemű (pl. 3-4mm) gyöngykavicsot. Ez jó lesz a talajlakó halak (pl. Páncélosharcsák) számára is. Lehetőleg a díszállatkereskedőtől vegyél ilyen talajt (mint említettem: a gyöngykavics a legjobb), mivel a "maszek" úton (pl. építkezésekről) beszerzett kavics - vízbe téve - a halakra nézve mérgező anyagokat tartalmazhat. A talajt különben - mielőtt beteszed az akváriumba - forró víz alatt át kell mosni.
Későbbiekben egy talajcsere már macerás.
Kövek: ezeket Te magad is gyűjtheted, azonban vigyázz: nem minden kő alkalmas akváriumi célokra. Némelyik kő ugyanis meszet tartalmaz, és ez a vegyület - minthogy igen mérgező - megtámadhatja a halak igen érzékeny nyálkahártyáját. Hogy melyik kő tartalmaz meszet és melyik nem, nos, ennek a megállapítása igen egyszerű: venned kell "SERA pH-minust", és 1 cseppet kell rácseppentened ebből a folyadékból. És ha az adott kő pezseg, akkor biztos, hogy meszes. Az ilyet bele ne tedd a vízbe!!
3. Növények: nagyon fontosak, lehetőleg minél több legyen. Ugyanis a halak többsége a buja, dús növényzetet szereti - persze úgy, ha elegendő úszóterük is van. Általában véve bármilyen növény jó lesz, de előfordul, hogy az adott halfaj meghatározott növényeket igényel. Így pl. a vitorláshalaknak magas szárú növények kellenek, azért, hogy a kifeszített úszóikkal ne okozzon gondot nekik az úszás.
Vagy pl. az Aranyhalnak olyan növény kell, amit nem fog tönkretenni, felzabálni. Tökéletes növény lehet aranyhalas akváriumban pl. az Anubias.
Lehetőleg kevésbé igényes növényeket tarts. Egyelőre kerüld el az igen dekoratív piros levelű növényeket, mivel ezek rendkívül fény- és széndioxid igényesek.
A növényeket le kell ültetni a talajba, úgy, hogy egy őhöz cérnával szorosan hozzákötöd. Igaz, lehet éppen háztartási gumigyűrűvel is odaerősíteni, csak az a helyzet, hogy a gumigyűrű a vízbe téve - egy idő után - meglazulva elengedi a növényt. Az ültetésnél a növény gyökerének "nyaka" /illetve töve/ látszodjon ki egy kicsit a talajból.
Úgy ültesd le a növényeket, hogy ne akadályozzák se a halak úszását, sem pedig - részedről - a rálátást.
Szálas növényeket is vehetsz, de ezeket is le kell ültetni a talajba. Másképp tönkre mennek.
Műnövények: elvétve lehet benne egy-kettő. Ugyanakkor - minthogy műanyagból készültek - nem képesek ellátni sem a fotoszintézist, sem pedig azt, hogy nitrátot vegyenek fel a vízből (tehát hogy részt vegyenek a bilógiai egyensúly fenntartásában). Ennél fogva a műnövényeknek csak dekoratív szerepük van - bár ezt az élő növény is biztosítja.
---------
Namost, HA FELTÖLTÖTTED AZ AKVÁRIUMOT VÍZZEL (a 26 fokos víz ideális), MÉG NE TEDD BELE A HALAKAT!
Előbb még be kell állítanod az vizet úgy, hogy az alkalmas legyen az akváriumi életre.
Ennek okáért tegyél a vízve NEPTUN antiklórt, vagy SERA Aqutant: ezek megkötik a klórt és más mérgező vegyületeket. Igaz ugyan, hogy kb. 1 hét eltelte után - megfelelő levegőzetés hatására - ezek a káros gázok eltávoznak a vízből, de amíg jelen vannak, addig a biológiai körforgás fenntartásáért felelős lebontó szervezetek (más néven baktériumok) nem tudnak megtelepedni a szűrőben.
Továbbá:
4. Belső szűrő: kapcsold be, és állandóan működjön.
Feltétlenül tegyél a szűrőbe "SERA Nitrivec", vagy "TETRA Baktozym" termékeket - ezekre a későbbiekben nagy szükséged lesz. Ugyanis ezek a termékek (bármelyik jó lesz) biztosítják azokat a nélkülözhetetlen, igen fontos baktériumkolóniát, mely a szűrőben elszaporodva méregtelenítik a vizet azáltal, hogy az elhalt növényi részekből, eleségmaradványokból, halürülékekből felgyülemlő veszélyes ammóniát a kevésbé veszélyes nitráttá alakítják át. Ezt a nitrátot a növények fogják - valamilyen mértékben - hasznosítani.
Na... ezeknek a baktériumoknak nagy szükségük van oxigéndús vízre.
Mindezekből Te is láthatod, hogy ezek a lebontó baktériumok kulcsfontosságúak egy akvárium életében. Éppen ezért sohasem szabad leállítani sem a szűrőt, sem a levegőztetőt. Ezeknek - akár együtt vannak, akár külön-külön - állandóan, 24 órán keresztül, megállás nélkül menniük kell. Indokolt esetben, pár percre szabad csak leállítani ezeket. Ugyanis már 15 percnyi leállás elég ahhoz, hogy a baktériumok pusztulni kezdjenek. Ha ekkor bekapcsolod a szűrőt, a szűrő a döglött baktériumokkal szennyezett vizet fogja az akváriumba szivattyúzni, megbontva ezzel a biológiai egyensúlyt.
A levegőztető középerősre állítva menjen. Nem jó sem a gyenge, sem az erős áramlat. Gyenge porlasztás esetén ugyanis a baktériumok nem tudnak kellőképpen szaporodni - hiszen kevés az oxigénmennyiség -, ha viszont túl erőr, akkor nincs lehetőségük kellőképpen megtelepedniük ezeknek a baktériumoknak a szűrőben.
Ismét mondom: Mindig menjen a levegőztető és a szűrő is: megállás nélkül!!!
FONTOS: Állandó szűrő és levegőztető működése mellett - természetesen a SERA Nitrivec, illetve a TETRA Baktozym adagolása mellett - a baktériumkultúra megtelepedési és elszaporodási ideje 1 hét, ami annyit jelent, hogy 1 HÉTIG HALAK NÉLKÜL MENJEN AZ AKVÁRIUM, ÉS CSAK EZUTÁN AZ 1 HÉT UTÁN TELEPÍTSD BE A HALAKAT! Ez az 1 hét a baktériumokról szól.
---------
A következő szereket kell megvásárolnod:
1. NEPTUN antiklór vagy SERA Aqutan: nélkülözhetetlenek a részleges vízcsere elvégzésekor.
2. SERA Nitrivec, vagy TETRA Baktozym: baktériumokat tartalmaznak, ezek minden részleges vízcserekor és/vagy szűrőtisztításkor kellenek. Nélkülözhetetlenek!
3. Növénytápok (folyékony, illetve tablettás): attól függően, hogy az adott növény a levelein keresztül, vagy éppen a gyökerein át veszi fel a tápanyafot: nagyon jó minőségű a "SERA Florena", és a "SERA Florenette A".
4. "SERA pH-minus": a kövek mésztartalmának megállapítására (is) szolgál.
5. Ezen kívül szükséged lesz aljzattisztítóra (a SERA jó)
-------------------
5. Halak: mithogy említettem, ezután az 1 hétig tartó időszak után telepítsd.
Fontos:
1. Ne telepítsd túl az akváriumot halakkal. Mindig vedd figyelembe ezt az alapszabályt: 1 darab 1 cm-es hal átlagosan 1 liter vizet igényel. Persze itt gondolni kell az elegendő úszótérre is.
Továbbá: nem minden halat lehet összetenni.
2. Mindig az adott hal várható kifejlett méretét vedd alapul.
3. Lehetőleg azonos nagyságú halakat tarts: ugyanis etetésnél előfordulhat, hogy a nagyobb hal "elnyomja" a kisebbet, ezáltal a kisebb méretű hal folyamatos stresszt élve át könnyebben megbetegszik, és kevesebb táplálékhoz is jut majd.
4. Fontos az adott hal viselkedési formája. Így pl. a pontylazacok (mint pl. Neonhal), a dániók, a razbórák, a díszmárnák kimondottan csapathalak - semmiképp sem szabad őket 3-4 darabban tartani, hanem - fajonként! -legalább 8-10 darab kell, hogy jól érezzék magukat.
Az elevenszülők (mint pl. a guppi, a xifó, stb.) és a páncélosharcsák is szeretik a társakat, bár a csapat-viselkedésük nem annyira kifejezett. Ezekből elég, ha fajonként 6 darabot tartasz.
5. Fontos az adott hal temperamentuma: döntsd el, hogy nyugodt, vagy éppenséggel élénk, illetve békés, vagy éppenséggel agresszív halakat tartanál inkább.
6. A hőmérséklet-igény: ne tarts együtt Bettát és Aranyhalat (a Betta ugyanis 26 foktól felfelé érzi jól magát, míg az Aranyhalnak csak 22-23 fokos víz kell).
Szóval, amennyiben csapathalakat választasz (már írtam, hogy mik azok), abban az esetben 1 fajból tarts sokat. Meglátod, sokkal jobban fogják magukat érezni, mint ha több fajból van pár darab.
7. Eleség
Számos kiváló minőségű eleség létezik. Azonban vedd figyelembe, hogy az elevenszülő halfajok (pl. guppi, xifó, molli, velifera) fokozottan igénylik a növényi jellegű táplálék-kiegészítést.
Ezenkívül az Aranyhalak speciális táplálékot igényelnek. Smmiképp sem szabad őket olyan kajával etetni, mint a többi halfajt.
----------
Nem mellesleg: a belső szűrőt időnként takarítani kell. Most nem írom le, hogyan kell, de ha aktuális lesz, akkor visszatérhetünk rá.
Ugyanígy fontos a növénytápok adagolása, illetve a részleges vízcsere elvégzése - erre a későbbiekben (ha gondolod) kitérhetek.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
/Az előbbi válaszadónak írom:/
Igazad van. Talán úgy a legjobb, ha fokozatosan telepítjük a halakat.Az óvatosság sohasem árt.
Különben gyakran nem tulajdonítanak fontosságot a szűrőbeli baktériumoknak - pedig igencsak kellenek.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!