Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Betta sziámiharcoshal tartása...

Betta sziámiharcoshal tartása szűrő nélkül lehetséges?

Figyelt kérdés

9 literes akváriumban hím betta belső szűrő nélkül lehetséges?

Az akvárium előnövényesített. 28°C-ra beállított vízmelegítő látja el.

Van neki búvóhely is.



2022. aug. 26. 14:50
 1/4 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Véletlenül nem írtad el s 90 literes? 9 literbe eleve nem tarthatsz halat. Ha még raksz bele valamit akkor csodálom ,hogy víz fér bele.

Egyébként megfelelő növényzettel (akár szárazföldi/ mocsári növényekkel kiegészítve amiknek a gyökere a vízbe lóg), normális talajjal stb egy betta eltartható ~90 literben akár szűrő nélkül. De ez nem kezdő szint szóval jobb szűrővel kezdeni.

2022. aug. 26. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
60%
9 literben nem tartható hal. Főleg betta nem. Minimum 30-40 litert írnak mindenhol, de valójában igényli a 60-80 litert is. Főleg, a rövid farkú fajták. Egy 60 liter fölötti, sűrűn növényesített akváriumban, már lehetséges szűrő nélkül tartani, de az már bőven haladó szint, szóval javaslom a szűrőt.
2022. aug. 26. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Itt egy kép az akváriumról és a halról:

[link]


Egyébként az állatkereskedő úriember azt mondta, hogy ez jó lesz számára.

2022. aug. 26. 16:33
 4/4 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Az az állatkereskedő úriember vegyen be hashajtóra altatót ha ez szerinte rendben van. Nem, nincs rendben. Szűk hely, színes kavics, műbújó mondhatni klasszikus kezdő hiba. Ugyan barokkos túlzás ,hogy élőnövényesített, de legalább van benne valami élő növény. Ez jó pont. Egy akvárium esetében törekedni kellene a természetességre. Ez nem az, de tudunk segíteni ha hajlandó vagy rá. Kezdésnek például:

[link] , [link] , [link] , [link]


Plusz bemásolom egy másik kérdéshez írt válaszomat. Csak nagyvonalakban, az alapokat éppen csak súrolva:

“Felvázolok nagyvonalakban egy hirtelen elképzelt “minimális aksit”. Minimum 30-40 liter, de tökéletes egy standard 54-es is. Minél nagyobb annál stabilabb. Kezdőknek én inkább 60-80 liter körül ajánlom.


Világítás színhőmérsékletre kb 6500 kelvin és erőségben 20-40 lm/l (lumen osztva liter) körül. Wattban (így fénycsöveknél lehet számolni, LED-eknél inkább lumenben) ugyan ez kb 0,3-0,5 w/l. Ez közepes fényerő, illik legalább ennyi ,hogy kicsit több növényfajt tarthass mint amennyit egy átlag asztalos egy kezén meg tud számolni.

Naponta úgy ~8 órát kell világítson, érdemes időkapcsolót venni.


Szűrőkből rengeteg van s ha nem akarod ,hogy a helyet foglalja akkor akasztós vagy valamilyen egyszerűbb külső megoldás, pl: némi barkácsolással egy oldalpolcos. Ha nem probléma akkor belső szűrő. A lényegibb rész ,hogy a gyári ajánlás alsó határa számít, pl: ha egy szűrőnek a gyári ajánlása 60-120 liter akkor az ~60 litert tud megszűrni.


Aljzatnak jó a rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok stb. Kerüld a színezett vackokat. Szemcseméretre kb 0,5-3 mm körül. Legalább 5 cm vastagon ,hogy többek közt lehessen bele ültetni.

Dekornak leginkább a boltban kapható kövek-fák, kókuszhéj stb. Itt is törekedj a természetes dolgokra s ne a műanyag izéket vedd meg. Ami “nem természetes” de jó azok a kerámia bújók.


Növényzetnek kezdőknek jók a cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha stb.


Így járatod a rendszer minimum 3-4 hétig s közben szorgalmasan olvasod a szakoldalakat (célszerű már előtte nekilátni olvasni). Utána ha minden rendben akkor jöhetnek a halak. Ami “kicsi-színes-nem szaporodik-könnyen tartható” az leginkább 4-6 hím guppi, akár endler akár szivárványos (akvárium méretétől s szűréstől függően akár kicsit több). Persze sok faj van ami kezdőknek jó.”


Ezen felül megemlíteném ,hogy a bettának fedett aksi kell különben könnyen megfázik.

Kajának elsősorban élő vagy fagyasztott kaják (fekete és fehér szúnyoglárva, artémia/ sórák, vizibolha, cyclops stb). Ami kerülendő az a vörös szúnyoglárva és tubifex. Tápokat csak néha, kiegészítésnek.


És ami fontos azok a vízcserék. Most mehet kb 2 naponta max 30% azonos hőfokú, klórtalanított vagy 1 napig pihentetett vízzel. Keveset etess. Majd ha lesz normális aksi akkor abban is mehet 2-3 naponta max 30% kb 4-5 hétig. Utána fokozatosan csökkentheted mondjuk heti 2x 15-30%-ra. Majd ha minden jól megy pár év múlva visszatérhetünk a szűrő (mint gép) nélküli rendszerekre.

2022. aug. 26. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!