Lecseréltem a kavicsokat és kitakarítottam az akváriumot és másnapra elpusztult az algaevő harcsám mi lehetett a baj?
Tehát teljes vízcsere és tisztítás volt?
Ha igen akkor azért pusztult el, szépen kitakarítottad a lebontó/szűrő bacikat és steril lett a víz a hal meg sokkot kapott, az opálos víz is ezért van, mert még nem állt vissza a biológiai szűrés. Ilyet tilos csinálni, kivéve nagyon indokolt esetben pl. komolyabb halbetegségnél.
Most teljesen olyan mintha most indítottad volna az akvát, tehát 3-4 hétig üresen kéne járatni (alkalmanként egy csipet halkaját bedobva) hogy rendbe jöjjön.
Írj le MINDEN tudnivalót az akváriumról (mekkora, milyen szűrés, vízcserék mikor-mennyi-hogyan, halak száma fajonként, növények, etetés stb-stb). Bár a szóban forgó halnak már mindegy de a későbbiekben számít ,hogy milyen körülmények uralkodnak nálad.
Több mint valószínű ,hogy az van amit a #3-as írt. Az amúgy is ingatag rendszert lenulláztad (megint? Úgy veszem ki nem első eset) s ez volt a kegyelemdöfés szegény halnak.
Na akkor helyből-élből linkelem ezeket:
[link] , [link] , [link] , [link]
“50 literes”
Eddig jó.
“vízcsere ritkán van 2 hónapja volt lecserélve a víz. Mem volt piszkos látszatra ezért nem volt hamarabb.”
Nem is szabad megvárni míg láthatóan piszkos lesz. A nitrogénvegyületek alap esetben színtelenül vannak jelen.
Ekkora méretben legalább heti egyszer legfeljebb 30%, de még a heti kétszer 15-30% sem indokolatlan.
“Egy Eheim 60-as vízszűrő van benne.”
Mármint Pick Up 60? Végül is jó ekkora mérethez.
“Csak pár műnövény van, élő nincs.”
Öreg hiba. Azokat kifele, utána írd le mit tud a fényed (fénycső? LED? Watt (ezt inkább akkor ha fénycső)? Lumen? Színhőmérséklet/ Kelvin?) s akkor tudunk ajánlani növényeket. Vagy ha nagyon gyenge a fényed akkor eldöntsük ,hogy fejleszted vagy megelégszel 2-3 igénytelenebb gazzal.
“Reggel-este kapnak egy csipet lemezes haltápot.”
Bőven jó napi egyszer, heti 6 nap. De a táp csak néha, kiegészítésnek. Fő eleségük élő vagy fagyasztott kaja legyen mint például fehér és fekete szúnyoglárva, artémia/ sórák, vízibolha, cyclops stb. Illetve főtt/ forrázott zöldségek mint mondjuk spenót, uborka, cukkini, tök és dinnye héja stb.
“2 csigaevő van , egy Black Molly, meg egy valami kis csíkos.”
Csigaevő mi? Hal? Mármint valamilyen Botia faj? Uh, annak alighanem szűk a hely. Még a legkisebb Botia fajok is inkább dupla ekkora helyet igényelnek. Ha mondjuk öves díszcsíkod van akkor pláne.
A black molly csapatban érzi jól magát legalább 5-6 fővel. De nem ekkora helyen hanem 100 liter fölött.
A valami kis csíkosat is be kellene azonosítani. Használj az ajánlott oldalakat vagy esetleg tölts fel képet (feltöltöd egy akármilyen képfeltöltő oldalra s linkeled).
Mi a helyzet az olyan dolgokkal mint mondjuk talaj? Dekoráció? Azokról is írj.
“A viágítás az egy asztali olvasólámpa a tetején.”
Ilyet sem látni mindennap :D De ha működik akkor semmi kifogásom ellene. Viszont még mindig tudni kellene ,hogy mit tud a lámpa. Milyen izzó? Watt illetve lumen? Kelvin?
“A halak 1db vörös karcsú díszmárna és 2db Zebraöves díszcsík.”
Hát a zebraöves igaz ,hogy nem nő meg annyira nagyra, de így is 3x ekkora helyre való.
A díszmárna van a legközelebb az elfogadhatóhoz viszont ő meg rajhal, minimum 6-8 illene belőle s még így is nagyobb hely. 50 liter nagyon a minimum, inkább 70-80 körül ideálisabb.
Igazából a legjobb lenne minden halat elajándékozni s olyat tartani aminek tényleg elég egy 50 literes. Mondjuk 5-6 hím guppi s kész.
Talajról, dekorációkról stb még nem írtál, azok is fontosak lennének.
S jut eszembe, vízcserék. Mivel kb lenulláztad a rendszert s amúgy is túlméretezett halak vannak benne ezért mehet 2 naponta max. 30% egy napig állott, azonos hőfokú vízzel (legfeljebb 1-2 fok eltérés nem okoz gondot), tehát nem direktbe a csapból. Kell hagyni állni ,hogy kiszellőzzön a klór.
Majd 4-5 hét után lehet fokozatosan átállni heti 2x 15-30%, vagy heti 1x 30% cserére. Ha rendeződött a halállomány s van érdemben fejlődő növényzet akkor elég lehet a heti 1 is.
Azt gondolom mondanom sem kell ,hogy a szűrőt nem csap alatt mossuk ki hanem az akváriumból kivett vízben nyomkodjuk ki a szivacsot. Előbbi esetben a klóros vízzel megölöd a hasznos lebontó baktériumokat, utóbbi esetben csak a szivacsban felgyűlt mulm nagy részétől szabadulsz meg ,hogy újra normális áramlás legyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!